banner608
banner609
15 Haziran 2016 Çarşamba 20:06
“Çınar Ulusoy’u davet etmedim”
banner610
CHP İl başkanı Cengiz Sarıbay, Kocaeli büyükşehir belediyesinin çok önemsediği MİA Projesi ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Sarıbay, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’ın kendisini son gün arayıp brifing vermek istemesine, “her tuz gösterene gidecek değilim” şeklinde cevap verdi. MİA ile ilgili kaygılarını gidermek adına geniş çaplı toplantılar yaptıklarını söyleyen Sarıbay, MİA alanı içindeki sanayi esnafının çıkarları doğrultusunda bu projeye onay verdiklerini savundu.

CHP il başkanının açıklamaları bununla sınırlı değil. CHP’nin MİA’ya olan itirazlarının ardında eski makine mühendisleri odası başkanı Çınar Ulusoy’un talebi olduğu iddialarına cevap veren Sarıbay, CHP’li meclis üyesi ve imar komisyonu üyesi İlker Ulusoy’un hata yaptığını ifade etti. Sarıbay, gazetemizde çıkan iddialar üzerine şu değerlendirmelerde bulundu. 

ÇINAR ULUSOY’U DAVET ETMEDİM
“Yazının içeriğinde yazıldığı gibi ben Çınar Ulusoy’u hiçbir toplantıya davet etmedim. Ayrıca Haydar Akar MİA ile ilgili bana bir şey sormadı ve bilgi de vermedi. İkincisi; büyükşehirde MİA ile ilgili 1/5000’lik planlara ret verdik, onun için de dava açtık. Onun uzantısı olarak 1/1000’lik plana evet dememiz mümkün değil. O zaman büyükşehirde niye hayır dedik? Biz MİA’ya daha önce dava açtık. Ali Haymanalı, Fahri Örengül, Hüseyin Acurman gibi arkadaşlarımız 5 yıl uğraştılar çalıştılar ve dava sonucunda 11 nedenden dolayı proje mahkeme tarafından iptal edildi. Bu önümüze gelen yeni projeye gelince, ben bile avukat olmama rağmen yani mesleğimle ilgili olmamasına rağmen projeyi doğru bulmadım hatta yenisi eskisinden çok daha kötü bir proje. O projede ki 11 tane sıkıntılı maddeyi gidermedikleri gibi yeni sıkıntılar yaratmışlar. Mesela kent meydanı vardı, onu ortadan kaldırmışlar. Sen hem burada yüz bine yakın insan yaşayacak diyorsun hem de kent meydanı planını ortadan kaldırıyorsun. Yeni projeye koymuyorsun. Bu çok önemli. 

SANAYİ ÇARŞISI NEDEN İTİRAZ ETMİYOR?
Yeni projede yeşil alanları da ortadan kaldırmışlar, 50 metre genişliği olan yolları 30 metreye indirmişler. Kargacık burgacık, virajlı giden bir yol yapmışlar, o yol geliyor gidiyor ve sanayi çarşısının içine ok gibi saplanıyor. Oradan da yan taraflara gidiyor. Çünkü sanayi çarşısındaki kişilerin kırılmaması için orasını MİA’nın dışına aldılar. Bu da yanlış bir şey. Düşünebiliyor musunuz, orada binlerce kişilik bir yerleşim yeri olacak ama sanayi çarşısının mezbeleliği orada duruyor. Peki sanayi çarşısı niye buna ses çıkarmıyor, itiraz etmiyor? Çünkü kendince diyor ki, bunlar burada 20 katlı bina yapacak, o zaman ben de yaparım” diye bekliyor. Yani emsal gösterecek. Böyle bir düzenleme olmaz, bu da yanlış. 

İLKER ULUSOY’UN “EVET” DEMESİ DOĞRU DEĞİLDİ
MİA ile ilgili CHP İzmit ilçe başkanımız meclis üyeleriyle bir toplantı yaptı. Ben o toplantıya katılmadım. Büyükşehir olduğu zaman katılım sağlıyorum ama meclis üyesi arkadaşlarıma dedim ki; “Gelin bana anlatın, ikna edin, beni ikna etmek çok kolay. Ben şehrin gelişmesinden yana olan bir insanım burada yaşıyorum”. O arkadaşlarımız beni ikna etmediler, edemediler çünkü meclis üyelerimizin çoğu bu projeye karşı. Ama sanıyorum komisyondaki İlker Ulusoy arkadaşımız sehven ve zuhuren komisyondayken bu projeye evet demiş. Fakat evet demesi doğru değil. 

MİA İLE İLGİLİ DURUŞUMUZ HEP VARDI
MİA ile ilgili CHP’nin duruşunun ne olduğunun belli olmadığı konusunda ki sözlere ise Sarıbay şu sözlerle karşılık verdi. “Bu konuda partinin duruşunun olup olmadığını soranlara hatırlatırım. MİA konusunda partimizin bir duruşu hep vardı. Beş yıldan beri bu konuyla ilgili mücadele ediliyor, bu duruş değil mi kardeşim? Ne demek duruşumuz yok? Ben bu konuyla ilgili iki kez toplantı yaptım ama yazıldığı gibi Çınar Ulusoy’u hiç çağırmadım. Kimi çağırdım? Müfit Karakuş ve Faize Karakuş’u çağırdım, inşaat mühendisleri odası başkanını çağırdım, Fahri Örengül, Ali Haymanalı, eski büyükşehir meclis üyelerinin hepsini çağırdım, onların bilgisine sundum. 30 kişilik toplantı yaptım, herkese tek tek söz hakkı verdik, ne düşündüklerini sorduk, ne yapabiliriz dedik. Bizim buradaki duruşumuz kesin bir hüküm değildi, konuyu etkin kişilerle sonuca bağlamaktı ve öyle de yaptık.

BRİFİNG ALMAYA GİDEMEDİM
Nevzat Doğan “biz il başkanını MİA ile ilgili bilgilendirme toplantısına çağırdık” demiş. Hayır efendim, öyle değil. Çarşamba günü telefon etti, Perşembe sabah 09:00’da brifing vereceğiz, sizi de bekliyoruz dedi. Af edersiniz ama ben her tuz gösterene gidecek adam değilim ki! O gün müsait olmadığımı söyledim ve başka gün olsun dedim ve olmadı, ben de o brifingi alamadım müsait olmadığım için. Şayet bana brifing verecekse daha önceden teyitleşip, uygun olduğum günde vermeli. 

GÜRFİDAN BENİ İKNA ETMEYE ÇALIŞTI
Arkadaşlarımız son meclis toplantısında projeyle ilgili itirazlarını ortaya koydular. Belki eksik koydular ama sonuçta söylediler. Hepsini geçin, şu an bile orada trafik hep tıkanıyor. Bahçecik’te oturuyorum ve her gün o çileyi çekiyorum. Sen oraya 60 bin kişiyi daha getirirsen orası olmaz. Niye 50 metrelik yolu 30 metreye indiriyorsun? Ayrıca o bölgede Haldız’ın ne kadar yeri var, Çınar Ulusoy’un ne kadar var hiç bilemiyorum, beni de ilgilendirmiyor. Artı, böyle bir talep de gelmiş değil. Yalnız Muzaffer Gürfidan 15-20 gün evvel “biz MİA’ya karşıyız” diyordu, sonra ne hikmetse geldi beni ikna etmeye çalıştı. Üstelik bu projenin en kötüsü olduğunu bildiklerini ama ona rağmen evet demenin işlerine geldiğini söyledi. Ben basında çıkan her şeye cevap vermem çünkü basın görevini yapıyor, tabiî ki bildiğini yazacak ama bu çok önemli bir konu olduğu için açıklama gereği duydum” şeklinde konuştu. 

Son Güncelleme: 17.06.2016 09:50
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Kadir 2016-06-16 03:43:31

CHP Erciyas Boruya çalışıyor AKP Haldız inşaata al birini vur ötekine Tapulu arazi kimin benim

banner354

banner328

banner596

banner599

banner482