banner608
banner597
banner609
25 Kasım 2014 Salı 11:17
CHP İZMİT İLÇE ÖRGÜTÜ 24 KASIMDA HAKKANİYE KÖYÜNDEKİ ÖĞRETMENLERİ UNUTMADI
banner610

CHP İZMİT İLÇE ÖRGÜTÜ 24 KASIMDA HAKKANİYE KÖYÜNDEKİ ÖĞRETMENLERİ UNUTMADI


 

Chp İzmit ilçe örgütü olarak meclis üyeleri Ercan Umutlu,Birol Sağlam,Kadın kolları başkanı Aliye Hale Meriç,Devrim Bal ve çok sayıda partili önceki gün izmite bağlı Hakkaniye köyündeki ilk öğretim okulundaki öğretmenleri ziyaret ederek öğretmenlere ATATÜRK fotoğraflı ajanda ve kupa hediye ettiler.İlçe örgütünü karşılayan okul müdürü Lütfü ÖZYURT karşıladı.

İlk olarak konuşma yapan Hakkaniye köyü okul müdürü Özyurt Araç sıkıntısı olduğunu ve okulumuzdaki öğretmenlerimizin bile şehir merkezine ulaşmakta sıkıntı yaşadıklarını belirtti.

Aliye Hale Meriç’’Başta Vatanımızı kurtarıp ,Cumhuriyeti kuran  Baş Öğretmen Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere ,tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü kutlu olsun diyerek ülkemizdeki eğitim sistemindeki eksiklikler her geçen gün arttığını ve Millieğitim bakanlığının ise eğitim sisteminde ki eksiklikleri gidermediğini söyledi.Bunların başında Günümüzde ise AKP Hükümetinin sürdürdüğü gerici eğitim politikaları, var olan sorunları daha da derinleştirmekte ve her yıl yeni sorunlar oluşturmaktadır. Aldıkları her kararla; başta eğitim emekçileri olmak üzere, öğrenci ve velileri mağdur etmeyi sürdürmektedir. Türkiye`deki öğretmenlerin toplumsal statüleri, ekonomik, sosyal ve özlük hakları geçtiğimiz yıllar içinde sürekli gerilemiştir’’dedi

 

Daha sonra ise söz alan Gençlik kolları başkanı Devrim Bal Okullarda siyasi iktidar çizgisinde olmayan tek bir yöneticinin bile görev almaması için düğmeye basılmış ve bütün okullarda tarihin en kapsamlı sendikal-siyasal kadrolaşma ve tasfiye operasyonu gerçekleştirilmiştir. Hükümete yakın sendikaya üye olmayan öğretmenlere yapılan baskılar her geçen gün artmaktadır. - Demokratik haklarını kullandıkları ve sendikal çalışmalara katıldıkları için her yıl çok sayıda öğretmen soruşturma geçirmekte, sürgün edilmekte ve çeşitli şekillerde cezalandırılmaktadır.dedi

Meclis üyesi Ercan Umutlu ‘’Öğretmenlik mesleği ve mesleki idealleri özellikle son yıllarda ciddi bir itibarsızlaştırma ile karşı karşıyadır. Oysaki; Türkiye`de çalışan öğretmenler, OECD ülkeleri içinde en çok çalışan, en az kazanan öğretmenler arasındaki yerini korumaktadır. Öyle ki Türkiye`de öğretmenlerin büyük bölümü geçinebilmek için ek iş yapmak zorunda bırakılmıştır.

Öğretmen açığının 140 bin olduğu bir dönemde sadece 40 bin öğretmenin atanması yapılmış, yıllardır atama bekleyen işsiz öğretmenler bir kez daha hayal kırıklığına uğratılmıştır. Okullarda yardımcı hizmetli ve memur açıkları ile angarya çalıştırma uygulamaları sürmektedir.

Öğretmenlerimize, hizmetli ve memurlara, üniversitelerde görev yapan akademisyenler ve diğer üniversite personeline insanca yaşayabilecekleri, nitelikli hizmet verebilecekleri çalışma ve yaşama koşulları yaratılmalıdır. Bunun için de başta maaşlar olmak üzere mesleki ve özlük hakları insan onuruna yaraşır düzeye yükseltilmelidir.

Meclis üyesi Birol Sağlam’’ Eğitimin öğrenci ayağında ise ilköğretime getirilen  ;4+4+4 gerici eğitim sisteminin ardından, orta öğretimde de ne olduğu tam olarak belli olmayan TEOG sınav sistemi ile tam bir karmaşa yaşanmaktadır. Özel eğitime Devlet tarafından verilen destekle zengin aile çocukları özel okullara gitmekte, gelir seviyesi düşük ailelerin çocukları ise  eğitim görmek istedikleri liseler yerine meslek liselerine, İmam Hatip liselerine ve açık liselere zorunlu olarak kaydedilmektedir.  İktidar her alanda olduğu gibi, eğitim alanındaki siyasal hedeflerine ulaşmak için halkın dini duygularını istismar etmekten çekinmemektedir.dedi

CHP İzmit Kadın Kolu ilçe yöneticisi ve Eğitim Komisyonu başkanı Bilgi Dehmen ise’’ İktidarın bir sonraki hedefi, karma eğitimi tamamen ortadan kaldırmaktır.

Buradan bir kez daha iktidara seslenip gerici eğitim politikalarına son vermelerini, Anayasamızda da belirtildiği gibi eşit, ücretsiz, laik, bilimsel ve Atatürk İlkeleri doğrultusunda Eğitim Sistemine geçilmesini talep ediyoruz. Ayrıca yeni neslin mimarı olan öğretmenlerimizin üzerindeki baskıları sonlandırıp, insanca yaşam sürdürebilmeleri için  özlük haklarını ve ekonomik koşullarını düzeltmelerini istiyoruz. Kendilerine bu konunun takipçisi olacağımızı ve öğretmenlerimizin her zaman yanlarında olduğumuzu da bir kez daha hatırlatıyoruz.ifadesinde bulundu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner328

banner596

banner599

banner482