banner598
banner609
banner638
banner654
15 Haziran 2016 Çarşamba 13:39
Ceza vermek yerine rektör yardımcısı mı yapacaksınız?
banner610
 
 
 Türk Sağlık Sen bugün Şube binasında gazetemizde de yer alan KOÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde personele zorla imzalatılmak istenen, ‘Güvenlik ve Gizlilik Taahhütnamesi’ile ilgili açıklamaalrda bulundu. Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Ömer Çeker, bugün yaptığı açıklamada, Tıp Fakültesi Hastanesi’nde personele zorla imzalatılmak istenen ‘Güvenlik ve Gizlilik Taahhütnamesi’ ile ilgili olarak, bu uygulamayı yapan Başmüdür Yardımcısına ceza vermek yerine KOÜ’ye Rektör bile yaparsınız” dedi.
 
 
MOBBİNG UYGULANIYOR
 Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Ömer Çeker, “ Türkiye’de Kamu kurumlarında amir olarak görev yapan kurum amirleri kamudaki çalışma hayatını idare etmenin yolunun kurum çalışanlarını baskı altına alıp, mobbing uygulamak, onlar hakkında hafiyeliğe benzer girişimlerde bulunarak rahatsız etmek suretiyle kurumu yönettiğini sanan idareciler var. Hakkı, Hukuku, demokrasiyi ve vicdani bir kenara bırakarak yönetmenin marifet sayıldığı bir dönemi toplum olarak yaşıyoruz.
      
ÖZEL HAYATIN GİZLİLİĞİ İHLAL EDİLDİ
  Bunun en son örneklerinden biri de Kocaeli Üniversitesine bağlı faaliyet gösteren Araştırma Ve Uygulama Hastanesinde yaşanmaktadır. Geçmişte yangın alarm cihazının içerisine Gizli Kamera yerleştirerek elde etmiş oldukları sesli ve görüntülü materyalleri kurum çalışanlarına karşı kullanmak sureti ile Özel hayatın gizliliğini ihlal edilmesi suçundan yargılanması devam eden bir şahsiyetin nasıl olurda kurumda görev yapan çalışanlara Güvenlik ve Gizlilik sözleşmesi İmzalatmak istenmesi manidardır.
 
ZORLA İMZALATILIYOR
 Gizli kamera kullanımından dolayı yargılanması devam eden ve bu davranışı nedeniyle adeta ödüllendirilerek Baş Müdür Vekili yapılan yönetici şimdi de çalışanlara Güvenlik ve Gizlilik sözleşmesi imzalatmak için birimlere resmi yazı ve imzalanması istenen sözleşmeyi gönderip, çalışanın bu sözleşmeyi imzalamasını istemektedir.
 
 
CEZALAR AÇIK VE NET
Şimdi de Kocaeli üniversitesine bağlı faaliyet gösteren Araştırma Ve Uygulama Hastanesine de sıçrayan nereden çıktığı belli olmayan, mevzuatta da yer almayan Güvenlik ve Gizlilik Sözleşmesi ile yapılan tek şey çalışanı bir tür baskı atına almaktır, Sindirmektir. Eğer bilgi kullanımı ve bilgisayar kullanımı ile ilgili yasal açıdan sorunlu bir durum olursa zaten gereği yapılır. 657 Devlet Memurları Kanunun da memurun işleyeceği suçların karşılığı cezaları açık ve net bir şekilde tarif edilmiştir.
 
SÖZLEŞMENİN HÜKMÜ YOK
Gerekirse memurun işlemiş olduğu suç unsuruna göre işine bile son verilebilmekte iken bu tür sözleşmelerin ne hükmü ne de bir geçerliliği vardır. Eğer İdareci olduğunuz belli olsun, Kurumda çalışanlar üzerinde otorite kurma adına hukukta yeri olmayan bu usulsüz işlemi yapılıyorsa bu yanlıştır. Bu tür yönetim tarzları çok eskiden kölelik düzenlerinin kurulu olduğu çağda kalmıştır.
 
 
 
KARİYER BASAMAKLARINI TIRMANSIN
Bu istekli hali karşısında da Kocaeli Üniversite yönetiminin bu kişiyi takdir edip makam vermesi de ayrı bir sorun. Üniversite yönetimi Güvenlik ve Gizlilik Sözleşmesinin ardından söz konusu kişiyi Üniversiteye Rektör yardımcısı veya Genel Sekreter yapabilir. Uygulamaları tüm üniversiteye yayıp kariyer basamaklarını hızlıca tırmanmasına ve Ankara’da bir makama getirilmesine de destek olabilirler.  Çünkü bu başarı her zaman takdir edilmeye muhtaçtır. Halen özel hayatın ihlalinden “gizli kameradan” yargılaması devam eden kişi nasıl oluyor da Baş Müdür Vekili yapılıyor. Yargılaması sonuçlanana kadar açığa alınması gerekirken daha etkin bir göreve getirilerek taltif edilmektedir. Yapılan bu işlem çok manidardır.
 
 
 
 
ÜNİVERSİTE YÖNETİMİNE SORULAR
 Bu kadar maharetli olan bir şahsiyeti Üniversite yönetimi bu kişiyi Üniversiteye Rektör yardımcısı veya Genel Sekreter yapacak mısınız? Gizli kameradan yargılanması devem ederken, Güvenlik ve Gizlilik sözleşmesini ortaya çıkarmakla gözünü daldan budaktan esirgemeyen ve hukukta tanımayan böyle bir bürokrata devletin yüksek kademelerinde “Ankara” da ihtiyaç vardır. Üniversite yönetimi böylesine çalışkan, dürüst, insanların özeline meraklı olmayan, yaratıcı, iş bitirici bir şahsiyetin yukarı makamlara gönderilmesine yardımcı olmalarında ülkemiz adına büyük hizmet yapmış olurlar.  Yukarı makamlara giderse de en azından Araştırma Ve Uygulama Hastanesi çalışanları bir rahat nefes alır.
 
    
Son Güncelleme: 16.06.2016 16:36
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
HAKKI 2016-06-15 19:07:07

Kardeşim karışma bu işlere hangisi temiz ki.bırak el birliği ile kirletiyorlar temiz kim kaldı ki.tecavüze uğrayan analar bile çekti şikayetlerini sana ne:)

Avatar
Elif 2016-06-15 16:25:44

Ömer çeker bey sanırım başkanı olduğu türk sağlıksen sendikasının tıp fakültesinde yetkiyi kaybetmesi sindirememiş olacakki klaralam yapıyor bu ülkede hukuk var fikirini kendine sakla

Avatar
ADALET 2016-06-17 09:37:53

Yorum yazan hakkı kardeş senin kızın varmı..ne demek yani tecavüze uğrayan analarda çekti şikayeti..ışte senin gibi düşünenler olduğu sürece düzelmez bu ülke. Zihniyet aynı..ömer bey'e laf atan bayan sana da şunu söyleyeyim sen sadece yazar lafını söyler kişileri kolamaya calisirsın ama biz başkanın yanındayız...

banner634

banner636

banner354

banner630

banner328

banner633

banner653

banner599

banner482