banner560
banner573
banner572
26 Ağustos 2016 Cuma 10:11
Çeker: Sürgünü durdurun yoksa
banner508

İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı İl Ambulans Servisi Başhekimliğinde 37 kadın personel farklı hastanelere gönderilmişti. Süt izinleri nedeniyle gece nöbetinden muaf olan 37 kadın sağlık personeli, İl Sağlık Müdürlüğü’ne verdikleri dilekçede yasal hakları olan süt izninden dolayı sürüldüklerini iddia etmiş ve görevlendirmenin iptalini istemişlerdi. 17 Ağustos’ta gazetemizin gündeme getirdiği olayda henüz bir geri adım olmayınca Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, bir basın toplantısı gerçekleştirerek duruma tepki gösterdi. Farklı sendikalara üye olan annelerin süt izninden kaynaklı olduğu bu süresiz görevlendirmeye ilk tepki koyan sendika da Türk Sağlık-Sen oldu. Çeker, bu karara imza atan yetkililere gözdağı vererek “Bu yanlıştan dönülmezse konuyu yargıya taşıyacak, Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Sağlık Bakanlığı’na da şikayette bulunacağız” dedi. 


SÜT İZNİNDEN DOLAYI
Çeker, açıklamasında şunları kaydetti: “Geçtiğimiz günlerde 112 Acil Servis İstasyonlarında görev yapan doğum yapmış süt izni kullanan 37 annenin süt iznini kullanmaları gerekçe gösterilerek görev yerlerinin değiştirilerek başka kuruma süresiz geçici görevle gönderildikleri kamuoyuna yansımıştır. Yasal hakkını kullanan ve adeta bebeğini emzirdiği için cezalandırılan annelerin olması kabul ve katlanılır bir durum değildir. Vicdanları yaralayan bu sürgüne imza atanlar, OHAL sürecini de adeta bir fırsata çevirmişlerdir. Kurum amirleri sıkıntılı dönemde Anayasayı, kanun, yönetmenlik ve genelgeleri yok sayarak hukuka aykırı usulsüz bir karara imza atmış, yaptıkları iş sorgulanmadan, itiraz edilmeden çalışanlar tarafından kabul edilir mantığıyla hareket etmişlerdir.  

CUMHURBAŞKANI VURGU YAPARKEN
Sayın Cumhurbaşkanı gittiği her nikahta ailenin ve bebeklerin önemine vurgu yaparken Sağlık Bakanlığı bebek dostu hastaneler açıp, ‘bebeklerinizi 2 yaşına kadar emzirin’ diye kamu spotları hazırlarken bu ne iştir ki sağlık çalışanı anneler, bebekleri olduğu için cezalandırılıp sürgüne tabi tutulmuşlardır. Bu ne perhiz ne lahana turşusudur ki hükümetin, devletin politikasına rağmen bazı idareciler bu politikaların tam tersi uygulamalara imza atmaktadırlar. Bunu yapanlar anneler ve bebeklerinin ahlarını almaktadır.

İLGİLİ KANUN VE YÖNETMELİK
Anayasanın ‘Kanun önünde eşitlik’ ilkesi kapsamında 10. maddesini, 657 Devlet Memurları Kanunu’nun kurumlar arası geçici süreli görevlendirme:ek madde 8. maddesinin ilk paragrafı ile d ve F maddesini, Sağlık Bakanlığı Atama ve Nakil Yönetmeliği’nin ‘geçici görevlendirmeler başlığının 11. maddesinin 1. fıkrasını, Başbakanlık tarafından yayınlanan ‘sendikal gelişmeler doğrultusunda alınacak önlemler’ başlığını taşıyan 2005/14 sayılı genelgenin 1. maddesini, yine 30.01.2010 tarih ve 27478 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren 2010/2 sayılı Başbakanlık genelgesinin 1. maddesini ihlal etmek suretiyle yok hükmünde sayarak adeta hukuk kurallarını tatile çıkarmışlardır.

MÜCADELEMİZ SÜRECEK
Hukuk tanımayan, Başbakanlık genelgelerini yok sayan idareciler, sergilemiş oldukları bu usulsüz tutum ve davranışları ile bilerek veya bilmeyerek devleti ve hükümeti yok saymakta, kendi başlarına buyruk davranmaktadır. Sayın Cumhurbaşkanı’mız nikahta her fırsatta ve nikâh törenlerinde ailenin ve bebeklerin önemine, anneliğe vurgu yaparken süt izni kullanan annelerin süt izinlerini kullandıkları için farklı kurumlara istekleri dışında başka kuruma süresiz geçici  görevle görevlendirilmek suretiyle sürgün edilmelerine Türk Sağlık-Sen olarak sessiz kalmamız düşünülemezdi. Şartlar ne olursa olsun böylesine bir zulme sessiz kalmayacağımız gibi anne ve bebekleri mağdur eden bu sürgün sonlandırılana kadar mücadelemiz devam edecektir.

CUMHURBAŞKANI’NA ŞİKAYET EDERİZ
Mağdur olan anneler üyemiz olsun veya olmasın konu ile ilgili idari dava açmak istediklerinde veya usulsüz uygulamada bulunan kurum amirleri hakkında Cumhuriyet savcılıklarına suç duyurusunda bulunmak istedikleri takdirde Türk Sağlık Sendikası üyesi olup olmadığına bakılmaksızın tüm sağlık çalışanlarına sendika avukatlarımızca hukuki destek vermek suretiyle davalarını açmaya hazırız. Mağdur olan usulsüz uygulamalara maruz kalan sağlık çalışanlarını haklarını aramaya ve hukuk mücadelesine davet ediyoruz. Sendika olarak geçmişte olduğu gibi bu gün de sağlık çalışanlarının yanındayız. Umarız ki idare, yaptığı yanlıştan döner ve annelerin bu feryadına kulak verir. Aksi takdirde bu konu ile ilgili hukuki süreç tarafımızca başlatılacaktır. Sağlık Bakanlığı, Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı’na da konu ile ilgili şikayetlerde bulunularak bu durumdan haberdar edileceklerdir.” Diğer sendikalardan da konuyla ilgili açıklama gelecek mi merak ediliyor. 
Son Güncelleme: 26.08.2016 22:14
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Sevgi 2016-08-26 14:04:43

Annesi hastanede çalışan çocuklar anne sütü almıyor mu yani, hastanede de anneler çalışmasın o zaman bu ne ya,

Avatar
komiksin 2016-08-26 16:25:55

yaa bunlar sağlıkçı değil mi yani ne fark eder hastane veya ambulans ?ayrıca emzikli bayanların ambulans tepesinde dolaşmasındansa hastanede sıcacık yerde durması daha iyi değil mi? ayrıca ambulans kaza yapar da bu bayanlar ölürse çocuklarına yazık değil mi? bence hastanede kalsınlar

banner354

banner328

banner554

banner482