banner560
banner589
banner572
13 Ağustos 2014 Çarşamba 22:59
DEĞER Temelli Başarı…
banner508

 

Günümüz dünyasında yaşanan hızlı gelişme, kişiler, ürünler, işletmeler için rekabet avantajı yaratmayı güçleştirmektedir. Bireyler ve işletmeler bu zeminde birbirlerine benzer özellikler göstermektedirler. Bireyler, iş bulmak, kariyer yapmaktan evlilikte tercih edilir olmaya kadar birçok konuda rakipleri ile rekabet etmektedir. Tıpkı, işletmelerin diğer işletmeler ile benzer özelliklerdeki ürünleri ile pazarda rekabet etmesi gibidir.

Kişi ya da işletme rakiplerine benzer nitelikleri ya da ürünleri ile rekabet üstünlüğü sağlamak, bir adım öne çıkabilmek için fiziksel farklılıklar yerine “değer yaratmak” ve “marka” gibi soyut faydalara yönelmektedirler. Marka kavramı, yalnızca bir ticari işletmenin ürünleri için değil, bireylerin de sosyal ve ekonomik hayatta öne çıkabilmeleri için kullandıkları bir araçtır.

Son yıllarda, hem bireyler hem de işletmelerin başarılı olabilmek için odaklandıkları Değer Temelli süreç; dört aşamadan oluşmaktadır.

Birinci adım, etkilemek üzere hedef olarak seçilen kitlenin ihtiyaçlarını, faaliyetlerini ve karar süreçlerini tam olarak anlamaktır. Böylece, etkilemeyi hedeflediğimiz kişi veya kitlenin en çok değer verdikleri şeyin ne olduğuna yönelik önemli bilgiler sağlanabilir.

Örneğin, bir birey olarak herhangi bir işyerinde bir kariyer basamağına aday iseniz, etkilemeyi hedeflediğiniz kitle sizi o kariyer basamağına uygun görecek yöneticileriniz olacaktır. Öyleyse, ilk iş kendi bakış açınızı bir kenara bırakarak, ilgili yöneticilerinizin ihtiyacını, beklentisini, kararlarında etkili olan faktörleri bilmek, anlamak ve ona göre davranmanız gerekmektedir. Diğer bir ifadeyle, kendiniz için değil, onlar için değer yaratmak zorundasınız.

Aynı durum, işletmeler için de geçerlidir. Müşterileri için üretilecek ürün ya da hizmetlerde, değer yaratmanın ilk adımı, kendi bakış açılarından ziyade, müşterinin istek, ihtiyaç ve beklentilerini tam olarak anlamaya çalışmak olacaktır.

İkinci adım, hedef kitlenin ihtiyaçlarını karşılayan ve farklı olma üstünlüğü sağlayan rakiplerin sunduklarından daha üstün bir değer yaratmaktır. Bu noktada hem bireyler hem de işletmelerin yapmaları gereken çok önemli bir süreç sözkonusudur.

Bireyler açısından baktığımızda, yukarıdaki örneğe devam edecek olursak; bir kariyere talipseniz, o kariyer için başvuran diğer adaylardan sizi bir adım daha öne çıkaracak bir donanıma sahip olmanız gerekiyor. Üniversite mezunu olmak bir farklılık olamaz, bir uzmanlığınızın, bir konuda otorite kabul edilebilir özelliğe sahip olmanız gerekmektedir. İkinci bir yabancı dil bilmek, sosyal sorumluluk projelerinde rol almış olmak, işinizi daha hızlı ve hatasız yapmanıza yardımcı olabilecek bir eğitim programına katılmış olmak gibi daha birçok mesleki ve kişisel gelişim programlarından söz ediyoruz.

Aynı durum işletmeler için de geçerlidir. Ürün yada hizmetlerinizi rakiplerinizden ayırt edebilecek, kendine özgün değeri olan, müşteriye fayda yaratacak farklı özelliklerin olması gerekmektedir.

Üçüncü adım, hedef kitle ile uzun dönemli ilişkiler kurup, tekrarlanan ilişkilere yönelmektir. Son yıllarda, başarılı bir ağ/network oluşturmanın sosyal ve ekonomik hayattaki en önemli varlık olduğunu çokça duyarız.

Birey ya da işletmeler için, sosyal ve ekonomik hayattaki başarının en önemli anahtarlarından biri de sürekliliği olan güçlü ağlar oluşturmaktır. Bu noktada kurulan ağların kısa dönemli avantajlarından ziyade uzun dönemde sürekliliğini hedeflemek oldukça önemlidir. Bu bakımdan sivil toplum kuruluşları, mesleki kuruluşlar gibi birçok sosyal kuruluşun içerisinde yer almak, rol almak ve faaliyette bulunmak oldukça önemlidir. (Bu konuya bir başka yazımda ayrıntılı olarak değineceğim). Güçlü ağlara sahip olmak, hedef kitleniz ile işiniz dışında farklı platformlardaki ortak paydalarda buluşabilmek, belirli düzeyde sadakatin sağlanmasına, tatmine dayalı güven ilişkisinin gelişmesine katkı sağlayabilecektir.

Ki günümüzde en çok kabul gören özgün değerler arasında müşteriler ve hedef kitle ile kurulacak yakın ilişkilerin ön plana çıktığını görmekteyiz

Son olarak, hedef kitleye, müşteriye üstün bir değer sunulmaya çalışılır. Bu, sadece hedef kitleye, müşteriye odaklanmaktan daha fazla şeyi ifade etmektedir. Çünkü üstün bilgileri, maharetleri, profesyonel sistemleri gerektiren bir aşamadır. Yöneticilerin, pazarlama faaliyetlerini gerçekleştirmeden önce, kaliteli mal ve hizmet üretimi gerçekleştirmek için nitelikli kaynaklara yatırım yapmaları gerekmektedir.

Bireyler açısından baktığımızda, çıkarsız, menfaatsiz, beklentisiz geleceğe dönük hesapsız yatırımları ifade eder. Herhangi bir yerde, herhangi bir zamanda, karşılaştığınız herhangi birini dünyanın en önemli kişisi olarak görmek ve ona göre davranmaktır. İyi insan olabilme basamağıdır belki de bireyler için.

Genel olarak özetleyecek olursak;

-Hitap edeceğimiz kitleyi çok iyi tanımak ve anlamak,

-Sahip olduğumuz nitelikleri sürekli geliştirmek ve zenginleştirmek,

-Güçlü, sürdürülebilir, ilişkiler ve sosyal ağ kurabilmek,

-Çıkarsız, menfaatsiz, sınırları zorlayan özveriyle İYİ İNSAN olabilmek,

Hem işletmeleri hem de bireyleri DEĞER ODAKLI BAŞARI’ya götüren altın kurallar olarak çıkıyor karşımıza…

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
R.IŞIK 2014-08-15 08:00:46

Muhteşem bir ders.Tebrikler hocam.

banner354

banner328

banner482