banner608
banner597
banner609
15 Aralık 2015 Salı 10:14
Eğitim-İş:  Ek gösterge yükseltilsin
banner610

 

Eğitim-İş Sendikası, eğitim çalışanlarının özlük haklarının korunması, öğretmenlere ve diğer personellere 3600 ek gösterge verilmesini talep eden Eğitim­-İş Sendikası imza kampanyası başlattı. Eğitim-İş Kocaeli Şube Başkanı Bilal Şener şube binasında yaptığı basın açıklamasında imza kampanyası hakkında bilgi vererek kampanyaya destek istedi. Basın açıklamasına Şener’in yanı sıra, şube özlük ve hukuk sekreteri Cem Uçak, şube eğitim sekreteri Emine Çalık ve şube basın sekreteri Görkem Çelik katıldı.

 

DEVLET ELİNİ ÇEKMELİ

Bilal Şener açıklamasında, “AKP iktidarı her fırsatta 657 sayılı devlet memurları kanununda köklü bir değişikliğe gideceğini farklı ortamlarda dile getirmekte, memurun iş güvencesinin kaldırılması için çalışmaların başladığını ifade etmektedir. Siyasal iktidarın aslında esas amacı; emrinde çalışanların hukuka değil kendisine bağlı olmasıdır. Bunu sağlamanın birinci koşulu devlet memurlarının iş güvencesini ortadan kaldırmaktır. Seçimlerden öncesi taşeron, geçici kısmı çalışana kadro verileceği ile oy toplayan AKP seçimlerin sonucunda tam tersi bir uygulamayla devlet memuru güvencesini kaldırmaya çalışması politik tutarsızlığın göstergesidir. Ülkemizin bütün kaynaklarının sermaye gruplarına peşkeş çekilmesi, kamu kaynakları ve zenginliklerimizin çalışana değil ranta açılması, ulusal gelirin emekçiler aleyhine bozulması gerçeği ile karşı karşıyayız. İletişim, enerji, maden ve ulaşım gibi stratejik yatırımlarımızın “zarar ediyor, devlet bu tür işletmelerden elini çekmelidir” mantığıyla yağmalanmaktadır”  ifadelerini kullandı.

 

YANDAŞ SENDİKALAR VAR

İktidarın emekçileri yok sayan bu tutumuna kesintisiz destek veren yandaş sendikaların olması ise başka bir acı gerçekliktir” diyen Şener, Eğitim-İş, sadece memurların iş güvencesini değil, ülkedeki bütün çalışanların güvenceli, kadrolu ve insanca yaşayabilecekleri bir ücret seviyesinde çalışmalarını savunmaktadır. Bu nedenle TEKEL işçileri direnirken var gücümüzle onların yanında olduk. Emekçilerin ortak mücadele anlayışına inandığımız için, emeğe yapılan her saldırının karşısında durmayı bir görev saydık. Bu görev bilinciyle Eğitim-İş olarak 3600 ek gösterge için başlattığımız imza kampanyasının basında ve kamuoyunda yer almasının hemen ardından yine bir yandaş sendika iktidarla işbirliği yaparcasına “devlet kaynakları bu talebi karşılayamaz” açıklamasını yapabilmiştir.” Şeklinde konuştu.

 

400 BİNE YAKIN ÖĞRETMENİN ÖNÜ AÇILIR

Şener, açıklamasına şu sözlerle devam etti, “Eğitim çalışanlarının ekonomik durumlarındaki yetersizliğin kısmen de olsa ortadan kaldırılması için devlet memurlarının hizmet sınıfları, görev türleri ve aylık aldıkları dereceler itibariyle belirlenmiş olan ek gösterge rakamlarının yeniden düzenlenmesine gereksinim vardır. On binlerce eğitim emekçisi emekli maaşının düşük olması nedeniyle zorunlu giderlerini bile karşılayamama kaygısı ile emekli olamamaktadır. Bu gerçeğin yanında ek göstergelerin talebimiz doğrultusunda yükseltilmesi halinde 400 bine yakın öğretmenin atanabilmesinin de önünün açılması demektir.”

 

EK GÖSTERGE YÜKSELTİLSİN

İmza kampanyasına destek isteyen Şener, “Eğitim-İş olarak, Ek Gösterge Cetvelinin “Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfı” bölümünün gözden geçirilerek yeniden düzenlenmesi ve eğitim çalışanlarının ek göstergesinin yükseltilmesi talebiyle TBMM Başkanlığı’na gönderilmek üzere başlattığımız imza kampanyasının ardından bugün de tüm illerimizde mecliste grubu bulunan tüm partilerin milletvekillerine bu taleplerimizi içeren fax ve e-postalar ile dikkatlerini çekmeye çalışıyoruz. Hepimizin ortak kazanımı olacak ek göstergenin 3600’e çıkarılması talebimiz için tüm sendikalara, milletvekillerine, partilere, tüm eğitim çalışanlarına ve halkımızın desteği ile gerçekleşeceği çağrımızı kamuoyu ile paylaşıyoruz” dedi.

 

  

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner328

banner596

banner599

banner482