banner783
banner598
18 Eylül 2016 Pazar 12:09
EMEP: Eğitime darbe vurulmuştur
banner728
Emek Partisi Kocaeli İl Örgütü yazılı bir açıklama yaparak, “Hükümetin hedefindeki öğretmenlerimize sahip çıkıyor; herkesi laik, bilimsel, anadilinde eğitim için mücadeleye çağırıyoruz” dedi. İl Başkanı Arzu Erkan imzalı yapılan açıklama şöyle:
“2016-2017 eğitim öğretim yılı, geçmiş yıllardan farklı olarak büyük bir belirsizlik ve kaos ortamında açılacaktır. AKP hükümeti, darbeci bir mantıkla hareket ederek yıllardır gerçekleştirmek istediği politikaları hayata geçirmek için 15 Temmuz darbe girişimini fırsata çevirmekte gecikmemiştir.

EĞİTİME DARBE VURULMUŞTUR 
1 Eylül’de gece yarısı çıkarılan 672 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 28 bini aşkın eğitimci hukuksuz bir şekilde kamu görevinden ihraç edilmiş, 8 Eylül’de yıllardır hükümetin laik-bilimsel eğitim karşıtı girişimlerine karşı mücadele eden 11 bin 301 eğitim emekçisi OHAL hukuku dayanak yapılarak açığa alınmıştır. 1,5 milyon öğrenci öğretmensiz bırakılmış, on binlerce öğretmen okullarından ve öğrencilerinden kopartılarak, eğitime, tarihin en ağır darbesi vurulmuştur. İhraç ve açığa alma biçiminde uygulanan tasfiyeler, hükümetin yıllardır hayata geçirmeye çalıştığı güvencesiz çalıştırma hayali için fırsat olarak değerlendirilmektedir.
Kamuda ve eğitimde yaşanan ihraç ve açığa almalar, eğitimde yaşanan ve yıllardır acil çözüm bekleyen yapısal sorunların daha da derinleşmesine neden olmaktadır. 12 Eylül ile başlayan, AKP iktidarı ile devam eden tekçi ve asimilasyoncu anlayış, farklı inanç, kimlik ve mezhepleri yok saymayı ısrarla sürdürmekte, bu politikaları eğitim sistemi üzerinden hayata geçirmektedir.

ASİMİLASYONCU ANLAYIŞ SÜRMEKTEDİR 
Eğitimin acil çözüm bekleyen sorunları varken, hükümet eğitim sistemini ‘tek din, tek dil, tek mezhep’ anlayışıyla biçimlendirmekte, eğitim programında ve ders kitaplarında ülkedeki etnik, kültürel ve inanç çeşitliliği yok sayılmakta, temel bir insan hakkı olan anadilinde eğitim hakkını yok sayan asimilasyoncu anlayış sürmektedir.
Türkiye’de özellikle yoksul, emekçi ailelerin çocukları başta olmak üzere, kız çocukları, kırsal kesimde ve/veya Kürt illerinde yaşayan çocuklar, eğitim hakkından eşit koşullarda ve parasız olarak yararlanamamaktadır. Bölgesel, cinsel, sınıfsal eşitsizlikler ve benzeri en temel sorunların çözümü için adım atılmadığı gibi bu sorunlar gittikçe derinleşmektedir.

IRKÇI VE GERİCİ İÇERİK GÜÇLENİYOR 
Milli Eğitim Bakanı’nın bilim düşmanı uygulamaları ve eğitimin ırkçı-gerici içeriğini güçlendirme çabaları, bilimin evrensel kuralları yerine safsataların ve hurafelerin egemen kılınması için atılan her adımın arkasında siyasi iktidarın olduğu gerçeğini bütün açıklığıyla ortaya koymaktadır.
Hükümetlerce eğitim temel bir hak olarak görülmemektedir. Eğitim olanakları konusunda özel ve devlet okulları arasındaki uçurum ortadadır. Devlet okulları kaynak yetersizliği ile boğuşurken, halktan toplanan kaynakların özel okullara aktarılması, eğitimde yaşanan özelleştirme sürecinin geldiği tehlikeli boyutları görmek açısından önemlidir. Eğitim sistemini sermayenin değil, emekçi halkın çıkarları doğrultusunda dönüştürmek, eğitime ve bilime meydan okumak anlamına gelen her türlü baskıya, girişime ve bilim dışı uygulamalara karşı birleşik bir mücadele yürütmekten başka çıkar yol bulunmamaktadır. Bu nedenle öğretmeni, öğrencisi, velisi ve diğer toplum kesimleri ile birlikte kamusal, bilimsel, laik ve anadilinde eğitim mücadelesinin güçlendirilmesi bugün, her zamankinden çok daha fazla önem kazanmış durumdadır.
HAREKETE GEÇMEYE ÇAĞIRIYORUZ 
Eğitim hakkına yönelik giderek artan saldırılar karşısında başta eğitim sendikaları olmak üzere, toplumun örgütlü kesimlerini, hükümetin hedefindeki öğretmenlerimize sahip çıkmaya; parasız, bilimsel, demokratik, laik ve anadilinde eğitim hakkını yaşama geçirmek için harekete geçmeye çağırıyoruz.”
Son Güncelleme: 18.09.2016 21:31
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner816

banner630

banner733

banner781

banner599

banner328

banner482