banner588
banner589
banner572
26 Ağustos 2015 Çarşamba 12:44
Ellerinizi tetikten çekin
banner508

Toplantıya HDP Kocaeli Milletvekili Ali Haydar Konca da katılım gösterdi ancak konuşma yapmadı. Toplantıda altı çizilen nokta, bu bloğun HDP’lilerin oluşturduğu bir blok olmadığı, tüm kesimleri kapsayan ve ağzında barış sözcüğü olan siyaset üstü bir oluşum olduğuydu. Kocaeli Barış Bloğu’nun ortak çağrısı ise eli tetikte olan herkesin tetikten elini çekerek, barışı istemesiydi. 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde kapsamlı bir yürüyüş yapmaya hazırlanan Kocaeli Barış Blok’u, etkinlik takvimleri hakkında da bilgi aktardı.

 


BAZEN AYNI DİLE OLMUYOR

 

Toplantıda, Milletvekili Konca’nın yanı sıra Kocaeli Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi’nden Doçent Yücel Demirel, SYKP İl Temsilcisi Çetin Ak, Halkevleri Kocaeli Şube Başkanı Yaşar Seğmen, Kadın Platformu Üyesi Meliha Kaplan, Basın İş Sendikası Kocaeli Temsilcisi Hatice Çetinkaya, Kocaeli Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı Av. Selda İlgöz, Odak Dergisi Temsilcisi Ümit Güler ve çok sayıda blok üyesi yer aldı. Toplantının açılış konuşmasını Doçent Yücel Demirel yaptı. Barış dilinin toplumun ortak dili olması gerektiğini ifade eden Demirel, şunları kaydetti: “Bildiğiniz gibi uzun süredir aynı romanları okumuyor, aynı durumlara sevinip aynı durumlara üzülmüyoruz. Bunun sonucu olarak barışa yönelik niyetlerimiz bazen yan yana durduğumuz arkadaşlarımızla aynı dilde olmuyor.

 

 

BEN BUNU GARİPSİYORUM

 

Bizim Barış Blok’u girişimimiz herkesin ortaklaşabileceği bir barışı dillendirmektedir. Birlikte yaşlandığımız, aynı yolda yürüdüğümüz insanlar barış şiarını yükselttiğimiz zaman başarıya ulaşabiliriz. Barış toplantılarında kimin ya da kaç kişinin katıldığı konuşuluyor ben bunu garipsiyorum. Barışın varlığı katılımla değil sadece var oluşuyla hayatı tazeleyen bir durumdur. Barış camda olumlu bir çatlaktır. Camın aydınlık tarafıdır. Bizler işe siyasal değil, sosyal bir bakış açısı ile yaklaşıyoruz.” Demirel’in ardından blok üyelerinden Meliha Kaplan söz aldı ve bloğun yapacağı etkinliklerle ilgili kısaca bilgi aktardı. Kaplan, şunları aktardı: “29 Ağustos Cumartesi günü saat 17.00’de İzmit Belediye İş Hanı önünde bir basın açıklaması yaparak stant açacağız. Broşür dağıtacağız.

 

 


KİTLESEL BARIŞ YÜRÜYÜŞÜ


 

30 Ağustos’ta yine saat 17.00’de ‘Barışa pedal çeviriyoruz’ adı altında bir etkinlik düzenleyeceğiz. Güzergahımız ilerleyen tarihlerde netleşecek. 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde de saat 18.00’de Merkez Bankası önünden kitlesel bir barış yürüyüşü düzenleyeceğiz. Bu yürüyüşün, barışın daha da yayılmasına katkı sunacağını düşünüyorum.” Toplantının açılış konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yücel Demirel, “Barış çağrısının tarafları kimler olacak, hangi kesimleri kapsayacak ve her kesime barışı empoze etmek için nasıl bir çağrı yapacaksınız” şeklindeki soruya, “Barış çağrısını tek taraflı yapmıyoruz. Barış çağrısı eli tetiğe dokunan bütün tarafları içeriyor. Bütün tarafların amasız, fakatsız bir şekilde barışa davet edilmesi amacımız. Bu kentte barış isteyenler biliyoruz ki bizimle sınırlı değil. Buradan o sessiz çoğunluğa selam olsun. Barışa taraf olan tüm kesimleri aramızda görmek istiyoruz” şeklinde cevap verdi.

 

 

KAPIMIZ HERKESE AÇIK

 

Soruya kısa bir cevap da Selda İlgöz’den geldi. İlgöz, “Biz barış ortamının sağlanmasını aslında devletten istemeliyiz. Devlet bunu sağlayamadığı için Barış Blok’u ortaya çıktı. Biz bunu yerine getirmek için varız” dedi. Bir basın mensubunun “Barış Bloğu, HDP ile ilişkilendiriliyor, ne diyorsunuz” şeklindeki sorusunu ise blok üyesi Meliha Kaplan yanıtladı. Kaplan, “Barış Bloğu, bu kentin ilerici gruplarının bir araya geldiği bir yapı. Bugün barışa el uzatan her vatandaşın buluşacağı bir oluşumuz. Kasıtlı olarak bizi tek bir yere aitmiş gibi göstermeye çalışan basın kuruluşları var ancak durum öyle değil. Bizim kapımız dilinde barış olan herkese açık” şeklinde konuştu.

 

 

GERÇEK MESELELER UNUTULUYOR

 

 

Yücel Demirel de HDP ile ilişkilendirilmelerine cevap vererek, “Çağrıcılarımız arasında genellikle kentin demokratları ve solcuları var, bu doğru ama bundan utanacak değiliz. Ancak çağrımızı bütün siyasi partilere ve kesimlere yapıyoruz, barış istiyoruz. Kendimizi sınırlamadan sadece barış için çabalıyoruz” dedi. Sendikacı blok üyesi Erdal Karakuş ise savaşın emekçilerin haklarının sömürülmesini kolaylaştıran bir durum olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti: “Geçtiğimiz günlerde gördünüz, milyonları ilgilendiren toplu sözleşme, yapılabilecek en berbat sonuçla noktalandı. Bunun sebebi savaş ortamıdır. İnsanların kafası savaşa yoğunlaşıyor çünkü. Gerçek meseleler unutuluyor.

 

 

MHP İL BAŞKANI ÜNLÜ’YE TEPKİ

 

 

Barış Bloku’nun yapmaya çalıştığı bir hat çizmek, bir hat tarif etmek. Bugüne kadar biz yeterince savaş yaşadık ve buna karşı nasıl dik duracağımızı öğrendik. Barışın nasıl kurulabileceğini, toplumsal barışın nasıl sağlanabileceğini biliyoruz. Biz camın aydınlık tarafını tarif ediyoruz. Bütün yurttaşlarımızı aydınlık tarafta buluşmaya çağırıyoruz.” Geçtiğimiz haftalarda HDP’nin kapatılması çağrısında bulunan MHP İl Başkanı Aydın Ünlü’ye de isim vermeden gönderme yapan Erdal Karakuş, şunları söyledi: “Geçtiğimiz gün bir siyasi partinin il başkanı başka bir siyasi partinin kapatılması gerektiğini söyledi. Bana sorarsanız savaş isteyenler daha net konuşmalı. Almanya’da olduğu gibi zamanında, bütün siyasi partiler kapatılmalı demeli. Kimin ne istediği daha net görülmeli.

 

 

 

VATA NDAŞ TEPKİ GÖSTERİYOR

 

Barış Bloku’nun temel çağrısı her ne olursa olsun seçimlere barış ortamında girmek oldu. Bizim barış merkezli paradigmalarımızın yanında olan siyasi partileri seçim sürecinde görecek ve onlarla yan yana olacağız. Fakat şu bilinmelidir ki bu defa savaş isteyenlerin yakasını o kadar kolay bırakmayacağız.” Karakuş’un ardından tekrar söz alan Yücel Demirel, Barış Bloku’nu oluşturduktan sonra aldıkları tepkileri dile getirerek, “Bu çatışmalarda ölen herkes için canımız yanıyor. Şehit cenazelerinde bilindiği gibi tek tip sesler çıkmıyor. Vatandaşlar savaşın sorumlularına tepki gösteriyor. Bu ülkenin sağduyusuna güvenmemiz lazım. Bu sağduyu barışı getirecektir. Biz son günlerde hiç duymadığımız kadar çok ‘Vatan haini’ söylemi duyuyoruz. İşyerlerimizde kimi baskılara maruz kalıyoruz. Sokakta ve mahalle toplantılarında ise vatandaşların barış özlemini görüyoruz. Gururluyuz. Bu zor günlerde çok onurlu bir çağrıyı, barış çağrısını dillendiriyoruz” dedi.

 

ŞEHİDİN AİLESİNE ZİYARET

 

Yücel Demirel, açılış konuşmasında laf arasında geçtiğimiz günlerde hain bir saldırıda şehit düşen ve acısı Derince’deki ailesini yakan Emre Kaan Arlı’nın ailesine ziyarette bulunduklarını da dillendirmişti. Basın toplantısının sonunda ailenin kendilerine yaklaşımı soruldu. Şehit ailesini incitecek ve şehit üzerinden siyaset yapacak bir söylem olmasından kaçına ve olayın saptırılmasından çekinen Demirel, bu konuya pek girmek istemese de basın mensuplarının ısrarı üzerine kısaca ziyaretle ilgili bilgi verdi. Aileyi Barış Bloğu üyesi olduklarını gizlemeden ziyaret ettiklerini söyleyen Demirel, şunları aktardı: “23 yaşındaki evladını şehit vermiş bir babanın gözlerinin içine bakmak çok zor.


BARIŞ ARTIK DİLLENDİRİLİYOR
 

Onun o engin gönüllülüğü her şeye bedeldi. Oğlunun iş planları yaptığını, bu yüzden okulunu yarıda bırakıp askere gittiğini öğrendik. Ve oğlunun cenazesi geldi kente. Savaşın en acı yüzü bu, bu yüzden biz ille de barış diyoruz. Biz kavga eden iki kişiyi izlemiyor, onları ayırmaya çalışıyoruz. Şu anda sakinleştirmek için uğraşıyoruz” şeklinde konuştu. Kadın üyelerin ortak kanaati savaşın en çok kadınları etkileyeceği yönünde. Çağrıcı gençler ise bu savaşı tek bir kişinin başlattığını ifade ederek ‘Saray’ı işaret ediyor. Blok üyeleri, mahallelere kadar girdiklerini, sağcısından da solcusundan da barışa destek bulduklarını, artık barışın daha rahat dillendirilebildiğini söylüyor. Oluşan bu atmosferden yararlanılması gerektiği ve siyaset üstü bir tavırla, ellerin tetiklerden çektirilmesi çağrısı yapılıyor.

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner575

banner577

banner579

banner581

banner594

banner585

banner587

banner583

banner574

banner576

banner586

banner580

banner582

banner584

banner578