banner598
banner608
banner638
banner654
03 Temmuz 2016 Pazar 09:54
Çeker: Memurlar, bu bayramda mağdur edilecek
banner610

Hükümet 04- 08 Temmuz tarihlerinde kamu görevlilerine idari izin verdi. Kamu hizmetlerinin aksamaması için ise yeterli derecede memuru zorunlu olarak mesaiye davet etti. Ama gelin görün ki Başbakan Binali Yıldırım imzalı genelgede memurları şok edecek bir karara imza atıldı. Buna göre zorunlu olarak mesaiye davet edilen memurlara herhangi bir fazla ücret ödenmeyeceği belirtildi. Konuya tepki gösteren Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, bu yanlıştan bir an önce dönülmesi gerektiğini savundu. Çeker, yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti: “Ülkemizin içinde bulunduğu sıkıntılı durumda halkımızın biraz moral bulması, terör olaylarını unutması, bozuk olan ekonominin canlandırılması turizm sektörüne destek verilmesi ve turizmcilerin psikolojik baskıdan kurtulması için hükümet Ramazan Bayramı’nda kamu görevlilerine bir buçuk gün idari izin vermiştir. Hükümetin bu jesti kamu görevlileri ve esnaflar tarafından olumlu karşılanmıştır. Turizm sektörüne olumlu katkı sağlayacağının işaretlerini şimdiden görülmektedir. Ramazan Bayramı’nda kamu görevlileri toplamda dokuz gün izin kullanacaklar. Hükümetin yayınlamış olduğu genelge ile Ramazan Bayramı tatilinde kamu görevlileri 4 Temmuz’da yarım gün, 8 Temmuz’da ise bir gün idari izin kullanacak, yani memurlar bir buçuk gün idari izinli sayılacak. 


MODERN KÖLE MUAMELESİ
Kamu hizmetlerinin aksamaması için yeterli derecede memur da zorunlu olarak mesailerine devam etmek zorunda bırakılmıştır. Zorunlu olarak mesaiye davet edilecek memurların tespiti, neye göre, hangi kriterler göz önüne alınarak mesaiye çağırılacağı belirtilmediği için hükümet memuru amirin insafına terk etmiştir. Başbakanlık Personel Prensipler Genel Müdürlüğü’nün yayınlamış olduğu 9 Haziran 2016 tarih ve 7065 Sayılı genelgede idari izin süresince görevli olanlara herhangi bir fazla ödemede bulunulmayacağının’ ifade edilmesini de anlamak mümkün değildir.  Hükümet bir kısım kamu görevlisini izinli sayıp, bir kısmına da ‘sen işe geleceksin, hizmetin karşılığında da ne ücret, ne de izin vermeyeceğiz’ demesinin izahı mümkün değildir. Hükümet yayınlamış olduğu bu genelge ile memura modern köle muamelesi yapmaktadır. Çünkü köle düzeninde çalıştırılan işçiye her hangi bir ücret ödenmez.

HADİSLERLE AÇIKLADI
Sürekli demokrasiden, insan haklarından, hak ve hukuktan bahseden hükümete hatırlatmak isteriz: Bütün dinler kul hakkının yenilmesini yasaklamış ve büyük günahlardan saymıştır. Halkımızın yüzde 99’u Müslüman’dır. Dinimizce kul hakkı çok günahtır. Hz. Rasûlullah (S.A.V.) şöyle buyuruyor: ‘Üzerinde kul hakkı olan, ölmeden önce ödeyip helâlleşsin! Çünkü Ahirette altının, malın değeri olmaz. O gün, hak ödeninceye kadar, kendi sevaplarından alınır, sevapları olmazsa, hak sahibinin günahları buna yüklenir (Buhârî).’ Diğer bir hadis de ‘Kul hakkı, Mümin’in ayıbı, kusurudur’ der. (Ebû Nuaym). Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Anayasa ve kanunlar ile yönetilir. Kamu görevlilerinin ‘sağlık personelinin’ idari izinli sayıldığı 1,5 gün süresince görevlendirilen personele herhangi bir ücret ödenmemesi başta Anayasa’mızın 10. maddesinde yer verilen eşitlik ilkesi ile zorla çalıştırma yasağını düzenleyen 18. maddesine ve Devlet Memurları Kanunu’nun 10. Maddesinde bulunan diğer yürürlükteki mevzuatlara aykırıdır. 657 sayılı DMK’nin ek 33. maddesinde normal çalışma süresi dışında yürütülen hizmetlerin karşılığı ‘nöbet’ olarak tanımlanmış ve niteliklerine göre ücretlendirilmiştir. Buna göre görevlendirilen personelin haftalık ve aylık çalışma sürelerini aşan mesai saatleri nöbet kapsamına alınarak nöbet ücreti şeklinde tahakkuk ettirilmesi emrediliştir.
 
ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPMAYA HAZIRIZ
İdari izin kapsamına alınan 1,5 gün normal çalışma süresi dışında sayılması nedeni ile bu sürede görevlendirilen personelin yürütmekte olduğu çalışma süreleri nöbet kapsamında değerlendirilmeli ve yukarıda zikredildiği şekilde ücretlendirilmesi gerekmektedir. Bunun yanında, bu süreçte işyeri personelinin büyük çoğunluğunun izinde bulunduğu bir zaman diliminde işyerine gelerek hizmet vermekte olan nöbetçi personelin sunmuş olduğu özverinin karşılıksız bırakılması eşitlik ve hakkaniyet ilkesi bakımından doğru bir uygulama değildir. Kurum amirlerince pazartesi ve cuma günü mesaiye davet edilen memurların 1,5 günlük ücreti Anayasa ve kanunlar çerçevesinde ödenmek mecburiyetindedir. Ödemediği takdirde Kamu çalışanlarının yapacağı dua neticesinde hükümetin iki yakası bir araya gelmez. Hükümetin bu usulsüz uygulaması sayesinde bu bayram kamu görevlileri yine mağdur olmuştur. Hükümetin kul hakkı konusunda titiz olduğu kanaatindeyiz. Umarız yapılan bu yanlışlığın farkına varılarak yeni bir genelge ile düzeltme yoluna gidilir. Ve zorunlu olarak mesaide olan kamu görevlilerinin hak etmiş olduğu ekonomik değerin ödenmesi için gerekli adımı atar. Üyemiz olsun veya olmasın mağdur olan kamu çalışanlarının haklarının aranmasında sendika olarak üstümüze düşeni yapmaya hazırız.”  

İŞTE O GENELDE


Son Güncelleme: 04.07.2016 09:51
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Veli Cumhur Hiddetli 2016-07-03 12:17:56

Bunlar ne zaman Vatandaşa kıyak yaptık havası yaratsa benim aklıma hemen Hacivat la Kartagöz gelir Hacivat keyif sürer Karagöz ceremeyi çeker Tatili veren oy'u toplar angarye mesaisiz çalışana kalır Üstelik verdikleri avanta tatil kendi ceplerinden değil senin benim vergilerden.

banner634

banner636

banner354

banner630

banner328

banner633

banner653

banner599

banner482