banner608
banner609
07 Aralık 2014 Pazar 14:47
BÜYÜKŞEHİR SUSUYOR  KOTO AVUKATLIK YAPIYOR
banner610

BÜYÜKŞEHİR SUSUYOR

KOTO AVUKATLIK YAPIYOR


 

Geçtiğimiz günlerde KOTO ve KSO, Kocaeli Fuarındaki hisselerini Büyükşehir Belediyesine devrettiklerini ve fuar yönetiminden tamamen çekildiklerini duyurdu. Büyükşehir Belediyesinin, fuarın yüklü borcuna rağmen bu devri istemesi ise “acaba fuar birilerine peşkeş mi çekilecek” sorusunu akıllara getirdi.

Basında çıkan bu haberler üzerine Büyükşehir Belediyesi adına adeta avukatlık yapan, durumdan vazife çıkaran KOTO, basına yolladığı yazılı açıklamayla Büyükşehir Belediyesine hem arka çıktı hem de bir anlamda kefil oldu.

KOTO’dan gelen yazılı açıklamada, şu sözler dikkat çekiciydi.

******

“Odamızın karar organı olan meclisimizin onayı, yönetim kurulumuzun girişimleri ve Büyükşehir Belediyemizin katkılarıyla ‘işlevsel olmayan ve bu haliyle gücümüzün üzerinde yük getiren sembolik ortaklıktan’ üyelerimiz ve diğer fuar ortaklarının haklarının korunması kaydıyla vazgeçilmesi, en başta büyük önem atfettiğimiz Kocaeli Fuarımızın yaşaması ve bütün ortakların mevcut borç yükünün oluşturduğu risklerden korunması bağlamında kamuoyunca değerlendirilmelidir. Bunun dışında ne Odamızın ne de Büyükşehir Belediyemizin Kocaeli Fuarı’nın başka maksatlarla kullanılması gibi bir planı mevcuttur.

*****

Bu açıklamadan anladığımıza göre KOTO ve KSO, fuarın borcundan doğacak risklerden sıyrılmak istiyor ancak öte yandan fuar alanındaki haklarının da saklı kaldığını ifade ediyor.

Şimdi kamuoyunun hala tatmin olmadığı şu sorulara cevap bekliyoruz.

 

1-Madem hisseleri devrettiniz, bundan sonraki konularda sizin ne söz hakkınız var da Büyükşehir adına cevap veriyorsunuz?

2-Zaten borç yükü altında olan Büyükşehir Belediyesi bu devasa fuar alanı üzerine özgür planlama yapamayacaksa, erk kullanamayacaksa bu borç yükünü neden üstlenme gereği duydu?

3-Büyükşehir Belediyesine kefil olmak KOTO’ya mı kaldı? Bu kefaletin bir dayanağı, kurumlarca onanmış bir belgesi var mı?

4-Hisse devri yaparken, fuar alanının üçüncü şahıslara devir olmayacağı, kamuya açık kalacağı gibi şartlar kayıt altına alındı mı?

5-Diyorsunuz ki, fuarın borcunu tek kalemde ödemek olanaksız olduğu için Büyükşehir belediyesi borcu yapılandırıp ödeyecektir. Peki bu yapılandırma için hisse devrine gerek var mıdır? Kurullar arasında mutabakatla bu iş çözülemez miydi?

6-Bahsi geçen “sembolik ortaklık” teriminin açılımı nedir? KOTO ve KSO sembolik ortaklık payına düşen miktar, her iki odanın fuar alanında kapsadığı yerle mi ölçülmeli?

7-Fuar alanında bulunan KOTO ve KSO bundan sonra Büyükşehir’e kiracı mı olacak? Yoksa bu alanlar “bazı haklar saklı kalmak kaydıyla” denilen kısma mı dahil?

 

Anlayacağınız biz bu hisse devrinden hiçbir şey anlamadık. Konunun asıl muhatabı olan Büyükşehir Belediyesinin, tüm Kocaeli halkını ilgilendiren Kocaeli Fuarının akıbetiyle ilgili doyurucu bir açıklama yapması gerekiyor.

KOTO’ya gelince… Büyükşehir Belediyesine sorulan sorularla neden kendisi muhatap oluyor orasını çözemedik. Aynı şekilde KSO’yu da bu açıklamaya ortak ediyor. Büyükşehir Belediyesinin fuar alanıyla ilgili düşüncesine, gelecek planlamasına, borcu nasıl ödeyeceğine kadar her şeye cevabı olan KOTO, kendini öylesine kaptırmış ki, Başkan Karaosmanoğlu gibi açıklama yapıyor. Bakalım KOTO’nun bu kefaleti kent kamuoyunu tatmin edecek mi?

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner328

banner596

banner599

banner482