banner598
banner608
banner654
18 Mayıs 2017 Perşembe 17:19
Çeker: Aile hekimliğindeki anlamsız uygulama kaldırılsın
banner610

Çeker’in açıklamasında şu ifadeler yer aldı: “Aile hekimlerine yüklenen ağır sorumluluk ve iş yüküne rağmen özveri ile hizmet üretmekte, 200 den fazla görevi başarılı bir şekilde yerine getirmektedirler. Aile Sağlığı Merkezlerinde “ASM” iş yükünün azaltılmasını sürekli gündeme getiriyoruz. Buralarda iş yükünün sürekli artması sürdürülebilir bir durum değildir. Aile Hekimi ve Aile Sağlığı Çalışanları iş yüklerinin azaltılmasını beklerken idarelerde çalışan personel kendi işlerini yapmayarak bu işleri ASM çalışanlarına yüklemeye kalkması gibi anlamsız uygulamalar ile karşılaşmaktayız.

KAYIT ALTINA ALINIYOR

Aile Hekimlerimizin ve Aile Sağlığı Çalışanlarının yapmış oldukları iş ve işlemleri elektronik ortamda kayıt altına alınarak depolanmaktadır. Kurum amirleri, Toplum Sağlığında görev yapan yetkililer istedikleri zaman bu verilere tek tuşla ulaşması mümkün iken, bunu yapmayarak Aile Hekimi ve Aile Sağlığı Çalışanlarından ay içerisinde yapmış olduğu çalışmaların dökümünü ay sonunda yazılı şekilde aylık çalışma forumlarının hazırlanıp gönderilmesini talep etmektedirler.

KRALDAN ÇOK KRALCILAR

Ay içerisinde yapılan çalışmaları ay sonunda yazılı forumlar halinde ilgili yerlere göndermeyen sağlık çalışanlarına psikolojik baskı “Mobing” uygulayan kraldan çok kralcı kesilen hadsizleri devlet memuruna ve amire yakışacak şekilde davranmaya davet ediyoruz. Sağlık çalışanının yalnız olmadığını yaptıkları usulsüz uygulamaların hesabının yargı önünde sorulabileceğini de unutmamalarını tavsiye ediyoruz.

İZAHI YOK

Elektronik ortamda tüm veriler hazır ve bunlara yetkililer internet ortamında odalarından bile ulaşabiliyor iken ay içerisinde yapılan iş ve işlemleri ay sonunda yazılı form talep etmenin bir izahı yoktur. Bu durum tam anlamıyla gereksiz ve angarya bir iştir. Teknoloji çağında, bebekler bile teknolojiyi kullanıyorken bu iş hatıralar canlansın, eski günleri yad edelim diye yapılır. Ya da aile hekimlerine aile sağlığı elemanlarına eziyet etmek için bir icattır. Bunun başka bir açıklaması yoktur. Ayrıca bu talep hem mevzuata aykırı hem de kırtasiyecilik ve iş yükünü artırmaktadır. Kamu hizmetinin daha hızlı ve kaliteli yürümesine de engel olacağı da açıktır.

GENELGEDE BU YOK

Ayrıca Sağlık Bakanlığı “Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü” 2010/48 sayılı genelgede “01.05.2009 tarihi itibari ile elektronik protokol defteri uygulaması yürürlüğe konulmuştur. Bu ve diğer uygulamalarla ihtiyaç duyulan veriler ulusal sağlık veri sözlüğü standartlarında eksiksiz olarak Sağlık Bakanlığı bilgi işlem veri tabanına gönderilmekte ve kaydedilerek depolanmakta” olduğunu belirtmekte olup “Aile hekimlerinin yapmış olduğu tüm iş ve işlemler ile uygulamaları Aile Hekimliği Bilgi Sistemine girmeleri nedeniyle, 01.07.2010 tarihinden itibaren aile hekimlerinden ayrıca basılı veya elektronik ortamda (form) herhangi bir bilgi istenmeyecektir.” denmektedir.

MECBURİYET YOK

Yine Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığının 19.12.2012 tarih ve 19831278 /708/ 1424 sayılı yazısında kuruma yazılı ve elektronik ortamda belge gönderilmemesini istemektedir. Sağlık Bakanlığının yazılarından anlaşılacağı üzere ASM çalışanlarının ay sonunda her hangi bir kuruma aylık çalışma gönderme mecburiyeti bulunmamaktadır. Nitekim bu konuda itirazımızı Genel Merkezimiz tarafından Türkiye Halk Sağlığı kurumuna başvuru yaparak Aile Hekimliği bilgi sisteminde kayıt altına alınan bilgilerin ayrıca yazılı olarak istenmemesi hususunda birimlerin uyarılması istendi.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner634

banner636

banner354

banner630

banner328

banner633

banner653

banner599

banner482