banner560
banner589
banner572
12 Temmuz 2016 Salı 14:31
“Diş Sağlığı Merkezlerindeki hemşireler mağdur edilmemeli”
banner508
Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Ömer Çeker şube binasında düzenlediği basın açıklamasında Diş sağlığı merkezindeki görevli hemşirelerin mağduriyetlerine dikkat çekerek, “Ülkemizde kamu kurumlarında amirlik yapan idarecilerin kurumu sevk ve idareleri esnasında sergilemiş oldukları olumsuz tutumları yüzünden Kamu kurumlarında “Özellikle sağlık kuruluşlarında” her gün yeni bir mağduriyet yaşanmaktadır.” dedi


KEYFİYETE GÖRE İSTİHDAM

Çeker açıklamasının devamında,”ADSM’de hemşirelerin standart kadrolarının iptal edilerek başka hastanelere tayinleri yapılmak istenmektedir.  Amirler tarafından zamanında sertifika verilerek veya atamaları ADSM’lere yapılan hemşirelerin yıllarca burada hizmet vermelerini sağlayan kurum yöneticileri bugün anlaşılmaz bir şekilde sizin sertifikanızın önemi yok, yıllardır buralarda edindiğiniz tecrübenin değeri yok, hastanelere geri dönün demektedirler. Plansız, programsız ve keyfiyete göre yapılan personel istihdam politikasının faturası sağlık çalışanlarına çıkarılmaktadır. Geçmişte yapılan usulsüzlüğü yine usulsüzlükle düzeltme yolu seçilmiştir. “ ifadelerini kullandı.


KAMU YARARI İLE BAĞDAŞMIYOR
Çeker açıklamasına şöyle devam etti,”Ağız Diş Sağlığı Merkezi(ADSM) ‘de yıllarca  hizmet vererek belli bir tecrübe sahibi olan hemşireler ve diğer sağlık çalışanlarının rızaları dışında “Ressen” başka kurumlara nakil istemeye mecbur tutulmalarından dolayı hem çalışan mağdur olacak hem de kamu hizmetinin sekteye uğraması nedeniyle kurum zarara uğrayacaktır.  Uzun yıllardır ADSM’de görev yapan hemşire ve diğer sağlık çalışanları başka hastanelerdeki tedavi süreçlerine alışmalarında sıkıntılar görülme ihtimali yüksektir. Bu düzenlemenin görüldüğü gibi hiç kimseye faydası olmayacaktır. Kamu yararı ile de bağdaşmayan bu işten bir an önce vazgeçilmelidir. Bu işin haklı ve mantıklı bir sebebi yoktur. 
KAMUOYUNA İZAH EDİLEMEZ
Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumunun da bu konuda alınmış resmi bir kararı olmadığı halde Kocaeli Kamu Hastaneleri Kurumu ADSM’ne yazı yazılarak hemşirelerin il içi tayin yapması istenmiştir. PDC’ye uyumu esas alan personel politikasına hiç dikkat edilmez iken ADSM’deki hemşireler için bunun uygulanması da tuhaftır. Tuaf olduğu kadarda manidardır. 2016 yılında ilimizdeki ADSM’ de PDC’ye göre istihdam  “Bulunması gereken” Ağız Diş Sağlığı Teknikeri – Teknisyen sayısı yaklaşık 75 olması gerekir iken bu sayıda ağız diş sağlığı teknikeri- teknisyeni ADSM de bulunmadığı halde konularında yetişmiş hemşireleri kurumlar arası zorunlu göçe tabi tutmak kamuoyuna izah edilemez. Mevcut personeli zorunlu olarak başka kurumlara gönderildiğinde buralardaki hizmetin vatandaşa kimler tarafından verileceği de meçhuldür. Yoksa bu seferde hastanelerdeki yandaş Ağız ve diş sağlığı hizmetlerinin sürdürülmesinde özveri ile görev yapmış personeli bir çırpıda mağdur etmek hakkaniyet ve adalet ilkesi ile ters düşmektedir.
ÇEKER ‘DEN YÖNETİME SORULAR
ADSM’de görev yapan hemşire ve diğer sağlık çalışanlarının merak etmiş oldukları soruların yetkililer tarafından cevaplandırılmasında fayda var. Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumunca, söz konusu uygulama talebinin hayata geçirilmesi için Kocaeli Kamu Hastaneleri Birliği GenelSekreterliğine bir resmi yazı gönderilmiş midir?Mevcut personeli zorunlu olarak başka kurumlara gönderildiğinde buralardaki hizmet vatandaşa kimler tarafından verilecektir ? Yoksa bu seferde hastanelerdeki yandaşlar geçici görevle ADSM’mi görevlendirilmesi yapılacak? 
 
Anahtar Kelimeler:
Ömer Çeker
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner328

banner482