banner588
banner589
banner572
29 Ekim 2016 Cumartesi 10:13
Çöp Tesisi yapılmalı ama...
banner508

CHP İl Çevre ve Sağlık Komisyonu il örgütünde gerçekleştirdiği basın açıklamasında, çıkan atıkların yakılmaktan ziyade kaynağında ayrıştırılmasının önemine vurgu yaparak Kocaeli halkının da bu konuda bilinçlendirilmesi gerektiğini ifade etti. Komisyon adına basın açıklamasını okuyan Müzeyyen Topçu Tan şu ifadelere yer verdi: “2006 yılında ülkemizde yapılan Katı Atık Ana Planı Projesi (KAAP) kapsamında yapılan evsel atık içeriğini belirleme çalışmasının sonuçlarına göre evsel atıkların %34’ünü mutfaktan çıkan organik içerikli atıklar yaklaşık %22’sini yanıcı olmayan maddeler, %19’unu yanabilen maddeler, geriye kalan %25’ini ise ambalaj atıkları (% 11 kağıt, % 6 cam, % 5 karton, % 2 plastik) oluşturmaktadır.

KAYNAĞINDA AYRIŞTIRMA ÖNEMLİ
Bu sonuçlar da evsel atıkların toplama merkezlerine gönderilmeden önce ayrıştırılıp geri kazanım işlemlerine sokulması sonucunda ülke ekonomisine sağlayacağı katkıyı ortaya koymaktadır. Yani "Kaynağında Ayrıştırma" konusu büyük önem arz etmektedir. Bir başka deyişle Kocaeli'de yaşayan insanlar atık bertarafı ve ayrıştırılması konusunda ilk ve en önemli adımdır. Geri dönüşüm için, şehir merkezlerine kumbaralar koymak yeterli değildir. Halkın "kaynağında ayrıştırma" konusunda öncelikle bilinçlendirilmesi ardından teşvik edilmesi zorunludur.

Uzmanların yaptığı açıklamalar doğrultusunda, kentimizde faaliyet gösteren İZAYDAŞ'ın düzenli depolama alanlarının ömrünün dolmasına az bir süre kalması, evsel atıkların kaynağında ayrıştırma konusunda bugüne kadar hiçbir çalışma yapılmaması sebebiyle Kocaeli'ne yaklaşan evsel katı atık sorununun farkındayız. Bu nedenle CHP Kocaeli Çevre ve Sağlık Komisyonu olarak;  akılcı, isabetli, halk sağlığını riske atmayacak, doğaya verdiği zararı minimumda tutacak, sadece halkın menfaatinin gözetildiği bir çözümden yanayız. Dolayısıyla, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilmesi planlanan "Evsel Atık Yakma Tesisi Projesi"ni aşağıda belirtilen şartların sağlanması koşuluyla çevreye vereceği zararları en aza indirgeyeceğini belirtmek isteriz.

SİYASİ BASKI YAPILMAMALI
Projenin Çevresel Etki Değerlendirmesi çalışmalarının bağımsız kurum/kuruluşlar tarafından şeffaf bir şekilde gerçekleştirilmesi sağlanmalı, siyasi baskı kesinlikle yapılmamalı, tesisin kurulması planlanan arazinin seçiminde verimli tarım arazileri yok edilmemeli, tesis için Kocaeli'nin akciğerleri olan ağaçlar kesilmemeli, tesis, yeraltı sularına zarar vermemeli, tesisin bacasından çıkacak baca gazı emisyon sınır değerlerinin çok daha altındaki değerlere göre tasarım yapılmalı, tesis bacasından çıkacak gazların "limit değerlerin altında kalsa dahi" yerleşim alanlarına ulaşması engellenecek şekilde projelendirilmeli,

NÜFUS BAZ ALINMALI
Proje ile ilgili her konuda gerek halka gerek ise sivil toplum kuruluşlarına tam anlamıyla "şeffaf" davranılmalı, bilgi kaçırılmamalı, tesisin kurulması ile beraber şehir içinden tesise doğru ciddi ve yoğun bir çöp nakliye trafiği yaşanacaktır. Çevresel etkilerin araştırılması sırasında bu kamyon ve araçların güzergahlarında çevreye verebilecekleri zararlar göz ardı edilmemeli, tesis projelendirilmesi yapılırken sürekli göç alan ve nüfusu artmaya devam eden Kocaeli'nin şimdiki değil, gelecek yıllardaki nüfusu baz alınmalı,

KÖTÜ KOKU OLMAMALI
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından proje ile ilgili verilen bilgilerde "Evsel Katı Atık Yakma Tesisi" diye söz edilmektedir. Dolayısıyla söz konusu tesise kuruluş amacı dışında atık alınmayacağı kamuoyuna garanti edilmeli, söz konusu tesisin yurt dışındaki örneklerinde gerek tesis dışında gerek tesis içinde olumsuz kötü kokuların çıkmadan da tesisin işletilebildiği bilinmektedir. Aynı durum Kocaeli'de kurulacak tesis için de geçerli olmalı. Hem vatandaşlar hem de tesis çalışanları olumsuz kötü kokulara hiçbir şekilde maruz bırakılmamalı,

RANT OLMAMALI
Tesisin inşa edileceği araziler üzerinde, kamuoyunu rahatsız edecek herhangi bir arazi rantının yaşandığına dair bir kuşku olmamalı, bu konuda yerel yönetim şeffaf davranmalı, tesisin sorunsuz işletilebilmesi ve tesisin efektif kullanılabilmesi için "Kaynağında Ayrıştırma" hayati önem taşıdığı unutulmamalı, halkın bu konuda bilinçlenmesi sağlanmalı, aksi durumda yapılacak tesisten etkin faydalanılamayacağını gerçeğinin bilincinde olunmalı.
 
 
 

Son Güncelleme: 30.10.2016 13:41
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner575

banner577

banner579

banner581

banner594

banner585

banner587

banner583

banner574

banner576

banner586

banner580

banner582

banner584

banner578