banner261
banner203
banner142
banner165
banner15

Fabrikayı yok ettik müzesi ile avunacağız!
banner263
Bir zamanlar İzmit’i her şeyiydi. İzmit’te yaşayan insanların büyük çoğunluğunun iş, ekmek kapısıydı. İzmit tarihinde çok önemli bir yeri olan Seka Kağıt Fabrikası artık yok. Özelleştirme adı altında Cumhuriyet’in ilk yıllarında kurulan tüm sanayi kuruluşlarının yok edilmesi faaliyeti kapsamında kapatılan Seka Kağıt fabrikasının yerinde artık park var. Kalan alanda ise Kağıt Müzesi kuruluyor.

Büyükşehir Belediyesi tarafından 2 yılı aşkın bir süredir devam eden restore çalışmalarının tamamlanmasının ardından Türkiye'nin ilk, Avrupa'nın da en büyük kâğıt müzesi olarak 6 Kasım günü hizmete girecek.

Burayı gezen İzmitlilerin içi ise çok burkulacak. Bir zamanlar babalarının, dedelerini çalıştığı, evine ekmek götürdüğü, çocukların okuttuğu devasa fabrikanın yerinde artık o günlerin hatırasının saklayan bir müze var. Acaba kaç kişinin içi cız edecek, “koruyamadık, kurtaramadık Seka’yı diye”…
 
banner71
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Şenol ÖNER 4 ay önce

2- Reçine kusan selülozlar yüzünden üretim duracak olumsuz propagandalarına malzeme yaparak Büyük Millet Meclisine kadar uzanan kolları aracılığı ile İşte söylemiştik yapamadılar” diyerek yetkilileri kandırmaya çalışacaklardı. Sabotajın şeklini saptar saptamaz laboratuara girdim, gerekli incelemeler ve denemeler sonunda selüloz elyafı içindeki reçine habbeciklerini elyafın içine hapsetme yöntemini bulmayı başardım ve kağıt-karton üretiminin durmasını engelledim. Bu başarımı kağıtçılık çevresine bildirdim. Bana bu konuda çeşitli ülkelerde çalışmalar olmasına rağmen henüz bir sonuç olmadığını buluşumun üstün bir başarı olduğunu cevaben bildirdiler ve tebrik ettiler. Bu keşfim mesleki yayınlara ve Kimya Ansiklopedisine (Chemie-Lexikon) geçti.Yine boş durmadılar. Piyasamıza ucuz kağıt çeşitleri sürerek, fabrikamızı batırmaya damping yoluyla satışlarımızı önlemeye çalıştılar.

Avatar
Şenol ÖNER 4 ay önce

4- SEKA' nın açılmasına karşı çıkan o zamanki zevatın söyledikleri ile - Kapatılırken kapatanların söylediklerinin aynı olması size de ilginç gelmiyor mu?

Avatar
Şenol ÖNER 4 ay önce

1- Nazmi KAL'ın M.Ali KAĞITÇI ile yaptığı röportaj dan; M.Ali KAĞITÇI: Kağıt sanayimizin kurulmasını önlemek isteyen çevreler kağıt fabrikası kurulması kararından sonra da boş durmadılar. Alman hükümetine başvurarak Türkiyeye kağıt makineleri satışını engellemek için Alman hükümetine başvurdular. Alman Hükümeti Makine ihraç malı olarak döviz sağlamaktadır, bu bakımdan satışın engellenmesi imkansızdır” cevabını verdi... Bu kez selüloz sabotajı düzenlediler. Selüloz ihalesini oyaladılar, hatta teminatı yakarak selüloz vermediler. Buna karşılık hükümetimiz tütün karşılığı selüloz teslimini şart koştu ve ancak bu baskı zoruyla bir miktar selüloz alabildik. Selülozlar işlenmeye başladığında, sabotaj unsuru ortaya çıktı, verdikleri selüloz reçine kusmakta idi. Selüloz hücrelerinden sızan reçine damlacıkları, makinelerin hassas kısımlarına sıvaşıyor ve üretimi engelliyordu. Türk kağıtçılığını engellemeye çalışanların amacı belli idi.

Avatar
Şenol ÖNER 4 ay önce

3- Planlarının başarıya ulaşmasından o kadar emindiler ki T.C. Filigranlı Kağıtları üretmişlerdi bile. Maliye Bakanlığının bu siparişini biz gerçekleştirince apışıp kaldılar. Daha sonra fabrikamızı şapsız bırakmak için girişiminde bulundular. Bu sabotajı da def etmek amacıyla, Şaphane köyü çevresindeki Ata yadigarı, şaptaşı kaynaklarımızı değerlendirmeye yöneldim... Kağıt fabrikasının açılışı yapılıp 2 bölümünün yapılması gündeme geldiğinde. Sümerbankın 1936 bilançosu görüşmeye açılmışken yine kağıt fabrikasının kurulması konusunda eleştiriler devam etti. Zarar edeceği ısrarla söylendi. Afyonkarahisar Milletvekili Berç Türker yaptığı uzun konuş- masında Bendeniz böyle bir sanayi hırsının işin arkasını almadan ve nasıl işlediğini görmeden, kar edip etmediğini bilmeden ikincisinin açılmasını doğru bulmuyorum” diyerek karşı çıktı. Afyonkarahisar Milletvekilinin bu kulaktan dolma bilgilerle söylediği sözlere İktisat Bakanı Bayar gereken cevabı verdi.

Avatar
Gurkan Acar 4 ay önce

Devrinin teknolojik unsurlarında deprem bilinci ile ilk kagit ve karton makinesi doğu bati istikametinde ithal çelik konstrüksiyon yapi içinde kurulmuştur.Deprem atim yönü aksine yapilan 4 kagit fabrikası 1999 depreminde en büyük hasari gormustu.Ham madde odun,saman,paçavra,eski kagir,yerli veya ithal selilozdu

Avatar
Mücahid 4 ay önce

Haberin isimsiz olması enteresan. Bu ülkede ne yapsan yaranılamayan demiyim de bir kulp bulan insan öbeği var. İstanbul'da park yıkılacak yerine müze yapılacak dendi Gezi Olayları patlak verdi. Fakat 13 sen önce fabrika yıkılıp park yapılacak dendiğinde de aynı öbek eylemler yapmıştı. Üstelik bu fabrikanın ham maddesinin ağaç olması da tirajı komik olmuş :) Ayrıca insanların içi ne diye cız edecek acaba orası akşama kadar yatılmasıyla meşhur bir fabrika. Halkın parasını karşılıksız yere alarak emekli oldular. HAK değil o para.

Misafir Avatar
Medeni 4 ay önce @Mücahid

Sen çalıştırmasını bilmiyorsan seni çalıştırırlar....Kafanı çalıştır biraz.O fab. özel sektörde olsaydı böylemi olurdu?Devletin elindeki bütün SEKA'lar ya kapatıldı yada özelleşti.Seka'yı yaşatmak istemediler,öldürdüler.Oysa sen doktor olarak sahneye çıkmışsın,en iyi ben tedavi ederim;bu ülkeyi en iyi ben yönetirim diye oy istiyorsan hasta fabrikaları ölüme terketmeyecek,tedavi edeceksin..Üretim yaptırmaz,ithalata prim verirsen o fabrikanın işçisi oturur tabi,ne yapsın? Bütün iş idarede,kötü yönetiyorsan şikayet etmeye hakkın yokÇalıştır kardeşim fabrikayı,yatırma işçiyi.Sen ne diye o makama geldin?

Beğenmedim! (0)
Avatar
Erman Arpağ 4 ay önce

Yanlışınız var sadece bir kağıt müzesi yok Avrupanın en büyüğü ve hollywood tan hemen sonra gelen de bir film platosu var hızla büyüyen fabrika yeri tutmaz ama deyimi yerindeyse bir film fabrikası var. Aynı yerde

banner235

banner202

banner144