banner768
banner598
banner749
14 Şubat 2018 Çarşamba 13:37
Down Cafe’deki iddialara yanıt verdiler!
banner728
Belgin Rumeli Abanoz’un başkanı olduğu +1 Fark ile Gölcük Down Sendromlular Derneğinin başkan yardımcılığı görevinden ayrılan Kemal Uzuner, kimi iddialarda bulunmuş, derneğin adına açılan Down Cafe’nin aslında Belgin Rumeli Abanoz’un oğlu Mustafa Deniz Abonaz’un üzerine olduğunu dile getirmiş ve bunu da müşteriye kesilen fiş ile kanıtlamıştı. Kemal Uzuner, kafeden derneğe değil de dernekten kafeye para aktarıldığını, bu paranın down sendromlular için harcanmadığını öne sürmüştü. Uzuner, “Belgin Hanım’ın eşi, ‘Oğlumun kafeteryasından ne hesap soracaksın’ dedi. Aile kafeteryasına döndü burası. Ben burayı cuma günü bıraktım. Şimdi de özel bir hastanede engelsiz kafeyi açmak için para topluyorlar. Burası Mustafa Deniz Abanoz’un ikinci şubesi olacak” demişti. Yani, bir derneğin başkan yardımcılığını yapmış bir ismin iddialarıydı bunlar, bizler de kamuoyuna aktardık. Belgin Rumeli Abanoz’un da cevap hakkı vardı. Hakkında suçlamalar yapılmıştı. Ve cevap hakkını kullandı Abanoz…

VERGİ DAİRESİNE O GÖTÜRDÜ

Yönetim kurulundan kimi isimler ve bir veli ile birlikte gazetemizi ziyaret eden Belgin Rumeli Abanoz, down sendromlu çocuklar için açılan derneğin ve kafeteryanın kendisinin 9 yıllık hayali olduğunu belirtti. Abanoz, bazı prosedürler gereği işletmenin dernek adına değil de şahıs üzerine yapılması gerektiğini, bunun yolunu da kendilerine Kemal Uzuner’in gösterdiğini kaydederek “Kemal ağabeyin önerisi ve muhasebecimizin onayı ile 19 yaşındaki oğlum Mustafa Deniz Abanoz üzerine genç girişimci sıfatı ile açtık kafeteryayı. Vergisi genç girişimci olunca daha düşük oluyordu çünkü. Bunu yaparken yol gösteren Kemal ağabey oldu, oğlumu vergi dairesine falan o götürdü. Biz hiç gizlemedik bunu” dedi.

YARDIM YAPANLAR BELLİ

Derneğe gelen yardımların kafeteryaya aktarıldığı iddialarına ise “O paralar zaten derneğe kafe için geldi. Yarım yapanlar belli, 4 kişi var. Malzemeleri aldılar, sadece bir destekçimiz para gönderdi, 22 bin lira o da. Bu kafeterya kar değil, zarar ediyor; ben eşimin maaşından para ödüyorum buraya. Kirasını karşılıyorum. Oğluma elektrikli motor aldım doğum gününde, onu da satıp kafeye harcadım. Telefonumu satıp, kirayı ödedim” ifadelerini kullandı. Özel bir hastanenin engelsiz kafeteryası için kendilerine teklif geldiğini belirten Abanoz, “Gölcük Rotary Kulübü Uğur Saral ile Körfez Rotary Kulübü Başkanı Melih Paşmakçı, bizim çalışmalarımızı bildikleri için özel bir hastanede açılacak olan engelsiz kafeyi önerdi. Down Cafe’nin oğlumun üzerinde olduğunu anlattım, aynı amaçla ve şekilde işleyecekse sorun olmayacağını söylediler. Keşke olsa da Gölcük’tek Down Cafe’ye katkı sunsa” dedi.

9 YILLIK BİR HAYALDİ

Abanoz, şunları kaydetti: “Bu konuya dair ilk ve son açıklamamdır. Derneğimiz 27 Mart 2017 tarihinde resmi olarak kurulmuştur. Derneğimiz tüzüğünde yer aldığı gibi; ‘Dernek amacımız down sendromlu bireylerin sosyal hayatlarına yönelik, meslek edindirme kurslarına yönelik çalışmalar yapan kişi ve kuruluşlara destek vermek amacı ile kurulmuştur. Buna istinaden gerçekleştirmek istediğimiz projelerden ilki Gölcük Down Cafe idi. 9 yıllık bir hayaldi. Ve yol arkadaşlarımız da bu hayalin içine dahil oldu. Çok zorlu bir yol olduğunu bilerek bu yola çıktık. Gölcük Down Cafe’yi ise şöyle kurduk: Önce dükkanımızı tuttuk, projemizi çizdirdi ve sonrasında çevre desteği için ziyaretlerimize başladık. İletişimde olduğumuz kişiler ve kafeye emeği geçenler yardımların Down Cafe’ye olduğunu bilerek verdiler desteklerini. Herkes işin ruhsat ve vergi levhasına takılmadan destek oldu. Yardımseverler, derneğimize yardımda bulunurken bunun kafeye olacağını zaten biliyordu. Mayıs ayında resmi süreç başladığında muhasebe göreviyle ilgilenen o dönemki başkan yardımcımız, muhasebecimizin ve diğer fikirlerle oğlum Deniz’in üzerine olması yönünde fikir beyan ettiler. Çünkü yönetimdeki hiç kimse riske girmek istemedi.

HERKESİN ONAYI İLE…

Neticede burası bir işletme, ben de oğlum için tek bir şey söyledim, borç bırakmadığı sürece olur dedim. Genç girişimci statüsü olacağından bunun kafe için bir avantaj olacağı söylendi. Yönetim kurulundaki herkesin onayı ile vergi işlemleri ve tüm muhasebe işlemlerimizi şahsın kendisi (Kemal Uzuner), oğlumu yanına alarak yapmıştır. Down Cafe’nin benim oğlumun üzerine olması demek, amacımıza yönelik çalışmadığımızı nasıl gösterebilir? Her gün kafeye misafirlerimiz geliyor, öğrencilerimizin ne kadar iyi seviyeye geldiklerini insanlarımız görebiliyor. Dernek olarak da bir yılda neleri başardığımız ortada. Merak edenler, sayfalarımızdan bizleri takip edebilirler. Oğlum adına yapılan bu açılışın sanki herkesten gizlendiği ve yeni öğrenildiği intibası verilerek kamu oyunda algı yaratılmak istenmiştir. Temmuz ayından bu yana Gölcük Down Cafe’ye, derneğimize katkıda bulunan herkese en başta Kaymakam’ımız ve Gölcük Belediye Başkanı’mıza karşı sorumluluklarımızın bilincindeyiz. Hiçbir aileden hakkımızda ters bir söz duyamazsınız. Eğer amacımıza uygun çalışıp çalışmadığımızı araştırmak isterseniz öncelikle ailelere danışmalısınız. Size en yalın haliyle onlar doğruları anlatacaktır.

ÖZEL HASTANE İÇİN TEKLİF…

Diğer bir konu… Özel hastanede hazırlığı süren Engelsiz Cafe için Rotary Kulübü bizimle görüştü. Kendileri, bizim çalışmalarımızı beğendiklerini ve amacına uygun çalışan bir kafe olduğumuzu tespit ettiklerini, bu nedenle burada açılacak olan kafeyi bize vermek istediklerini söyledi. Kendilerine de açık bir şekilde Gölcük Down Cafe’nin oğlumun üzerine olduğunu, onlar için bunun bir sakıncasının olup olmadığını sordum. ‘Aynı amaçla kullandığınız sürece hiçbir sakıncası yok’ dediler. Kurulduğumuz günden bu yana tüm dernek yöneticilerinin, ailelerimizin katkılarıyla faaliyetlerimizi, herhangi bir karşılık beklemeden amacına uygun olarak, mutlu ve başarılı bir şekilde gerçekleştirdik. Hakkımızda yapılan bu ithamlar şuna emin olun, en çok ailelerimizi, çocuklarımızı üzer ve yorar. Her zaman eleştiriye açık, araştırmacı, çalışkan ve işine dört elle sarılan bir kişi olarak görevimi en iyi şekilde yerine getirdiğimden, sadece kafe olarak değil, ailelerimizin tüm sorunlarıyla ilgilenen bir dernek başkanı olarak, emeğimin böyle ayaklar altına alınmasının derin üzüntüsü içindeyim.”

GENEL BAŞKAN’DAN DESTEK

Belgin Abanoz ile birlikte gazetemizi ziyaret eden bir veli de kısa bir açıklamada bulundu. Hülya Gencer isimli veli, şunları kaydetti: “Bu kafeterya ve dernek kapanırsa biz ve çocuklarımız mağdur olur. Çocuklarımızın başka bir sosyalleşme alanı yok Gölcük’te. Çocuklarımız kafeye gitmek için adeta can atıyor, bizleri zorluyor. Biz, bu çıkan iddialara çok üzüldük.” Kemal Uzuner’in iddiaları sonrası Belgin Abonaz’a bağlı bulunduğu federasyonun başkanından da destek geldi. Abanoz’a kefil olduğunu belirten Uluslararası Down Sendromu Federasyonu (UDF) Genel Başkanı Muhammed Abdullah Tuncay, Gazetemiz İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Aysun Özcan Erenkaya’ya telefonda yaptığı açıklamada, Kemal Uzuner’e suçlamalar yöneltti, kafeyle ilgili yasal olmayan hiç durumun söz konusu olmadığını dile getirdi.

FEDERASYONUMUN ÜYESİ

Muhammet Abdullah Tuncay, “Dernekte başkan yardımcılığı yapıp daha sonra ters düşebilir insanlar, ayrılabilirler, çalışma üslupları, sivil toplum gönüllü ilkelerine uymayabilir ama bu derneğe kafe kurarken siz yönlendirme yapacaksınız başkan yardımcısı olarak; ‘mevzuat aşılsın’ deyip sonra da o insanlar yapmış gibi suçlamak bir defa hoş değil. Artı, bizim amacımız tüm down sendromlu üyelerin iş sahibi olabilmesi, topluma kazandırılabilmesi. Ki dernek ya da o işletme usulsüz bir şey yapıyorsa da bunu cumhuriyet savcılığına başvuru yaparsın ama bunu bir haber kullanmak sadece Gölcük’ü değil, Türkiye’deki tüm down sendromlu kurum ve kuruluşları yaralayan bir harekettir. Ben olaya Gölcük diye bakmam. Burada bir yanlış var ise bu gazeteden, televizyondan önce yasal mercilerce çözülür ve eğer kişi ya da kurumlar hatalı ise bunun hukuk karşısında cezasını çeker. Ama bunu bir magazin haberi, bir paparazzi haberi gibi sanki kendisi bulmuş gibi yapmasına ben çok üzüldüm. Kuruluşunda olduğu, yol açtığı bir olaya daha sonrasında suçlama yapması hiç etik değil. Gölcük Down Derneği, benim üyem, federasyonun üyesi” dedi.

YASAL, HİÇ BİR YANLIŞI YOK

“Peki, Kemal Bey’i bir kenara bırakalım, siz bu prosedürü onaylıyor musunuz?” sorusuna Tuncay, “Hiç yanlış bir şey yok. Yasal hiçbir yanlışı yok. Şahısların üzerine olabilir. Orada şu var; şahıslar, dernekten gelen parayı resmi olarak kafe için harcıyorsa ve o harcanan para kişilerin keyfi harcaması değilse hiçbir suç yok” cevabını verdi. “Bunu nasıl anlayacaksınız peki, Kemal Bey, bunun böyle olduğunu iddia ediyor?” sorusuna da cevap veren Tuncay, “Ben de olmadığını iddia ediyorum! Burada ne kalıyor biliyor musunuz? İnce bir vicdan ve oradaki o çocukların, ailelerin orada yaşadıkları, verilen hizmetin, harcanan paranın karşılıksız bırakılmaması. Mesela derneğe bağış gelmiştir 3-5 lira, kafenin de malzeme ihtiyacı vardır. Dernek kafeye destek için, işlerin yürümesi için harcama yapıyorsa burada suç yok. Ama dernek adına gelen parayı kafeye gösterip dernekteki herhangi biri o para ile gezmeye gidiyorsa bu suç” şeklinde konuştu.

BEN, KENDİSİNE KEFİLİM

“Kemal Bey’in her iddiasını dillendirmedik ancak dernek başkanı Belgin Hanım’ın eşinin maddi anlamda sıkıntılı günler geçirirken bir anca cip aldığını da dile getirdi. Yani başta böyle olacağını bilmediğini, istemeden suça ortak olduğunu dile getiriyor” şeklindeki soruya da cevap veren Tuncay, şunları söyledi: “Burada Kemal Bey, her şeyi düşünerek böyle bir olaya izin vermeyecekti, aileyi yönlendirmeyecekti. Ailenin aklına sokmayacaktı. ‘Bizim prosedürümüze uymuyor, kafe açamayız’ diyecekti. Kemal Bey, zaten yanlışa yönlendirmekte yanlışa rehberlik yapmış, şeytanın avukatlığını yapmış. Gölcük’te Down Cafe, ne kadar para kazanırsa kazansın oradan bir insan, cip alacak parayı kazanamaz. Velev ki iddia ediyor… Ben 21 yıllık devlet memuruyum, 20 yıllık STK başkanlıkları yaptım ama ben böyle bir insan sarrafı da oldum. Her türlü suiistimali de gördüm. Başbakanlıkta da çalıştım. Maalesef insanlar derneklerin, vakıfların, federasyonların ne aymazlıkların, ahlaksızlıkların içinde olduğuna şahit oluyor. Ama ben kötü örnekleri her yere yafta etme taraftarı değilim, çünkü ben Gölcük’teki derneğin kapasitesini, işleyişini kurulduğu günden bugüne bilen bir federasyon başkanıyım. Ben bu insanlara kefilim. Kefil olmasam üye olarak federasyona sokmam.

BEN ASLA İNANMIYORUM

Ben üyelerime mümkün oldukça ticari ilişkilere girmeyin diyorum. Bana da çok teklif geliyor ‘Başkan kafe açalım’ diye. Hayır diyorum, bizim amacımız işletme değil. Orada başka biri sevmeyip çamur atabilir. Türkiye’de en kolay yol, iki gazeteye çıkıp, iki belge ile haber yaptırırsınız; gazeteci tabii ki kaynağı belliyse bunu servis yapar. Ama ben yine söylüyorum, dernekte başkan yardımcılığı yapmış ve ilk kuruluşundan bu yana bu oluşumda olan bir kişi, size gelmeden önce yasal mercilere başvursaydı ve deseydi ki ‘Ben şikayette bulundum, 1 ay oldu, onu haber yapın’ deseydi ‘evet’ derdim ya dürüst ve içten biri ki önce gazeteye değil, devlete gitmiş, hukuka gitmiş, sonra gazeteye gitmiş. Bu yüzden bana çok samimi gelmiyor. Belgin Hanım ile Belgin Hanım’ın eşi ile Kemal Bey’in kavgasına, hırslarına dönmüş olay. Maalesef bir dernek ve donw çocuklarım yanlış bir tablonun içine sokulmuş gibi olmuş. Ben federasyona bağlı hiçbir derneğimin bu tür bir ahlaksızlığa, aymazlığa ve suiistimale; hele bir de anne-baba olan bir kişinin kendi çocuğu ile suiistimal edeceğine asla inanmıyorum. Bir anne buna izin vermez.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIM

Ben bu konunun buralara geleceğini biliyordum, Kemal Bey’in rahatsızlıklarını bilen bir insanım. Kişisel bir kavganın dernek üzerinden görülmesine üzüldüm. Kişilerin doğru ve yanlışı tamamen kendi vicdanlarıdır. İnanıyorum ki doğru mutlaka ortaya çıkar. Şu an Ankara’dayım, İstanbul’a döndükten sonra Kemal Bey ile ilgili suç duyurusunda bulunacağım. Bunları bana belgelemesini isteyeceğim. Doğru çıkarsa, çıkar kamuoyundan özür dilerim; Belgin Hanım’ı da ben ifşa ederim ama yanlışsa ve biz haklıysak; o zaman Kemal Bey’i de vicdanı ile baş başa bırakacağım kamuoyu önünde.”
Son Güncelleme: 14.02.2018 15:49
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Tuna Ötüken 2018-02-14 13:57:29

Yapılan beyan kamuoyunu yanıltıcı niteliktedir. Kamu yararına dernek ve vakıflara ait işletmeler vergiden muaftır. Emniyet Müdürlüğü Dernekler Masası ve Cumhuriyet Savcılığı tahkikat başlatmalıdır.

banner354

banner630

banner328

banner599

banner733

banner482