banner729
banner598
06 Mart 2017 Pazartesi 08:56
Dytech işçisi sözleşmesini kendisi yapacak
banner728

ak-İş’e bağlı Çelik-İş Sendikası’nın “Fabrikadan çekiliyorum” diyerek yüz üstü bıraktığı ve işçileri Türk-İş’e bağlı Türk Metal’e yönlendirdiği Dytech işçileri, kendilerine ihanet ettiğini söyledikleri Türk Metal’e yeniden üye olmamakta kararlı. DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş’in de “Yargı süreci bitsin ondan sonra” diyerek kendilerini üye kabul etmediğini anlatan işçiler, yola Türk Metal’e üye olmadan kendi seçtikleri temsilcilerle yola devam etme ve hazırladıkları sözleşmenin görüşmelerini yürütme kararı aldı.

Çelik-İş’in skandal açıklamasının ardından tüm vardiyalarda belirledikleri sözcüler aracılığıyla patron temsilcileriyle görüşen işçiler, aldıkları kararı iletirken, sözleşme görüşmelerinin de seçilen temsilcilerle sürdürülmesini talep etti. Sözleşme taslağını kendileri hazırlamaya ve işverenle kendileri masaya oturmaya hazırlanan Dytech işçileri, bu taleplerini içeren bir imza metni de kaleme aldı. 3 gün içinde fabrikada çalışan işçilerin yüzde 80’i bu metne imza attı. İşçiler önümüzdeki hafta topladıkları imzaları işveren temsilcilerine sunacaklar. 

ÇELİK-İŞ, BİZİ TÜRK METAL’E SATTI
Tüm bu gelişmeleri “iki ayrı sendika, ama aynı ihanet çizgisi” olarak değerlendiren bir Dytech işçisi şöyle devam etti: “Çekilme kararını ilk duyduğumda ne hissedeceğimi, ne düşüneceğimi bilemedim. Nasıl olur, bir sendika üstelik Kocaeli’de sadece temsilcilik düzeyinde örgütlü iken üyesi olan 590 işçiyi gözden çıkarabilir. 22 aydır bu sendika fabrikaya girsin diye her bedeli ödemeyi göze aldık biz. Hep arkasında durduk. Bu nasıl bir ahlaksızlık, nasıl bir aymazlık ki işçiye bilgi dahi vermeden biz çekildik diyebiliyorlar. Bu kadar ahlaksızca davranacak kadar büyük bir pazarlık yaptılar demek ki Türk Metal’le. Açık açık Çelik-İş, bizi Türk Metal’e sattı. Biz böyle değerlendiriyoruz.” 

BİRLEŞİK METAL-İŞ TOPA GİRMEK İSTEMEDİ
Yaşanan gelişmeler üzerine bir bölüm işçinin Birleşik Metal-İş Sendikası ile de görüştüğünü kaydeden başka bir Dytech işçisi “O görüşmede Birleşik Metal-İş yöneticileri arkadaşlarımıza hukuki sürecin çok uzayabileceğini, Çelik-İş’ten istifa edip beklemede kalmalarını, dava süreçleri bittikten sonra örgütlenmenin daha doğru olacağını söylemiş. Bence aslında onlar da bu topa girmek istememiş. Hal böyle olunca bizim için tek seçenek kaldı. Kendi gücümüze güvenmek, birbirimize kenetlenmek. Bizde bunu yapmaya karar verdik. Anladık ki, bu işkolunda bir sendikacı, diğerinden iyi değil. Kendi irademizle sendikasız yola devam etmeye karar verdik” diye konuştu.

TÜRK METAL’E DÖNMEYECEĞİZ
Çekilme kararının duyulmasının ardından büyük bir şok yaşadıklarını söyleyen bir başka Dytech işçisi, bu duruma duyulan tepki ile iş durdurduklarını, içeri girmeyerek işverenden açıklama yapmasını istediklerini hatırlattı. Dytech işçisi “Fabrika Genel Müdürü Ayhan Karataş konuştu bizimle ve bize dedi ki ‘Biz de sizin kadar şaşkınız. Bu kararın bizimle hiçbir ilgisi yok. Sendika yöneticileri ile görüşme yapacağımızı düşünürken onlar bize ‘Biz bu fabrikadan çekildik’ dediler. Görüşme 5 dakika bile sürmedi. Çekip, gittiler. Biz sizin alacağınız her karara saygılıyız’. Biz bu açıklama sonrası içeri girdik ve işe başladık. İnanın o gece yaşadığımızı bir biz biliriz, bir Allah. Ne yapacağımız konusunda kararsızdık o gün. Ama kararlı olduğumuz tek bir konu vardı Türk Metal’e geri dönmeyeceğimiz. Bölünmememiz gerektiğini, ortak hareket etmemiz gerektiğini, ortak karar almamız gerektiğini biliyorduk ve 3 gün boyunca bunu tartıştık” diye konuştu.

HAKKIMIZI HELAL ETMİYORUZ
İşçilerin seçtiği temsilcilerin masada işverenle yalnız bırakılmasını ve Çelik-İş yöneticilerinin kaçarcasına çekip gitmelerini asla unutmayacağını söyleyen başka bir Dytech işçisi şunları söyledi: “O gün o masada arkadaşlarımızı yapayalnız bıraktılar. Ben aradığımda temsilci arkadaşlarımız ağlıyorlardı. Yıllarını bu fabrikaya vermiş, bu sendika için gecesini, gündüzüne katmış insanları işverenin önüne atıp gittiler. Biz arkadaşlarımıza sahip çıkacağımızı söyledik ama onlar biz bu fabrikada artık çalışamayız dediler bize. İşten ayrılan temsilci arkadaşlarımız oldu. Ne onlar, ne biz bu muameleyi hak etmedik. Hakkımızı da bu adamlara asla helal etmiyoruz” dedi.

İŞÇİLER KENDİ SÖZLEŞMELERİNİ HAZIRLAYACAK
Kendi seçtikleri sözcülerle yürümeyi kararlaştıran Dytech işçileri, bu kararlarını patron temsilcilerine de iletti. Dytech işçisi “Her bölümden iki sözcü seçerek 3 vardiyada da genel müdürle görüşmeler yaptık. Bu görüşmelerin ardından sendikasız devam etmeye karar verdik. Şimdi kendi temsilcilerimizi seçeceğiz, kendi sözleşmemizi hazırlayacağız. Biz kararımızı genel müdüre topladığımız imzalarla ileteceğiz. Şu ana kadar fabrikada çalışan işçilerin yüzde 80’inden imza aldık. Yani Dytech işçisi kararını verdi. Kendi söküğünü kendi dikecek” diye konuştu.

22 AYDIR ZAM ALAMIYORLAR
Çelik-İş ve Türk Metal arasında süren yetki tartışmaları, karşılıklı açılan davalar nedeniyle 22 aydır zam alamayan ve ciddi mağduriyetler yaşayan Dytech işçileri, tüm bu süre boyunca Çelik-İş Sendikası’nın arkasında durmuş, işvereni toplusözleşme yetki sorunu henüz çözülemese de masaya oturtmayı başarmışlardı. Sözleşme taslağı hazırlanmış, işveren temsilcileri ile görüşmeler başlamış, işçiler sözleşmenin imzalanması için gün sayarken, Çelik-İş sözleşme masasında, üstelik de işçilerin haberi dahi olmadan fabrikadan çekilme kararı aldığını açıklamıştı. Dytech işçileri çekilme kararının şokunu yaşarken, Çelik-İş bu kararının üzerine tuz biber ekercesine işçilere bir de yeniden Türk Metal’e üye olma çağrısı yaptı. 

KİRLİ PAZARLIK MI VAR?
Çelik-İş Sendikası’nın Türk Metal’le karşı karşıya geldiği TOFAŞ’tan da çekildiği yönünde bilgiler aldıklarını belirten başka bir Dytech işçisi “Anlaşıldı ki iki sendika arasındaki kirli pazarlık buymuş. Çelik-İş Dytech ve TOFAŞ’tan çekilecek. Türk Metal de İSDEMİR ve Temsa’dan. Utanmadan Çelik-İş bize mesaj attı. İSDEMİR’de yetki Çelik-İş’te diye. Bizi, geleceğimizi bu kirli pazarlığa kurban ettiler. Bunu asla unutmayacağız. Onlar sendikal hareketin tarihine kara bir leke olarak geçtiler. Yaşadıklarımız bize sadece şunu gösterdi, işçi iradesini hiçe sayarak, bizleri kirli bir pazarlığın kurbanı etmeye çalışan bu sendikal anlayışa karşı işçilerin birliği tek çözüm” dedi.

Evrensel
 

Son Güncelleme: 07.03.2017 09:33
Anahtar Kelimeler:
KocaeliÇelik-İşDYTECH
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner630

banner328

banner599

banner733

banner482