banner608
banner597
banner609
18 Nisan 2015 Cumartesi 10:52
‘Cellada çalışanın hakkını teslim etmeyeceğiz’
banner610

Sağlık Bakanlığı Mesai Dışı “Cumartesi” Nöbetlerine Gitmeyen Aile Hekimlerine Ve Aile Sağlığı Elemanlarına İhtar Puanını Beş “5” Den Yirmi “20” Ceza Puanına Çıkarması Hakkın Da  Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer, Şube Başkan Yardımcısı Zekai Dunlupınar, KOÜ Tıp Fakültesi İş Yeri Temsilcisi Varol Sakallı, Kocaeli Aile Sağlığı Elemanları Derneği “KASED” Başkanı Nur Sertaş, Dernek Başkan Yardımcısı Hacer Gündüz,Türk Sağlık Sen Aile Sağlığı Elemanları Komsiyon Üyesi  Naciye Gökçen, Eski Yönetim Kurulu Üyesi Erol Kalemer’in katılımı ile  Sağlık Bakanlığı tarafından  Aile Sağlığı Merkezlerinde görev yapan sağlık çalışanlarına tutturulmak istenen mesai dışı cumartesi nöbetlerine gitmeyenler verilen ceza puanının  “5” den  “20” çıkarılması hakkında Türk Sağlık Sen Kocaeli şube Başkanı Ömer Çeker Şubede Basın açıklaması yaparak Sağlık Bakanlığına tepki gösterdi.  

 

CEZA PUANINI 20 DEĞİL 100 YAPSANIZ DA NÖBETLERİ TUTMAYACAĞIZ

 

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker yaptığı açıklamada;

 

‘’Aile Hekimliği Ödeme ve Sözleşme Yönetmeliği’nde yapılan bir düzenleme ile Sağlık Bakanlığı Mesai dışı “cumartesi” nöbetlerine gelmeyen Aile Hekimlerine ve Aile Sağlığı Elemanlarına ihtar puanı verilmesini getirmiştir.

 

Söz konusu Yönetmelikte yapılan değişiklikle “Mesai dışı hizmet ve/veya nöbete mazeretsiz gelmemek” uygulanacak ihtarlara dahil edilmiş eski yönetmenlikteki beş “5” ihtar puanı 20 ihtar puanı cezaya yükseltilmiştir. Yapılan bu ceza puanı artışını hiçbir akıl sahibinin izah etmesi mümkün olmadığı gibi hukuka da uygun değildir. Sağlık Bakanı keser gibi hep kendi tarafına yontmaktadır.

 

Yönetmeliğe göre 100 Ceza puanı alan Aile Hekiminin ve Aile Sağlığı Elemanının sözleşmesi iptal edilmektedir.

 

Bu düzenleme ile Sağlık Bakanlığı Aile Sağlığı Merkezlerinde çalışma şartlarını düzeltmek ve çalışanların taleplerini karşılamak yerine çalışanlara aba altından sopa göstermeyi tercih etmiştir. Çalışana zulüm ve cezada neler yapabilirimin peşine düşmüştür.

 

Sağlık Bakanlığı Aile Sağlığı Merkezlerinde görev yapan sağlık çalışanlarının celladı olmayı kafasına koymuştur. Çalışana zulüm aracı olarak ta mevzuatı seçmiş nasıl yaparım da zorla bu nöbetleri tuttururum tasasına düşmüştür. Ya nöbeti tutarsınız ya da yok ederim mantığıyla hareket etmeye karar vermiştir ama bu iş o kadar kolay değildir. Zulme karşı dik duruşumuzu sergilemeye devam edeceğiz.

 

Türk Sağlık Sen olarak “Cellada çalışanın hakkını, hukukunu teslim etmeyeceğiz” 

 

Çünkü Cumartesi nöbetleri angaryadır. Sağlık çalışanlarının hakları Anayasa ve İLO sözleşmeleri ile güvence altına alınmış olan izin ve dinlenme haklarına apaçık bir biçimde aykırıdır. Bunun içinde Ocak ayından bu yana bu nöbetlere tepkimizi en net biçimde koyuyor ve nöbetlere gitmiyoruz.

 

Aile Hekimleri, Aile Sağlığı Çalışanları cumartesi nöbetlerini tutmamakta kararlıdırlar.  Bakanlık cezayı 20 değil de 100 puana bile çıkarsa bu tavrımız sürecektir. Türk Sağlık Sen Olarak cumartesi nöbetlerini tutmamakta kararlı olan Aile Sağlığı Merkezi çalışanlarının yanındayız.

 

Haksızlığın karşısında olmaya devam edeceğiz

 

Bakanlık nöbet tutma oranını çok yüksek olduğunu söylüyordu, anlaşılan bu oran hiçte yüksek değilmiş ki, Sağlık Bakanlığı cezalarla nöbet tutma oranını arttırmak istiyor. Aile Hekimlerine ve Aile Sağlığı Çalışanlarına sözleşmenizi iptal ederim demeye getiriyor.  Cezalarla yol almak ve bu yönde uygulamalar yapmak zalimlerin işidir.

 

Çalışanlar hak ve hukuklarına müdahale edildiği için Cumartesi nöbetlerini tutmuyorlar. Bunu da Sağlık Bakanlığı böyle bilmelidir. Sağlık Bakanlığı yayınlamış olduğu yeni yönetmenlikte işi daha da radikalleştirerek modern köleler kolonisi kurmak için var gücü ile çalışmaktadır. Yeni yönetmenlikle çalışanı adeta tehdit etmektedir.

 

Performansa dahil olmayan işlere ceza puanı verilmesini getirmiştir., Tek birimli Aile Sağlığı Merkezlerinde personelin izin hak kayıpları devam ediyor. Bu yeni yönetmelikle Aile Hekimliği Çalışanlarına hem Halk Sağlığı Müdürlüğü, hem Toplum Sağlığı Sorumlu Hekimlerinin baskısı artığı gibi, Gezici hizmet sunan Aile Hekimlerinin gelirleri de düşecektir.

Aile Hekimliği Uygulaması Kapsamında Sağlık Bakanlığınca Çalıştırılan Personele Yapılacak Ödemeler ile Sözleşme Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik ekindeki ihtar puanı cetvelinde hangi değişiklik yapılırsa yapılsın söz konusu demokratik eylemlere katılanlar hakkında disiplin veya idari işlem yürütülemez.

 

Söz konusu demokratik hakkın kullanılmış olması sebebi ile Aile Sağlığı Merkezi Çalışanları hakkında işlem başlatılması ve ihtar puanı ile cezalandırılması durumunda söz konusu işlemin durdurulması ve iptali istemi ile davalar açılacaktır. Ayrıca ilgili idareciler hakkında eylemlerine uyan iddialar çerçevesinde 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu uyarınca suç duyurusunda bulunulacağız..

 

18.04.2015 Cumartesi gününden başlamak üzere nöbet eylemlerine katılımın artırılarak sürdürülmesi Aile Sağlığı Merkezi Çalışanlarının ilgililere vereceği en etkili ve keskin mesaj olacaktır.

 

Haydi Kocaeli, haydi Türkiye şimdi tam zamanı!..

 

Türk Sağlık- Sen olarak bu düzenlemeyi de en kısa zamanda mahkemeye taşıyarak iptali için dava açacağımız gibi her hafta cumarteside yine eylemde olacağız. Aile Sağlığı Merkezi Çalışanlarına yapılan zulme rıza göstermeyeceğiz. ‘’ dedi.

 

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner328

banner596

banner599

banner482