banner598
banner608
banner638
banner654
18 Ekim 2016 Salı 09:44
Çeker: Aile Hekimleri rapor hekimi değildir
banner610

Özel Kreş Ve Gündüz Bakımevleri İle Özel Çocuk Kulüplerinde çalışmak için işe gireceklerin Aile Hekimlerinden işe giriş rapor almaları gerektiği konusunda yönetmenlik yayınlayan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı hakkında Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, Aile Hekimleri Komisyon Başkanı Süleyman Irmak, Komisyon Başkanı Yardımcısı Şengül Özgür, Şube Başkan Yardımcısı Şengül Çakmak, Arif Ovalı, Eski Şube Başkan Yardımcısı Erol Kalemer ile birlikte basın açıklaması yaptı.
 
ABSÜRD TALEPLER
Çeker açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Aile Sağlığı Merkezleri “ASM”de görev yapan Aile Hekimi ve Aile Sağlığı Çalışanın iş yükü her gecen gün artmakta artan iş yüküne paralel olarak almış oldukları ücretler enflasyon karşısında erimektedir. Aile Hekimlerinin ASM’de 200’den fazla görevleri vardır.  ASM İş yoğunluğu çözülmesi gereken en önemli meselelerden biri olarak ortada dururken bazı Kamu Kurumları ve vatandaşlar tarafından Aile Hekimlerinin tüm sağlık hizmetlerini vermesi gerektiği gibi bir görev yakıştırması yapılmaktadır. Aile Hekimlerinden rapor, nöbet, sağlıkla ilgili her hizmetin talep edilmesi gibi absürd ve kabul edilemez talepler ortaya çıkmaktadır.
 
KABUL ETMEME LÜKSLERİ YOK

Her kurum bir yönetmelik değişikliği yaparak, kendisinden bağımsız bir konu hakkında diğer kurumda çalışan kişilere iş yükleme hakkına sahip olmadığı gibi, işe girecek kişilerin hastanelerden ve Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri “OSGB” lerden aldıkları sağlık raporlarını kabul etmemezlik lüksüne sahip değildir. Son olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından 8 Eylül 2016 Tarihinde 29825 sayılı Resmî Gazete yayınlanan Yönetmelikle  Özel Kreş Ve Gündüz Bakımevleri İle Özel Çocuk Kulüplerinde çalışmak için işe gireceklerin Aile Hekimlerinden rapor almalarını istemiştir.
 
BAKANLIĞIN İŞ BİLMEZLİĞİ

Ülke genelinde uygulama birliğinin sağlanması için Sağlık Raporlarının düzenlenmesi hakkında Sağlık Bakanlığının 2014/29 Sayılı Genelgesi ve 6331 Sayılı İş Güvenliği Yasasına göre Aile Hekimlerinin işe giriş raporu düzenleyemeyeceği ortada iken Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın yapması gereken öncelikli işleri varken bu işlerini yapmayarak üstüne vazife olmayan iş ile ilgili yönetmelik yayınlaması pek yakışık almamıştır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının kuruluş, görev, yetki ve sorumluluklarını baktığımızda 14 madde başlığı altında toplanan önemli görevleri olduğunu görmekteyiz. Kendisine yüklenen görevleri yerine getirmek için caba sarf etmesi gerekirken bunların yerine “Özel Kreş ve Gündüz Bakım Evleri ile Özel Çocuk Kulüplerin de çalışmak için işe gireceklerin” işe giriş raporlarının nerden alınacağı yönünde genelge yayınlaması iş bilmezliğini ortaya koymaktadır.  
 
 
HUKUKİ SÜRECE BAŞVURACAĞIZ
Mevzuatla alakası olmayan ve Aile Hekimleri ile işe girecek insanları adeta karşı karşıya getiren bu durum karşısında hayrete düşmemek imkansızdır. Herhangi bir yerde işe gireceklerin alacakları raporun aile hekimlerinden alınması gerektiğine dair bir hukuki düzenleme yoktur. Hiçbir kurumda kafasına göre şuradan rapor getireceksiniz deme hakkına sahip değildir. Hiçbir kuruma özel rapor da yoktur. Aile Hekimi değil mi bizimde buna ihtiyacımız var öyleyse Aile Hekimi versin gibi mantık yanlıştır.  Bunlardan vazgeçilmelidir.  Aile Hekimleri 1. Basamak sağlık hizmetini vermekle yükümlüdürler ve asli görevleri budur. Onların rapor hekimi hüviyetine büründürmek isteyenler bu sevdalarından vazgeçmelidirler. Türk sağlık-sen olarak daha öncede bu tür uygulamaların karşısında olduk ve açtığımız davaları kazandık. Bu duruma da derhal son verilmez ise hukuku girişimleri en kısa sürede başlatacağız. Konu hakkında yaptıkları katkı nedeniyle Aile Hekimliği komisyon üyelerine teşekkür ederim. Hepiniz teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum. 
 

Son Güncelleme: 18.10.2016 19:46
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner634

banner636

banner354

banner630

banner328

banner633

banner653

banner599

banner482