banner560
banner573
banner572
28 Mart 2016 Pazartesi 17:12
CHP Gölcük Meclis Üyesi Ali Aktepe “Asıl paralelci Karaosmanoğlu ve Aydınlık”
banner508

Cumhuriyet Halk Partisi Gölcük Belediye Meclis üyesi Ali Aktepe dün partisinin il binasında yaptığı basın açıklamasında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nde çalışan 150 kadrolu ve 150 taşeron olmak üzere toplam 300 sağlık işçisine bir süredir yaşatılan sendikal sıkıntılardan söz etti. CHP Eğitim Sekreteri Ali Akdemir, il başkan yardımcıları Selim Yıldız ve Metin Düzgün’ün de katıldığı basın açıklamasında sendikal hakların engellenmesinin suç olduğunu dile getiren Aktepe işçilerin haklarının korunması için mücadele etmeye devam edeceklerini söyledi.

 

‘İŞÇİLER İSTİFAYA ZORLANDI’
Cumhuriyet Halk Partisi Gölcük Belediye Meclis üyesi Ali Aktepe dün partisinin il binasında yaptığı basın açıklamasında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nde çalışan 150 kadrolu ve 150 taşeron olmak üzere toplam 300 sağlık işçisine bir süredir yaşatılan sendikal sıkıntılardan söz etti. CHP Eğitim Sekreteri Ali Akdemir, il başkan yardımcıları Selim Yıldız ve Metin Düzgün’ün de katıldığı basın açıklamasında sendikal hakların engellenmesinin suç olduğunu dile getiren Aktepe işçilerin haklarının korunması için mücadele etmeye devam edeceklerini söyledi.

‘İŞÇİLER SÜRGÜNE GÖNDERİLDİ’
Büyükşehir’de yaşanan sendikal sorunları dile getiren Aktepe,  “Sağlık-İş Sendikası’na üye  işçilerin 18 Ocak’ta hakem heyetinin belirlediği şartlarda karara bağlanan toplu iş sözleşmesi, işçiler üzerinde baskı oluşturmasını tetikledi. Bu sendikaya üye olan işçiler, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Aydınlık tarafından kurulan baskı ile istifaya zorlandı ve işçilerie ayrıca toplu iş sözleşmesinden doğan haklarından feragat etmeleri için feragatname imzalatılmak istendi. İşçileri işten atma ve sürgün ile korkutan Aydınlık ve Büyükşehir’in diğer yetkilileri, başlarda başarılı oldu ve işçilerin yarıdan fazlası istifa etti. istifa etmeyen 110 kadar işçi ise uzak bölgelere sürüldü ” ifadelerini kullandı.

 

‘İŞÇİLER ÜZERİNDE BASKI KURDULAR’
İşçiler üzerinde Büyükşehir ve Aydınlık’ın baskı kurmaya çalıştığını belirten Aktepe, “ Benim CHP’nin işçi temsilcisi olmam dolayısıyla işçilerle bu konuyu tartıştık ve kamuoyuna duyurduk. Kamuoyunda konunun 17 Şubat itibariyle yer almasından sonra işçiler üzerinde Aydınlık ve Büyükşehir’in baskısı azalsa da bu sefer Sağlık-İş Kocaeli Şube Başkanı Bülent Gökmen üzerinde baskı yoğunlaştı. Gökmen’den başkanlıktan istifa etmesini istediklerini, aksi halde kendisini ‘paralelci’ ilan edeceklerine dair tehdit ettiklerini öğrendim” dedi.

 

‘PARARLELCİ SİZSİNİZ’
Konu ile ilgili Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun ve Hasan Aydınlık’ın şimdiye kadar herhangi bir açıklama yapmadıklarını belirten Aktepe sendika yasasını da hatırlatarak, “Ben CHP İşçi temsilcisi olarak bu konunun peşini bırakmayacağım. CHP hakları gasp edilen işçilerin yanındadır. Bugüne kadar hiçbir açıklamaya yapmayan Hasan Aydınlık ve İbrahim Karaosmanoğlu’na sesleniyorum: İnsanları suçlayarak pararlelci demekle olmuyor, asıl paralel aynı yapı içerisinde iki farklı görüştür. Bu hükümet zamanında çıkan sendika yasasına karşı gelmiş oluyor ve yasayı tanımıyor. Asıl Pararlelci sizsiniz” şeklinde konuştu.

 

‘İŞÇİLERİN YANINDAYIZ’
CHP Gölcük meclis üyesi Ali Aktepe, CHP olarak işçilerin yanında olduklarını belirterek, +CHP olarak Sayın İl Başkanım Cengiz Sarıbay ve Sayın İl Sekreterim Hüseyin Acurma’ın da işçilerin arkasında olduğunu buradan bildiriyorum. CHP hakları gasp edilen işçilerin arkasındadır. Bugüne kadar herhangi bir açıklama yapmayarak suçlamaları kabul etmiş olan ve işçiler üzerinde baskıyı farklı yöntemlerle sürdüren Hasan Aydınlık ve ona hiçbir yaptırım uygulamayan Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu’na  bir sendikanın faaliyetlerinin engellenmesi halinde bir yıldan üç yıla kadar hapis hükmolunur kanunu hatırlatmak istiyorum” şeklinde konuştu.

 

‘SÜRGÜNLER HAKKINDA BİLGİ SAHİBİ DEĞİL’
Hizmet-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı İdris Ersoy’a  da yüklenen Ali Aktepe, “Bir çift söz de Hak-İş Konfederasyonu’nun ilimizdeki temsilcisi olan Hizmet-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı İdris Ersoy’a etmek istiyorum. Sağlık-İş Sendikası’na karşı yürütülen operasyona şu ana kadar cevap veren tek isim kendisi oldu. Geçtiğimiz günlerde, Öz Sağlık-İş’in ilimizdeki örgütlenmesini kendisinin yürüttüğünü açıklayarak, beyanlarımı yalanlamış. Sayın Ersoy, Hasan Aydınlık’ı savunmuş, böyle bir baskının olmadığını öne sürmüş. Hasan Aydınlık, konuyla ilgili tek bir açıklama yapamazken, konu hakkında konuşmak, bir sendika başkanına düşmüş. Gebze Belediyesi’ndeki işten çıkarmalara sessiz kalan Hak-İş’in il temsilcisi İdris Ersoy, Öz Sağlık-İş’in kısa sürede çoğunluğu elde ettiğini, sürgünler konusunda da bilgi sahibi olmadığını ifade etmiş

 

BÜYÜKŞEHİR SAVUNUCUSU MU SENDİKA BAŞKANI MI ?
Sayın Ersoy, o işçi Sağlık-İş’e üye iken işçileri Hasan Aydınlık adına iknaya çalışıyor, bu işçilerce kanıtlanabilir bir durum. Sizin belirttiğiniz gibi Öz Sağlık-İş üyesi iken yapmıyor bunu. “Gelin hep birlikte Öz Sağlık-İş’e geçelim” diyor. İşçilerin sürgün edildiğinden haberinizin olmadığını söylerken, Aydınlık’ın böyle bir baskı kurmadığı kanısına nasıl varabildiniz? Siz sendika başkanı mısınız yoksa Büyükşehir’in savunucusu mu? ” dedi.

 

 

Son Güncelleme: 29.03.2016 16:39
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Derince den alkışlar 2016-03-31 19:32:30

Sendika seçmek haktır bunu baskı ve yıldırma politikalarıyla yapmaya çalışanlar suç işlemiş olurlar. Ekmeğinin peşinde olan işçilerin sesi olan chp işçi meclis üyesi ali Aktepe teşekkürler.

banner354

banner328

banner554

banner482