banner598
banner608
banner654
31 Aralık 2016 Cumartesi 09:41
Çalışanlar elini kolunu bankalara kaptırmasın
banner610

Çeker açıklamasında şunları kaydetti: “Türkiye Kamu Hastaneler Kurumu’na bağlı faaliyet gösteren kurumlarda görev yapan sağlık çalışanlarının maaşları, ek ödemeleri ve diğer ödemelerinin banka üzerinden ödenmesi için Kurumun yapmış olduğu ihalede ihaleyi alan banka ile Türkiye Kamu Hastaneler Kurumu arasında 25.12.2014 tarihinde protokol imzalanmıştır. Türkiye Kamu Hastaneler Kurumuna Bağlı faaliyet gösteren tüm kurumlar 01.01.2015 tarihinden itibaren beş yıl süre ile 01.01.2019 yılına kadar personel maaşlarını ve diğer ödemelerini ihaleyi alan banka üzerinden gerçekleştirecektir.
 
Kurum ile banka arasında yapıla protokolün 6. Maddesi ; Personel maaş ve diğer ödemelerine ilişkin usul ve esasları kapsar. 6. Maddenin 4. Fıkrasında ““Banka kurumdan alacağı liste dahilindeki kurumun tüm personeline vadesiz hesap açacak ve ATM kartları bastıracak ve ilgililere teslim edecektir. personelin isteği  doğrultusunda kredi kartı ve ek kartta çıkartılabilecektir.” Der, Yine 6. Maddenin 5. Fıkrasında ”Kurum tarafından Bankaca İstenen formatta personel bilgilerinin Bankaya iletilmesinden sonra Banka personele verilecek banka kartları ve talep eden personelin internet bankacılığı işlemlerini. İlk maaş ödemesinden en geç bir hafta önce kullanıma hazır hale getirecek ve personele teslim edecektir.” Der.
 
Darıca Farabi Devlet Hastanesinin mevcut banka ile maaş protokol anlaşması sonlandığından Türkiye Kamu Hastaneler Kurumunun açmış olduğu ihale sonucunda Darıca Farabi Devlet Hastanesi ihaleyi alan Banka üzerinden personel maaşlarını ve diğer ödemeleri yapmak zorunda, Banka ile kurumun yapmış olduğu protokol çerçevesinde banka Darıca Farabi Devlet Hastanesinde görev yapan personelin listesini alarak liste doğrultusunda kurumun tüm personeline vadesiz hesap açarak ve ATM kartları bastıracak ve ilgililere teslim etmesi gerekirken, Kurumun haberi olmadan personele 15 adet ürün sözleşmesini Kurum çalışanlarının bir kısmına  imzalatmıştır. Personellerin bir kısmı yapılan bu yanlış ve usulsüz uygulamaya karşı çıktığı halde banka görevlileri bu sözleşmeler imzalanmadığı takdirde maaş kartlarını alamayacaklarını zorunlu olarak sözleşmeleri imzalamaları gerektiği telkinlerinde bulunmuşturlar.
 
Çalışanların bankalara elini, kolunu kaptıracak uygulamalara Müsaade Edilmemesi için kurum çalışanları konuyu İş Yeri Temsilcilerimize taşımaları sonucu Temsilcilerimizde  sendika Şubesini bilgilendirmeleri neticesinde  Sendika,  Darıca Farabi Devlet Hastanesi Yöneticisi Sayın Hikmet Yaşar ve hastane idaresi ile yapılan görüşme ve resmi yazışma sonrasında protokolün ilgili maddeleri gereği kurum çalışanları hiçbir sözleşmeye imza atmadan maaş kartları Banka yetkilileri tarafından kendilerine teslim edilmiştir.
 
Yapılan usulsüz işlem ile ilgili uyarılarınızı dikkate alarak, personelin mağduriyetine seyirci kalmayan., Sorunu sürüncemede bırakmadan, çözüme katkı sunan Hastanesi Yöneticisi Sayın Hikmet Yaşar’a ve hastane idaresine çalışanlar adına teşekkür ederiz. Temennimiz Sayın Hikmet Yaşar’ın ve hastane idaresinin bu tutum ve davranışı da ilimizdeki bir çok kurum idarecisine örnek olur.   
 
Türkiye Kamu Hastaneler Kurumunun ile İlgili bankanın yapmış olduğu maaş protokol anlaşması gereği sözleşmesi sonlanan hastaneler bundan sonraki süreçte personelin maaş ve diğer ödemelerini ilgili banka üzerinden ödeyeceklerdir. Sağlık çalışanları hiçbir sözleşmeye imza atmadan maaş kartlarını banka yetkililerinden talep etsinler, aksi halde ciddi mağduriyetler yaşarlar, Hastane yetkilileri personelin haklarının korumasında duyarlı davransınlar, Farabi Devlet hastanesi idarecilerini örnek alsınlar ve Deli Dumrul’un adaletini aratmayacak uygulamalara müsaade etmesinler.
 
 
 
                                                                                                    
 
 

Son Güncelleme: 31.12.2016 13:30
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner634

banner636

banner354

banner630

banner328

banner633

banner653

banner599

banner482