banner598
banner608
banner654
10 Kasım 2014 Pazartesi 11:49
CHP; KÖMÜR MADENLERİNİ DEVLET İŞLETSİN!
banner610

CHP; KÖMÜR MADENLERİNİ DEVLET İŞLETSİN!


Kömür madenlerinde yaşanan büyük felaketler sonucu kaybedilen canların ve oluşan travmaların önüne geçme adına, CHP’den önemli bir kanun teklifi Meclis başkanlığına verildi.

CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, kömür madenciliğinin devlet kuruluşlarınca yapılması ve hiçbir koşulda rödovans sözleşmesi yapılamamasını içeren bir kanun teklifi hazırladı.

Kaplan tarafından TBMM Başkanlığı’na sunulan ve Maden Kanunu’nda değişiklik öngören teklifin gerekçesinde, “Türkiye, iş kazalarında en kötü sicile sahip ülkelerin başında geliyor. Madencilik sektörünün temsilci sendikaları, maden kazalarında özelleştirmelerin başladığı 2002’den 2011’e oranla yüzde 40 arttığına dikkat çekmektedirler” denildi.

Kaplan tarafından TBMM Başkanlığı’na sunulan kanun teklifi, Maden Kanunu’nda değişiklik içeriyor. Teklif, kömür madenciliği üretiminin devlet kuruluşlarınca yapılacağını ve bu kuruluşların hiçbir koşulda rödovans sözleşmesi yapamayacağını öngörüyor.

Devlet görevini yapsın!

Kaplan; ‘’Devletin, vatandaşlarının can ve mal güvenliğini koruma noktasında asli görevini yerine getirmesi birincil görevidir. Devlet adına gereken yükümlülükleri yerine getiren bu kanun maddesinin hayata geçirilmesi, her an ölüm riski taşıyan kömür madenlerindeki işçilerimiz için hayati önem taşımaktadır’’

Gerekçede şunlara yer verildi;

Türkiye’nin enerji açığı ve buna bağlı olarak artan işletmeler ve bu işletmelerin denetimlerinde ortaya çıkan eksiklikler, son dönemlerde yaşadığımız büyük maden felaketlerini doğurmuştur.

Geçmişteki maden kazalarına baktığımızda bu kadar fazla ve sıklıkla kaza olmuyordu, madenler özelleştirilmemişti, devlet tarafından işletiliyordu. Madencilik sektörünün temsilci sendikaları, maden kazalarında özelleştirmelerin başladığı 2002 yılından 2011’e oranla yüzde 40 arttığını dikkat çekmektedirler. Madenlerin özelleştirilmesiyle birlikte, özel sektörün daha fazla kar elde etme arzusu, işçi maaşlarının düşürülmesi, iş güvenliğinin göz ardı edilmesi, sektördeki istihdam oranının artması ve taşeronlaşma, kazalarla beraber ölümler getirmiştir.

 

Türkiye’de 186 bin 698 kişi maden ocaklarında ter döküyor. Ülkemizdeki başlıca madencilik kazalarına baktığımızda, 1941 yılından bu yana 3 binden fazla insan maden kazalarında hayatını kaybetmiştir. 100 binden fazla insan ise yaralanmıştır. Türkiye, maden kazaları sonucu yaşanan ölümlerde dünyada ilk sıralarda yer almaktadır. Dünyanın en büyük kömür üreticilerinden olan Çin, Amerika ve Almanya’da yaşanan maden kaza sayısı Ülkemizle karşılaştırılamayacak kadar düşük.

 

2014 Soma kömür madeni faciası, Türkiye’de en büyük kaybın yaşandığı maden kazasıdır. 13 Mayıs 2014 tarihinde Manisa'nın Soma ilçesinde, Soma Holding tarafından işletilen kömür ocağında meydana gelmiştir. Patlamanın etkisiyle madende yangın çıkmış ve çok sayıda madenci içeride mahsur kalmıştır. Faciada toplam 301 kişi hayatını kaybetmiştir.

Yakın zamanda yaşadığımız Ermenek'te olan maden faciası, 350 metre derinlikte 18 maden emekçisinin su baskını sonucunda mahsur kalması.

 

Türkiye, iş kazalarında en kötü sicile sahip ülkelerin başında geliyor. 301 kişinin hayatını kaybettiği Soma’daki maden felaketinden sonra 575 kişi daha iş kazalarında öldü.

 

Türkiye’de yıllar içinde azalması beklenen iş kazası ölümleri artıyor. 2008’de 865 kişi iş kazasında ölürken bu rakam 2009 yılında 1.171’e, 2010 yılında ise 1.444’e, 2011’de ise 1.700’e çıktı. Bu yıl ilk 9 aylık dönemde iş kazalarında hayatını kaybeden işçi sayısı 1.414 oldu.

 

Son yıllarda artan maden kazaları ve kaybettiğimiz canların toplumda ve bizlerde yarattığı derin acının yanı sıra madenci ailelerinde oluşan travmaların önüne geçmek, bu felaketlerin yaşattığı can kayıplarının önlenmesi için gerçekçi adımların atılması gerekmektedir. Devletin, vatandaşlarının can ve mal güvenliğini koruma noktasında asli görevini yerine getirmesi birincil görevidir. Devlet adına gereken yükümlülükleri yerine getiren bu kanun maddesinin hayata geçirilmesi, her an ölüm riski taşıyan kömür madenlerindeki işçilerimiz için hayati önem taşımaktadır.

 

 

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner634

banner636

banner354

banner630

banner328

banner633

banner653

banner599

banner482