banner598
banner608
banner654
08 Mart 2016 Salı 13:59
Büyükşehir, tehdit mi ediyor?
banner610
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin, kadrolu ve taşeron sağlık işçilerine, üyesi oldukları Türk-İş’e bağlı Sağlık-İş Sendikası’ndan istifa etmeleri için baskı yapıldığına dair iddiaları ilk olarak 17 Şubat tarihinde gündeme getirmiştik. İşçilere bu baskıyı yapan ismin ise İl Sağlık Müdürlüğü ve Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği görevinde bulunduktan sonra Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcılığı görevine atanan Hasan Aydınlık olduğu öne sürülmüştü. İlaçlama bölümü dışında baskının etkili olduğu, direnişin kırıldığı, hatta ilaçlama bölümünden de 7-8 kişinin istifa ettirildiği iddia edilmişti. Bir başka iddia ise Sağlık-İş’ten istifa ettirilen işçilerin Hak-İş’e bağlı Öz Sağlık-İş Sendikası’na üye olmaya zorlandığı yönündeydi. 


UZAK İLÇELERE SÜRGÜN
Haber gazetemizde çıktıktan sonra Sağlık-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Bülent Gökmen’in üzerinde baskıların arttığı, işçilerin ise ikametlerinden uzak ilçelere sürgün edildiği ileri sürülmüştü. 1 Mart tarihinde yaptığımız haberde bu iddiaları gündeme getiren isim, Türk-İş’in üyesi olması hasebiyle 30 Mart yerel seçimlerinde CHP’den işçi temsilcisi olarak Gölcük Belediye Meclisi’ne giren Ali Aktepe’ydi. O gün yaptığı açıklamada bu işin peşini bırakmayacağını dile getiren Aktepe, elinde Sağlık-İş ile Büyükşehir Belediyesi’nin arasında anlaşma sağlanamadığı için hakem heyetine giden ve işçilerin lehine sonuçlanan Toplu İş Sözleşmesi ile birlikte gelmişti gazetemize.


AYDINLIK BASKI YAPIYOR

18 Ocak’ta karara bağlanan TİS’in ardından başladığı ileri sürülen sendikadan istifa baskılarıyla ilgili gelişmeleri aktaran Aktepe, 1 Mart’taki haberimizde şunları kaydetmişti: “Bu olayı duyduğumuz günden bu yana takipçisiyiz. Ben CHP’nin meclisteki işçi temsilcisi üyesi olarak bu baskılara karşı işçilerin, Sağlık-İş’in yanında olacağımızı en başından belirttim. Ve bu sözümün partim adına arkasındayım. Gazetenizde çıkan ‘Büyükşehir’de sendikadan istifaya zorlama iddiası!’ başlıklı haberin ardından işçiler üzerindeki baskı iyiden iyiye artmış. Baskıya en çok maruz kalan isim ise sizin haberinizin ardından Sağlık-İş’in şube başkanlığını yürüten Bülent Gökmen oldu. Haberi ondan aldığınızı düşünen Hasan Aydınlık, kendisine sendika başkanlığından istifa etmesi için baskı yapıyormuş.


SES KAYDI ALMIŞLAR

Sendikadan istifa etmeyen ya da istifa edip geri dönen, Gölcük ve Karamürsel’de ikamet eden işçileri Gebze ve Kandıra’ya sürdüklerini öğrendik. Bazı işçiler, Hasan Aydınlık’ın yaptığı konuşmanın ses kaydını almış ve sendikanın genel merkezine ulaştırmışlar. 40 işçi şu ana kadar istifalarını geri çekti, 15 işçinin de geri dönüş için işlemlere başladığı belirtildi. 18 Ocak’ta hakem heyetinin belirlediği şartlarda, işçi lehine sonuçlanan TİS’in ardından başlayan bu baskıyı kırmak ve işçilerin hakkı olanı almaya devam etmesi için elimizden gelen desteği CHP olarak vereceğiz. İşçiler, kendilerine baskı kuran bu isimlerin cezalandırılmasını ve üzerlerindeki istifa baskısının kırılmasını istiyor. Şunu bilsinler ki bu haklı mücadeleleri ve taleplerinde yalnız değiller.”

PARALELCİ İLAN EDERİZ
Çıkan bu haberin ardından bazı işçilerden teşekkür mesajları gelirken, gazetemize konuşan Aktepe, 1 Mart’taki haberimizin ardından yaşandığını öne sürdüğü gelişmeleri aktardı. Haber sonrası işçilerin üzerindeki baskının kırıldığını, işçilerin ne aranıp ne de sorulduğunu söyleyen Aktepe, “Ancak baskı, aynı zamanda Sağlık-İş Genel Başkan Yardımcısı da olan Kocaeli Şube Başkanı Bülent Gökmen’in üzerinde yoğunlaştı. Gökmen’i istifaya zorluyorlar, böylece de işçilerin direncini kırmayı düşünüyorlar” dedi. Aktepe’nin en dikkat çeken iddiası ise Bülent Gökmen’in tehdit edildiği yönündeydi. Aktepe, Büyükşehir’den bir yöneticinin, Gökmen’i, “İstifa etmezsen seni Paralelci ilan ederiz” diye tehdit ettiğini öne sürdü.

BİRAZ GERİ ADIM ATMIŞ
Gazetemize konuşan Aktepe, şunları kaydetti: “Bülent Gökmen, geçtiğimiz günlerde sendikanın Ankara’daki genel merkezine gitti. İlimize döndükten sonra ise işçilerle bir toplantı yaparak, onlara istifa etmemelerini, edenlerin ise istifalarını geri çekmesini söyledi. Bizlerin arkalarında durmamızdan dolayı ve sizin haberleriniz sonrası işçilerin cesaretlendiğini, 300 üyeden çoğunun istifalarını geri çektiğini öğrendik. İstifa etmeyen işçilerin tümü şu anda sürgünde. Ve servislerini de kaldırmışlar. İşçiler, arkadaşlarının arabalarına benzin koyarak kendi imkanları ile işlerine gidip geliyorlarmış. Öte yandan Büyükşehir, biraz olsun geri adım atmış gibi görünüyor. Artık, işçileri arayıp sormadıklarını öğrendim.

ARINÇ ÜZERİNDEN TEHDİT
Ancak bu kez de sendika başkanının üzerinde yoğunlaşmışlar. Bülent Gökmen, Büyükşehir’den bir yöneticinin kendisini Paralelci olarak suçlamakla tehdit ettiğini dile getirdi. Bunu da hala AKP’nin üyesi olan, AKP’de bakanlık yapmış Bülent Arınç’a bağlamışlar. Hatırlanacağı üzere Bülent Arınç’ın ağabeyi Yıldıray Arınç, yaklaşık 2 hafta önce kalp rahatsızlığı nedeniyle vefat etmişti. O sırada Ankara’da bulunan ve aynı zamanda sendika genel başkan yardımcısı olan Bülent Gökmen de sendika yönetimiyle birlikte cenazeye katılmış, taziyelerini iletmiş Arınç’a. Bülent Gökmen’i, buradaki görüntüleriyle tehdit etmişler, istifa etmediği takdirde kendisini ‘Paralelci’ diye lanse edeceklerini söylemişler.

SAVCILIĞA ŞİKAYET EDERİZ
Gökmen, bu tehdide sinirlenmiş, ‘varsa öyle bir şey kanıtlayın. Siz bana nasıl böyle bir yakıştırma yapabilirsiniz’ diye tepki göstermiş. Gökmen, bu saatten sonra boyun eğmeyeceğini, istifa da etmeyeceğini söyledi. Gökmen, en ufak şeyi işçilerle paylaşacağını da belirtti. CHP İl Başkanım Cengiz Sarıbay ile de görüşüp, konuyla ilgili bir basın açıklaması yapacağız. Büyükşehir’e, ‘bu duruma son ver’ diyeceğiz. Eğer her şey rayına oturmaz, sürgünler son bulmaz, işçilerin sendikal hakkı gasp edilmeye devam ederse ve Hasan Aydınlık görevden alınmazsa konu yargıya taşınacak. İşçiler, işten atılma pahasına Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikayette bulunacaklarını söyledi. Bizler de yanlarında olacağız.”

SENDİKAL BASKIYA HAPİS
Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) “Sendikal hakların kullanılmasının engellenmesi” başlıklı 118. maddesine göre “Bir kimseye karşı bir sendikaya üye olmaya veya olmamaya, sendikanın faaliyetlerine katılmaya veya katılmamaya, sendikadan veya sendika yönetimindeki görevinden ayrılmaya zorlamak amacıyla, cebir veya tehdit kullanan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.” Yasa sendikal faaliyetlerin engellenmesini de cezai yaptırıma bağlıyor. TCK 118/2’ye göre “Cebir veya tehdit kullanılarak ya da hukuka aykırı başka bir davranışla bir sendikanın faaliyetlerinin engellenmesi halinde, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.”

İŞÇİLERİ MECLİSE GETİRİRİZ
Bu yasal düzenlemeleri yapanların AKP hükümeti olduğunu ifade eden Aktepe, “Anayasa Mahkemesi’ni tanımayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gibi, AKP’li Büyükşehir Belediyesi de hükümeti, hükümetin çıkardığı yasaları tanımıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, bu konuyla ilgili tek bir açıklama yapmış değil. Hasan Aydınlık hala görevde. Yapacağımız basın açıklamasıyla kendilerini son kez uyaracağız. Eğer bu yasa tanımazlık sürerse işçileri Büyükşehir Belediye Meclisi’ne getireceğiz. Ayrıca işçilerin açacağı davaların da arkasında duracağız. İşçilerin ellerinde ses kayıtları olduğunu da hatırlatmak isteriz” dedi. İddialar gerçekse ve kanıtlandığı takdirde Hasan Aydınlık ve dolayısı ile Büyükşehir’in başındaki isim Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’na hapis yolu dahi gözükebilir. Çünkü sendikal örgütlülük Anayasal haktır, engellenemez.

Son Güncelleme: 09.03.2016 18:45
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
misafir 2016-04-01 11:29:07

kardeşim sağlıkiş sendikası şimdiye kadar üyelerini cok mu kollamış.bizden başka yetkili sendika yok başka sendikaya gidemezsiniz diye kac defa işçileri tehdit ettiler.topluiş görüşmelerinde sağlıkiş sayesinde olan haklarıda kaybettik.türkişin protokulundaki maddeleri bu sendika sırf işçilere gıcık olsun diye sözleşmesinin içine almadılar.şimdi üye özsağlık işe gecince tutuştular.gecmiş ola.

banner634

banner636

banner354

banner630

banner328

banner633

banner653

banner599

banner482