banner588
banner589
banner572
10 Ekim 2014 Cuma 14:39
DİKKAT PİLİÇ ÇEVİRME
banner508

 

DFGYoğun çok yoğun çalışıyoruz. Gerçi bunu yazmama bile gerek yoktur artık çünkü Gazete Barış’ı yakından takip eden herkes bunu iyi bilir zaten. Bana devredilen kısacası kendi tabirimce büyük sorumluluk projesi olarak adlandırdığım Yükselen Değerler’in sıradaki konuğu ile ilgili neler yapılması gerektiği düşünceleri ile yola çıkan zihnim bana nefis hatta çok lezzetli bir oyun oynadı. Beni yakından tanıyanlar iyi bilir. Yemekle hiç aram olmamasına rağmen hatta sadece su ile ayakta kalabilen ben, yolumun üzerinde ki bir restaurantın girişinde nar gibi kızaran piliçleri gördüm. Acıkmışım. Bunu fark edebilmek mucizeydi benim için çünkü bu his bende çok nadir görülürdü. Açlığa kalmayan tahammülüm beni tamda yolumun üzerinde bulunan ve benim için içeriye girene kadar sıradan olan herhangi bir restauranta götürmüştü. Tek amacım büyük bir açlık hissi ile düşen kan şekerimi bir an önce dengelemekti. Başıma gelecek tatlı sürprizlerden habersiz hızlı adımlarla mekândan içeriye girdim. Hemen tenha köşelerde bir yer bulup boş gördüğüm ilk sandalyeye attım kendimi. Bu ne hız?  Karşımda aniden beliren garson ne istediğimi sordu. Ben de tabi ki tercihimi ilk gördüğüm anda görünüşü ile beni cezbederek buraya gelmeme vesile olan nar gibi kızarmış piliçlerden yana kullandım. Görünüş güzeldi de, ya lezzet? Aslında mekândaki doluluktan mıdır nedir bilinmez, sanki biraz daha ötelenmişti tedirginliğim ama olsun ben, kısacası her şeyi beğenmeyen ben ‘aman zaten amaç bir karın doyurmak değil mi?’ diye düşündüğüm sıralarda önce nefis bir koku geldi burnuma kafamı kaldırdığımda ise kendisi göründü piliç hazretlerinin masamda. Daha iki kelimeyi bir araya getirmeye çalışıp beni nelerin beklediğini düşünmeye yeni koyulmuştum ki sağ olsun hiperaktif garson yine aklımda ilk kurduğum cümle ile düşüncelerimden uyandırdı beni.  ‘Siparişiniz hanımefendi’… Güzel,  şimdilik her şey yolunda diyerek içimden geçirdiğim cümlem beni ilerleyen saatlerde o eşsiz lezzeti tattıktan sonra asıl işin en güzel kısmının orada olduğunu fark ettirdi. Açlık hissimin tavan yaptığı masada ben adeta daha önce hiç piliç yememişçesine, tabiri caizse daldım önümdeki lezzete. Habercilik ruhundan mıdır nedir bilinmez ama daha ilk tattığım anda bir an buranın hangi işletme olduğunu ve burayı bu kadar mütevazı ve düzgün işleten o ismin kim olduğunu öğrenme gereği hissettim kendimde. Kısacası amacım güzel hatta çok enteresan bir tesadüf ile birleşerek beni mekân hakkında daha fazla meraklı sorulara itti? Ama şükür ki içimde cevaplayamadığım sorular en sıcak en içten bir isimle yanıt buldu. Saadet Ellibeş. Sizlere sadece bir tanıtım amacı ile yola çıktığım yazımda, asıl amacını aşan ve aynı zamanda kendimi hoş ve keyifli bir sohbetinde içerisinde bulduğum başarı öyküsünü, dilerseniz gelin birde Saadet Hanım’ın kendi ağzından dökülen sözcükler ile tanıyalım. İşte Basrioğlu’nu Basrioğlu yapan sırrın sahibi.

***********

 

Öncelikle biraz sizi tanıyabilir miyiz?

Ben,  Saadet Ellibeş. 1977 Yalova doğumluyum. Babam Rahim Şemeloğlu eski bir piliç yetiştiricisiydi. O sıralar Yalova’nın en güzel yerlerinden birinde küçük bir lokanta işletiyordu. Ben ise Yalova’da ilk ve orta öğrenimimi tamamladıktan sonra, Gazi Üniversitesi’nin pazarlama bölümünü bitirdim. Biz iki kardeşiz. Bir ağabeyim var o da şuanda Yalova’da yine baba mesleği olan piliç kızartma işine devam ediyor. 1995 yılında erken yaşta evlenerek Gölcük’e gelin geldim. Eşimle görücü usulü tanıştım. Bu evlilikten bir oğlumuz oldu. Eşim oto alım satımı yapıyordu ben ise yeni evlendiğimiz sıralar ev hanımıydım sonra kurslar falan derken en son bir organizasyon şirketinde görev yaptım. Çok yorucu bir meslekti bünyem kaldırmadı bu yoğun tempoya ve ne yazık bu işi yarıda bıraktım.

 

Çok enteresan, biriniz oto alım satım işi yaparken diğeriniz organizasyon sektöründe çalışmışsınız. Peki, restaurant işletme kararı nasıl alındı?

Öncelikle babam benim için çok özel bir adamdı. Özel bir adamdı diyorum çünkü beş yıl önce aramızdan ayrıldı. Onun yaşamını hayata karşı duruşunu ve olaylara yaklaşımını hep büyük bir hayranlıkla izledim. Başarıları, güçlüklere karşı duruşu ve sabrı ile kazandığı zaferler benim adıma hayatta hep merdiven olmuştur. Onu kaybettik ama daha hala bu duruma alışamadım. Ona olan sevgim ve özlemim bu mesleği yapma, daha doğrusu baba mesleğini sürdürme kararı aldırdı. Böylelikle bu işe adım attım.

 

Öyle ise hayırlı olsun diyelim ve sizden Basrioğlu’nun kuruluş hikayesinden biraz bahsetmenizi rica edelim .

Burası önceden Fazlıoğlu ismiyle anılan daha çok balık ürünleri üzerine hizmet veren bir işletmeydi. Biz eşimle Basrioğlu’nu İzmit’te de yaşatma kararı aldıktan sonra bunu nerede hayata geçireceğimizi kararını vermek üzereyken eşimin aceleciliği ve o sıralarda bu mekânın devir teslim edileceğini duyması ile düşüncelerim değişti. Dostlarımızın vesilesi ve tavsiyeleriyle eşim bana bu teklifi sunduğunda hiç karşı çıkmadım çünkü benim de severek geldiğim konseptini ve tarzını beğendiğim bir mekândı. Aslında isteğim bir arsa alıp istediğim gibi bir mekân konsepti ile Kocaeli’de hizmet sunmaktı ancak burası nasip oldu. Zamanla ne kadar doğru bir karar verdiğimizi de görmüş olduk.

 

Basrioğlu ne kadar zamandır hizmet veriyor?

Biz 8 Ağustos tarihinden bu yana hizmet veriyoruz ancak resmi açılışı 15 Ağustos’ta oldu.

 

5Mekan kaç kişiye hizmet verebiliyor?

Yaklaşık 400 kişiyi rahatça ağırlayabiliyoruz.

 

Basrioğlu’nda hangi dünya mutfağı daha ağırlıklı?

Biz tamamen Türk mutfağı ile çalışıyoruz. Zaten bizim işimiz tabelamızdan da anlaşıldığı üzere piliç çevirme. Balık dışında tüm kırmızı ve beyaz et ürünlerini salata ve tatlı çeşitlerimizi gelen misafirlerimize tedarik edebiliyoruz. Yemeklerimiz ve salata çeşitlerimiz beğenilerek yeniliyor ama tatlılarımızla da ön plana çıktık. Örneğin, Yalova’daki firmamızdan özel olarak getirdiğimiz Yalova sütlüsü çok tüketilen ve severek yenilen bir tatlı. Yine Yalova’dan getirttiğimiz Tıraliçe isimli tatlımızda çok sevilen ve beğenilerek yenilen tatlılarımızdan birisi. Dondurmalı irmiğimizi tavsiye ederim. Buranın müdavimleri iyi bilir çünkü buranın menüsünde bulunan eski bir tatlı. Ondan da vazgeçmedik.

 

Peki, siz yapabiliyor musunuz bu meşhur tatlıları?

Hayır. Bu çok uzmanlık ve emek gerektiren bir tatlı bu yüzden ben hiç tadı bozmayayım istedim ve yapmayı hiç denemedim.

 

Sizin ete olan düşkünlüğünüz nedir? Severek yer misiniz?

Severim ama kıvamında yerim. Bizde daha çok eşim ete düşkündür. Hani bir tabir vardır ‘et yiyince karnım doyar’ derler eşiminki de o hesap. Benimkisi daha çok babadan gelen bir alışkanlık ve bizler onun leziz piliçleri ile büyüdük.

 

Severek yediğiniz piliçleri yapmaktaki ustalığınız nedir peki? Mutfağa girip sizde yemek yapar mısınız aşçılarınızla?

Evet, güzel yemek yaptığım söylenir. Her zaman olmasa da yardımcı olmak amaçlı özellikle müşterinin yoğun olduğu zamanlarda mutfağa giriyorum ama burada ki aşçılarıma da çok güvendiğim için sağ olsunlar zaten fazla bir iş bırakmıyorlar bana.

 

Hangi beklentilerle kuruldu Basrioğlu?

Beklenti derken şöyle demek daha doğru olur sanırım. Biz çok önceleri piliç yetiştiriciliği yapıyorduk. Sonra lokantaya çevirdik. Ama annem halen daha serasında tavuk yetiştiriciliği yapar. Ben beş yıl önce babamı kaybettiğim için burayı açmakta biraz onunda etkisi oldu. Sanki o oradan görüyor mutlu oluyor hisleri ile kısacası hatırasını yaşatmak için bu yola baş koydum. İnşallah Allah utandırmaz ve bende sevgili babamın hatırasına sahip çıkarak hiç değilse onu anılarda yaşatabilirim.

 

Belki hizmet vereli kısa bir süre oldu ama memnun musunuz şuan ki talepten?

Güzel oldukça memnunuz. Her şehirden gelen müşterilerimiz var. Gelenler bir daha geliyor. Tavsiye üzerine gelen müşterilerimizde oldukça fazla. Ancak biraz daha iyi olmak için zamana ve tanınmaya ihtiyacımız var oda zamanla olacak inanıyorum.

 

Sektör içerisindeki zorluklar nelerdir?

Aslında sektörlere şöyle bir baktığınızda herkesin her an yaşayabileceği tek bir sorun vardır. Personel sıkıntısı. Ben burada o sorunu çok fazla yaşamıyorum çünkü personelimle daha çok aile gibi olmayı seviyorum. Kendim yapamayacağım bir şeyin fazlasını onlardan beklemiyorum. Zaten onlar işi benden daha iyi bildikleri için bu konuda zorluk çekmiyorum.

 

3BÜTÜN GÜNÜMÜ BURADA DEĞERLENDİRİYORUM……..

Açılış kapanış saatleriniz nedir?

Saat 12.00’de servisimiz başlar ve gece müşterinin de yoğunluğuna göre değişebilen esnek kapanış saatimiz vardır. Ama genel bir saat planlaması yapmak gerekir ise gece 12.00 olarak bir saat verilebilir. Ama ben bütün günümü burada değerlendiriyorum. Burası evim gibi oldu diyebilirim.

 

Etler nereden tedarik ediliyor?

Et işi zor ve çok iyi seçilmesi gereken bir gıda ürünüdür. Öncelikle kaliteli ve güvenilir firmalarla çalışmayı tercih ediyorum ve ilk önce kendim deneyip onayımdan geçmeden müşterilerime sunmuyorum.

 

Önceleri burası Fazlıoğlu olarak biliniyordu peki mekân içerisinde değişiklikler söz konusu mu? Ya da bunun la ilgili planlarınız var mı?

Aslında evet mekânla ilgili değişiklik planlarımız var. Örneğin çocuklu aileler geldiğinde arka bahçemizde bir oyun alanı yapmak şuan gündemimizde olan ve kısa bir süre içerisinde gerçekleştirmek istediğimiz bir proje.

 

Peki, özellikle piliç çevirme üzerine bu büyüklükte çok fazla restaurantla karşılaşılmasa da muhakkak bir farkınız vardır?

Evet, örneğin piliçlerin çevrildiği yerlere şöyle bir baktığımızda genelde gazlı ateşlerde pişer ancak biz mangal kömüründe ve ağır ateşte pişirerek müşterilerimize sunuyoruz. Bizde ki en büyük özelliğimiz budur. Sonra bu işin ustasının çok iyi olması gerekiyor. Bizim yıllardır çalıştığımız 20 yıllık bir Ahmet ustamız var. Mazisi oldukça eskiye dayanır. İşini yıllardır hiç aksatmayarak severek ve isteyerek yapar. Bu yüzden midir bilmem ama inanın ben o ellerden çıkan lezzeti başka hiçbir yerde alamadım. Bu yüzden kendisini Yalova da ki şubemizden kendi şubeme transfer ettim.

 

2Kaç kişilik bir ekiple hizmet veriyorsunuz?

Biz şuan 15 kişilik bir ekiple müşterilerimize hizmet veriyoruz. Ancak par time çalışanlarımızda oluyor bu kez sayı yirmilere ulaşabiliyor.

 

Personel seçerken nelere dikkat edersiniz?

Biz öncelikle çalışma arkadaşlarımızdan güler yüz ve disiplin bekleriz. Çok deneyim ya da vasıf aramasak da işini severek yapan herkese kapımız açıktır. Zaten işini severek yapan kişi bu işi çok çabuk öğreniyor ve sonrası zaten kendiliğinden geliyor. Tabi temizlik bizlerde yine en dikkate aldığımız unsurlardan biridir hatta bunu sadece personel olarak kısıtlamayalım. Her personelin görevi başkadır ama sanırım biz lezzet ve titizlik üzerinde personelimiz üzerinde işi biraz abarttık ve yoğun bir görev dağılımı yaptık.

 

Saadet Hanım samimi ve dürüst cevaplarınız için teşekkür ederiz. Son olarak buradan okurlarımıza neler söylemek istersiniz?

Asıl bizler gazete barış ailesi olarak kırmayıp geldiğiniz için sizlere çok teşekkür ederiz. Ben Basrioğlu işletmecisi olarak okurlarınızdan tek bir ricam olacak. Bir kerede olsa buraya gelip deneyip kararlarını o şekilde vermelerini istiyorum. Bazı duyumlar alıyorum fiyatlarımızın çok pahalı olduğuna dair bunlar beni üzüyor çünkü burası para kazanmaktan ziyade daha çok babamın hatırasını yaşatmak adına kurulmuş bir mekân.

[gallery columns="4" ids="21098,21092,21096,21097"]

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Arda Erarslan 2014-10-10 15:31:17

böyle hoş bir restoraNı bizE tanıttığınız için teşekkürler zeliha hanım .ilk fırsatta Deniyor olacağım . yükselEn değerleriN yükselişini takip ediyor olacağım

banner575

banner577

banner579

banner581

banner594

banner585

banner587

banner583

banner574

banner576

banner586

banner580

banner582

banner584

banner578