banner598
banner608
banner654
15 Eylül 2015 Salı 09:34
Doğan'dan kurban açıklaması
banner610

 

Kocaeli İl Müftüsü Yusuf Doğan yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla açıklamalarda bulundu. Kurbanın İslam’ın şiarlarından olan önemli bir ibadet olduğunu ifade eden Doğan, “Kurban, Allah’a yaklaşmak ve O’nun rızasını kazanmak maksadıyla belirli şartları taşıyan hayvanı usulüne uygun olarak kesmeyi ve bu amaçla kesilen hayvanı ifade eder. Mezhepler arasında kurban kesmenin vacip veya sünnet olduğu yönünde görüş farklılıkları bulunmaktadır. Ancak fıkhî hükmü ne olursa olsun, İslam’ın şiarlarından olan kurban, bir Müslümanın gerektiğinde bütün varlığını Allah yolunda feda etmeye hazır olduğunun bir nişanesidir. Peygamberimiz (s.a.s.), bizzat kendisi de kurban kesmiş ve kurban bayramında, Allah katında en sevimli ibadetin kurban kesmek olduğunu belirterek bu ibadetin Allah rızası için yapılmasını tavsiye etmiştir. Bundan dolayı kurban, asırlardan beri Müslümanların dinî hayatında önemli bir yer tutmaktadır” dedi.

 


 

İl Müftüsü Doğan, dinen zengin sayılan, akıllı, ergen ve mukim olan her Müslümanın kurban kesmekle yükümlü olduğunu belirterek kurban kesebilmek için yeterli malî imkâna sahip olmayan kişinin borçlanarak kurban kesmek zorunda olmadığını söyledi. Doğan, ayrıca vatandaşların kurbanlık alırken dikkatli olmaları konusunda uyarılarda bulundu:

 

 

“Kurban niyetiyle alınacak hayvanlar dinen gerekli özelliklere sahip olmalı, kurbana mani olacak şekilde kusurlu olmamasına dikkat edilmelidir. Bir hayvanın kurban olmasına mani olan kusurlar şunlardır:

 

 

İki veya bir gözü kör olan, kemiklerinde ilik kalmayacak derecede zayıflamış olan, kesim yerine yürüyerek gidemeyecek kadar topal olan, kulağının ve kuyruğunun üçte birinden fazlası kopmuş olan, dişlerinin yarıdan fazlası dökülmüş olan, boynuzlarının biri veya ikisi kökünden kırılmış olan, ölüm derecesinde hasta olan hayvanlar kurban edilemez. Ancak boynuzsuz veya boynuzu biraz kırılmış, dişlerinden birazı dökülmüş ve burulmuş hayvanların kurban edilmeleri caizdir.
 

 

Kurban; koyun, keçi, sığır, manda ve deveden olur. Devenin 5, sığır ile mandanın 2,  koyun ile keçinin de bir yaşını doldurmuş olmaları gerekir. Ancak koyunlar 6 ayı tamamladıklarında bir yaşını doldurmuş gibi gösterişli olurlarsa bunlar da kurban edilebilir.

 

Bir koyun veya keçiyi ancak bir kişi kurban edebilir, sığır, manda ve deve ise yedi kişiye kadar ortaklaşa kurban edilebilir, ancak ortaklardan her birinin kurbana ibadet niyetiyle katılması şarttır. 

 

Bir kimsenin kurbanını bizzat kendisinin satın alması, kesmesi veya kesilirken yanında bulunması şart değildir. Kişi, güvendiği bir şahsı yahut özel veya resmi bir kuruluşu kendi adına kurbanını satın alıp kesmek üzere vekil tayin edebilir.

 

Diyanet İşleri Başkanlığımız da Türkiye Diyanet Vakfı ile birlikte “Kurbanlarımız Kardeşlik İçin” parolasıyla “Vekâletle Kurban Kesimi” kampanyası düzenlemiştir. Kesilen kurbanların etleri yurt içinde ve özellikle Afrika başta olmak üzeredünyanın çeşitli bölgelerindeki ihtiyaç sahibi Müslümanlara dağıtılacaktır.

 

Kurban fiyatları bu yıl, yurt içinde kestirmek isteyenler için 625 TL. yurt dışında kestirmek isteyenler için ise 450 TL’dir. Kurbanını vekâleten kestirmek isteyen vatandaşların belirtilen kurban bedellerini ilgili banka şubelerine 23 Eylül 2015 tarihine kadar yatırmaları gerekmektedir.

 

Vatandaşlarımız İl ve İlçe Müftülüklerimize bizzat gelmek suretiyle veya telefon, e-mail yoluyla müracaat ederek konuyla ilgili daha geniş bilgi alabilirler.

 

Kurbanlarınızın makbul, bayramınızın mübarek olmasını Yüce Allah’tan niyaz ediyorum.”

 

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner634

banner636

banner354

banner630

banner328

banner633

banner653

banner599

banner482