banner608
banner597
banner609
28 Kasım 2015 Cumartesi 16:34
ÇHD: “Devlet ve yargı sistemi kadınların yaşam haklarını koruyamıyor”
banner610

Haber : Oğuzhan Aktaş

 

Çağdaş Hukukçular Derneği Kocaeli Şubesi tarafından Kadına Karşı Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle “Kadın Karşı Şiddet-Medyada ve yargıda yaklaşım” konulu panel gerçekleştirildi. Alternatif Tiyatro Salonu’nda gerçekleşen panele konuşmacı olarak, KOÜ Genel Kamu Hukuku Yard. Doç. Dr. Emek Bayrak, Cumhuriyet Gazetesi Muhabiri Damla Yur, ÇHD İstanbul Şubesi’nden Av. Özge Çetin katıldı. Penelin Moderatörlüğünü Çağdaş Hukukçular Derneği Şube Saymanı Sibel Aktürk yaptı. Panel öncesinde Diyarbakır’da yaşanan olaylar sonucunda hayatını kaybeden Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi ile ilgili saldırıyı kınayan bir açıklama yapıldı. Açıklamayı ÇHD Şube Sekreteri Elvan Ok okudu.

 

KADININ SESİ KISILIYOR

 

KOÜ Genel Kamu Hukuku Yard. Doç. Dr. Emek Bayrak, “Zor günlerden karanlık cinayetlerin oduğu dönemde daha çok bir araya gelerek sesimizi yükseltmemiz lazım” diyerek söze başladı. Hukukta ataerkillik hakkında bilgi veren Bayrak, “Hukukun evrensel, eşitlik ve nötr olma gibi iddiaları var. Eşitlik iddiasının sorunlu olduğunu, hukukta belirleyenin erkek olduğunu görüyoruz. Hukuk, ‘kadın erkek karşısında nötr duruyorum’ diyor. Hukukun kadın hakkı ihlalleri konusundaki sessizliği nötr olmadığını kadın sesinin kısıldığını görüyoruz. Kadına yönelik şiddet evrensel bir fenomen. Kapitalist ülkelerde de kadınlar şiddet görüyor. Bu sadece doğuya özgü değil. Kadına yönelik şiddet; kamusal veya özel alanda meydana gelsin kadınlara acı ve ızdırap veren cinsiyete dayalı her türlü eylem tehdit anlamına gelir insan hakları ihlalidir. Kısaca; kadınların zorla çalıştırılması, fuhuşa zorlanması, hakarete uğrama,  kadın sünneti, namus cinayetine kadar geniş bir yelpazeyi kapsıyor. Kadına şiddetin nedeni Ataerkillik’tir. Hukuk kadına yönelik şiddet konusunda hareketsiz kalıyor. Yakın bir zamana kadar özel alanda gerçekleştirildiği için hukuk müdahale etmiyordu.

 

POLİSİN TAVRI CESARET KIRICI

 

Kadınlar yaşadıkları hak ihlallerini bildirdiklerinde polisin tavrı itici bir tutumdu. Cesaret kırıcıydı. Müdahale etmek istemiyordu. Erkek ile kadını barıştırmaya çalışıyordu. Kadının büyütmemesi konusunda telkinde bulunuyordu. Dünyanın pek çok yerinde sığınma evler, çok eksik. Devletin yapması gereken yerleri demokratik kitle örgütleri yapıyor. Pakistan’da sığınma evleri yok. Namus cinayetleri Türkiye’nin ve dünyanın her tarafında görülüyor. Kadın kendisine biçilen role uymadığı zaman namus cinayetleri ve ihtiras cinayetleri işleniyor. Cinsel politika, hukukun müdahale etmediği alanlardan biridir. Hukuk, kürtaj ve kadınların nasıl giyinmesi gerektiğine ilgi gösterirken, aile içinde meydana gelen tecavüz olayları ile ilgilenmiyor. Devlet kadını iffetli ve iffetsiz kadınlar olarak paralel alanlara bölüyor. İffetsiz kadın iffetli kadına göre korunmayı daha az hakeder. Devlet, kadınların tecavüze ne kadar rıza göstereceklerine bu kategorilere göre karar veriyor. Kadınlar mahkemelerde tecavüz olaylarını kadınlar dillendirmeye çekiniyor. Çünkü kadının cinsel geçmişi masaya yatırılıyor” dedi.

DEVLET KATİLLERİ CESARETLENDİRİYOR

ÇHD İstanbul Şubesi’nden Av. Özge Çetin, “Kadın cinayetlerinin yüzde 95’i kadınların tanıdıkları erkekler tarafından gerçekleştiriliyor. Devlet ve yargı sistemi kadınların yaşam haklarını koruyamıyor. Haksız tahrik ve iyi hal indirimi gibi cesaretlendirici tutum takınıyorlar. Kadının basit bir hareketi bile yargı tarafından haksız tahrik olarak kabul ediliyor. Birçok olayda failin öfkelenmiş olması yeterli sayılıyor. Sanıklar kravat takıp pişman olduklarını söylediklerinde iyi hal indirimi alıyorlar” ifadelerini kullandı.

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner328

banner596

banner599

banner482