banner598
banner608
31 Aralık 2014 Çarşamba 09:39
'Cumartesi nöbetlerini tutmayacağız'
banner610

Cumartesi Günleri Hizmet Vermeyeceklerini Duyurdu.

Sağlık Bakanlığı tarafından Aile Hekimi, Aile Sağlığı Elemanlarına Hafta sonu Cumartesi günleri Aile Sağlığı Merkezlerinde “ASM” Nöbet tutturulmak  istenmesi hakkında Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, Şube Başkan Yardımcısı Şengül Çakmak, Aile Sağlığı Çalışanları Komisyon Başkanı Nur Serttaş, Komisyon üyesi Neriman Uygun ve Erol Kalemer’in katılımı ile Şubede Basın açıklaması yaptı. Cumartesi nöbetlerine sert tepki gösteren Şube Başkanı Ömer Çeker, hekimlerin ve Aile Sağlığı Elemanlarının iş yükünün artacağını ve bunun da vatandaşlara verilen hizmette aksamaya yol açacağını vurgulayarak söz konusu genelgeye uymayacaklarını söyledi. Başkan Çeker, sendika olarak aldıkları karar doğrultusunda, fazla yazılan nöbete uymayacaklarını ve cumartesi günleri hizmet vermeyeceklerini duyurdu.

 

Bakanlık Meseleye Şaşı Bakmaya, Yalanına Yalan Katmaya Devam Ediyor

Şube Başkanı Çeker; 2005 yılında aile hekimleri sadece 1. Basamak sağlık hizmetleri ile ilgilenecek dediler.  Ancak her yeni genelge ve yönetmelikle yeni görevler yüklediler.  

Bu gün aile hekimlerinin sorumluluklarını alt alta yazınca 200’ü buluyor, diyen Çeker; Bunları yapmak için insan değil süper kahraman olmak gerekiyor. Ama bakanlık meseleye şaşı bakmaya, yalanına yalan katmaya devam ediyor. Sözleşme imzalatıyor, sözleşmenin hükümlerine de uymuyor. Nöbet olmayacak dediler, bir genelge çıkartıp Cumartesi nöbeti getirdiler. Diyen Başkan Çeker;  Sağlık Bakanı yine yetmez diyor, Pazar’da çalışmanızı istiyor. “ 2-3 yıl içinde bu da olacak” diye Aile hekimi ve Aile Sağlığı Çalışanına aba altından sopa gösteriyor. Akıllarınca ölümü gösterip sıtmaya razı edecekler.Sağlık Bakanlığının temsilcilerinin gözleri var görmüyorlar, kulakları var duymuyorlar, akılları var ama idrak edemiyorlar dedi.  

Çalışanı Tehdit Ediyorlar. Ama Biz Tehditlere Pabuç Bırakmayız

Açıklamalarına devam eden Çeker; Tek bildikleri  çalışana zulüm etmek. Çalışmaktan tek anladıkları köle düzeni. 24 saat çalışın, ailenizi ihmal edin, sosyal hayatınızı sıfırlayın. Köle gibi, makine gibi olun diyorlar. Yağmur gibi nöbetleri peşi sıra diziyorlar.  Birde taviz yok diyerek çalışanı tehdit ediyorlar. Ama biz tehditlere pabuç bırakmayız' diyen Çeker; Teröriste, kaçakçıya, hırsıza, uğursuza taviz veren ama çalışana gelince taviz yok diyenler iyi bilsinler ki ASM  “ Aile Hekimlerinde ve Aile Sağlığı Elemanlarında” Çalışanlarında hiç geri adım yoktur. Sizin taviz dediğiniz bizim hakkımızdır. Söke Söke alacağız. Dedi. Başkan Çeker; Aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanları nöbet tutmuyor diyorlar ama 1 dakika bile nöbet tutmayan, idari pozisyonlarda görev yapan 4 bin hekime yönelik bir düzenleme yapmıyorlar. Kısacası ne çalışan hakkı biliyorlar, ne de adaletten yana bir tavır sergiliyorlar. Peygamber Efendimiz bir hadisi şeriflerinde buyuruyorlar ki; “Adalet güzeldir, fakat yöneticilerde olursa daha güzeldir”  fakat bunlarda zerre kadar adalet duygusu yok. Dedi. 

 

Köle Düzenini Kurdurmayacak, Zalimi Sevindirmeyeceğiz                                    

Şube Başkanı Çeker; Hak, hukuk deyince yüzlerini çevirip kulaklarını tıkıyorlar. Ama Sağlık Bakanlığının temsilcilerine cumartesi nöbetlerine gitmeyerek adaleti, hakkı ve hukuku öğreteceğiz. Keyiflerinin istediği bir çalışma hayatı olmayacağını göstereceğiz. Köle düzenini kurdurmayacak, zalimi sevindirmeyeceğiz. Diyen Çeker;Türk Sağlık-Sen olarak Aile Hekimi ve Aile Sağlığı Çalışanlarına dayatılan cumartesi  nöbetlerine karşı duruşumuzu devam ettireceğiz. Türk Sağlık-Sen olarak nöbet dayatması ile karşı karşıya olan Aile hekimlerinin haklı davalarında  geçmişte olduğu gibi bu günde yarında yanlarındayız. Gelecekte de yanlarında olacağız. Diyen Başkan Çeker; Yetkili fakat etkisiz sarı sendikadan ise bu konuda hiç ses, seda yok. Hükümetin paydaş sendikası tercihini çalışandan yana değil de Sağlık bakanlığından yana kullanarak Aile hekimlerini ve Aile Sağlığı Çalışanlarını yalnız bırakmışlardır. Dedi. 

Her Hafta Sonu Cumartesi Uygulanacak Nöbetleri Tutmayacaklar                  

Açıklamalarını sürdüren Çeker; Aile hekimleri, Aile Sağlığı alışanları sorumlu olmadıkları görevlere maruz bırakılmaz. Bu konuda sivil itaatsizlik yapıp cumartesi günleri nöbet tutturulması için yayınlanan genelgenin kararına uymayacaklar, Cumartesi günleri nöbet tutmayacaklar. Diyen Çeker; 3 Ocak 2015 Cumartesi gününden itibaren her hafta sonu Cumartesi uygulanacak nöbetleri tutmayacaklar, isteyen gücü yetiyorsa tuttursun. Bu uygulama ile millete hizmet bahanesi altında çalışanlara angarya dayatılıyor. Diyen Çeker; Kervan yola çıktıktan sonra kural, kaide değiştirilmez. Bu hususta Aile Hekimlerinin ve Aile Sağlığı Çalışanlarının alacağı kararları desteklemeye devam edeceğiz' dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner630

banner328

banner599

banner482