banner598
banner608
banner638
11 Mayıs 2015 Pazartesi 17:13
Büyükşehir, kitap fuarı için iddialı
banner610

Haber: Oğuzhan AKTAŞ-  

Kocaeli Kitap Fuarı’nın düzenlenmesine sayılı günler kala Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Doç. Dr. Tahir Büyükakın Seka Park Otel’de basın toplantısı düzenleyerek, “Bu yıl rekor bir katılım bekliyoruz” dedi.

ÜNİVERSİTEYE ÖVGÜ

 

Fuarla ilgili konuşan Büyükakın, “Belediye olarak bu yıl kitap fuarının 7’ncisini düzenleyeceğiz. Bu yılda ağaçların kitap açma vakti geldi. 7’nci Kocaeli Kitap Fuarı'na rekor bir katılım bekliyoruz. Bu kentin her kurumu buraya emek veriyor, katkı yapıyor. Bu işte hiçbir eleştiri almıyor, takdir ediliyoruz. Üniversite yanımızda. Onlar olmasa bu etkinliklerin birçoğunu gerçekleştiremeyiz. Kentin tanıtımı konusunda herkes konuşur ama bunun ete kemiğe büründüğü asıl yer kitap fuarı gibi yerlerdir’’ diye konuştu.

 

Basın toplantısında Genel Sekreter Büyükakın'a Genel Sekreter Yardımcıları Gökmen Mengüç,  Feyzullah Okumuş, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Raşit Fidan ile Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Dr. Ali Yeşildal,  Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bekir Çakır’ın yanı sıra İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik ile KOÜ Öğrenci Konseyi Başkanı Metin Geldeş eşlik etti.

 

ZİRVENİN TEK SAHİBİ

 

Kocaeli Fuar Kitabı, on iki yıldır ortalama 480  bin ziyaretçi sayısıyla zirveyi kimseye bırakmıyor. İlki 2009 yılında gerçekleştirilen Kocaeli Kitap Fuarı her yıl artan ziyaretçi, yazar ve etkinlik sayısıyla Türkiye'nin en büyük kitap fuarı olmayı başardı. Kocaeli Kitap Fuarı'nı 6 yılda 1 milyon 700 bin kişinin ziyaret etmiş olması fuarın önemini ve büyüklüğünü de ortaya koyuyor.

 

ÖRNEK FUAR OLDU

 

Her alanda olduğu gibi kültür konusunda da model olan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, bu başarısıyla Anadolu'nun Van, Malatya, Ordu, Sivas, Kahramanmaraş gibi şehirlerinde kitap fuarları açılmasına öncülük etti.

 

 

DOĞU MARMARA'NIN KİTAP FUARI

 

Valilik, Büyükşehir Belediyesi, KOÜ ve STK'ların ortak katkılarıyla Kocaeli'ye kazandırılan Kitap Fuarı, Türkiye'ye mal oldu. Geçen yıllardaki ziyaretçi profiline bakıldığında, fuara gelenlerin ciddi kısmının İstanbul, Sakarya, Bolu, Düzce, Bursa ve Yalova'dan olduğu tespit edildi.

 

ÜNİVERSİTE TANITIM ETKİNLİKLERİ

 

7’nci Kocaeli Kitap Fuarı'nın tanıtım etkinlikleri kapsamında Kocaeli Üniversitesi'nde Yaşar Kemal'i anma etkinliği düzenlendi. Yazar Nebil Özgentürk, Işık Öğütçü ve Ahmet Ümit, kısa süre önce hayatını kaybeden Yaşar Kemal'i anlattı. Kocaeli Üniversitesi'nde Kahraman Tazeoğlu öğrencilerle buluştu. 13 Mayıs Çarşamba günü de komedyen Ceyhun Yılmaz, Sosyal Medya Fenomenleri Taci Kalkavan ve Argostroloji, Kocaeli Üniversitesi'nde öğrencilerle buluşacak.

 

KUMBARAM KİTAP KÜÇÜK BİRİKİMLER DÜNYAYA AÇILIYOR

 

7’nci Kocaeli Kitap Fuarı'nın tanıtım etkinlikleri kapsamında Kocaeli ve çevre illerde okumaya teşvik edici kampanya sloganlarına edebiyat dünyamızdan seçkiler sunuldu. Üzerinde 7’nci Kocaeli Kitap Fuarı logosu bulunan 10 bin adet Bilgi Evleri kumbarası 23 Nisan Çocuk Eğitim ve Eğlence Fuarı'nda çocuklara kitap fuarına kadar para biriktirip kitap alabilmeleri için dağıtıldı. Ayrıca Kitap Kurdu timleri bilgi evi öğrencileri ile birlikte belirlenen noktalarda Kitap Fuarı'nın tanıtımını yaptı.

 

MARMARA BÖLGESİNDE TANITIM ETKİNLİKLERİ

 

Kitap Fuarı tanıtım etkinlikleri kapsamında; MARKA çevre illeri kapsayan bölgesel koordinasyon toplantısı düzenledi. Yalova, Düzce, Bolu, Sakarya üniversiteleri bizim adımıza duyuru yaparak kendi öğrencilerini Kocaeli Kitap Fuarı'na davet etti.

 

KİTAPTAN TAŞAN KAHRAMANLAR

 

Kocaeli Üniversitesi Öğrenci Konseyi öncülüğünde tiyatro ve müzik kulübü öğrencilerinden oluşan ekip tarafından sürpriz bir filmden alınan bazı bölümler sahneleyecek. Oyun sonunda öğrenciler, "Bu sahneyi hatırladınız mı?" Hatırlamadıysanız kitabını okuyun" dövizi açacak. Etkinlik sonunda izleyicilere filmin kitabı dağıtılacak.

 

AĞAÇLARDA KİTAP AÇMA ZAMANI GELDİ

 

Her yıl fuar kapsamında yürüyüş yolundaki ağaçlar kitap açıyor. Bu yıl diğer yıllardan farklı olarak tüm ilçelerde merkezi noktalardaki ağaçlara 15 Mayıs Cuma günü kitap asma etkinliği gerçekleştirilecek.

 

AÇILIŞ 16 MAYIS'TA, ONUR KONUĞU NURİ PAKDİL

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Fikri Işık'ın katılımlarıyla 16 Mayıs Cumartesi günü saat 11.00'de Uluslararası Fuar Merkezi'nde 7. Kitap Fuarı açılacak. Bu yıl Kitap Fuarının onur konuğu "Otel Gören Defterler, Yazmak Bir Mucize, Bir Yazarın Notları ve Edebiyat Kulesi" kitaplarının yazarı fikir adamı Nuri Pakdil olacak.

 

EN İYİ TV DİZİSİ ÖDÜLÜ

16 Mayıs Cumartesi yapılacak açılış töreninde üniversite öğrencilerinin oylarıyla 2015 yılının en iyi TV dizisi seçilen Diriliş Ertuğrul'a ödül verilecek. Mehmet Bozdağ ve oyunculardan da katılım olacak .

 

MAGAZİN GAZETECİLERİ HALK JÜRİSİ YILIN ENLERİNİ SEÇİYOR

Magazin Gazetecileri Derneği Yılın En'leri Halk Jürisi, Kocaeli Üniversitesi iş birliğiyle Kocaeli Kitap Fuarı'nda magazin dünyasının enlerini seçecek.

 

GÜNCEL KONULARA İLİŞKİN KONFERANSLAR

Magazin Gazetecileri Derneği ve Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi iş birliğiyle Kocaeli Kitap Fuarı'nda "Karikatür, Mizah, Toplum ve Kitap" , "Kadın ve Şiddet; Okumalı mı? Okumamalı mı?","İş'te Kitap: İş Yaşamı Üzerine Okumanın Etkileri", "Yeni Medya Düzeni; Dijital Çağ" konularında konferanslar düzenlenecek.

 

350 YAYINEVİ, 450 ETKİNLİK

Zirvedeki yerini koruma hedefiyle bu yıl da kapılarını açacak olan 7. Kocaeli Kitap Fuarı'nda 350 yayınevi, 42 sahaf ve 67 STK yer alacak. Fuarda 450 etkinlik yapılacak.

 

YÜZLERCE SEÇKİN YAZAR FUARDA

 

Fuarda  Nuri Pakdil, Sadık Yalsızuçanlar, Ayşe Kulin, Rasim Özdenören, Ahmet Taşgetiren, Ahmet Şimşirgil, Mustafa Armağan, Uğur Koşar, Hilmi Yavuz, Nihat Ergün, Hanefi Avcı, Hayati İnanç, Canan Karatay, Bejan Matur, Engin Noyan, Sevda Türküsev, Sunay Akın, Talha Uğurluel, Senai Demirci, Yusuf Kaplan, Yavuz Bahadıroğlu, Mehmet Ali Bulut, Balçiçek İlter, Bülent Akyürek, Ceyhun Yılmaz, Erdal Demirkıran, İbrahim Tenekeci, Kahraman Tazeoğlu, Zahide Yetiş, Ahmet Ümit, Abdurrahman Dilipak, Doğan Cüceloğlu, İsmail KıIıçarslan, Kadir Mısıroğlu, Sibel Eraslan gibi yüzlerce seçkin yazar okurlarıyla buluşacak.

 

SÖYLEŞİ VE İMZA GÜNLERİ

Fuar süresince 450 etkinlik ile yayınevleri tarafından söyleşi ve imza günleri gerçekleştirilecek. Ünlü yazar İskender Pala da fuarda okurlarıyla buluşacak.

 

İLÇE BELEDİYELERİNİN YAZAR SÖYLEŞİLERİ

Bu yıl fuara ilçe belediyeleri de destek verecek. Her ilçe kamuoyu yoklamasıyla belirlediği yazarları fuarda okurlarıyla buluşturacak.

 

İSTANBUL İLÇE BELEDİYELERİ BASIN DANIŞMANLARI PLATFORMU

İstanbul'daki 20 ilçe belediyesini temsilen oluşturulan platform fuarda olacak. Bu belediyeler de kendi kültür yayınlarını fuarda açılacak stantta tanıtacak.

 

E-KİTAP PROJESİ

Büyükşehir Belediyesi'nin 6. sınıf öğrencilerine dağıttığı tablet bilgisayarlara Yavuz Bahadıroğlu'nun Kara Mürsel Alp ile ilgili yazdığı hikaye kitabı yüklenecek. Çocuklar bu kitabı Kitap Fuarı'nda Bahadıroğlu ile tartışacak. Büyükakın: ‘’Bu projeye Akçakoca ile başladık. Bu kentin kurucularından devam ediyoruz. Geçmişini bilmeyenin geleceği yoktur’’ dedi.

 

KO-MEK İLE SAĞLIKLI MUTFAKLAR

KO-MEK' in bu yılki ilçe sergilerinde sağlıklı mutfakların ilk adımı atıldı. Proje kapsamında son söyleşi Prof. Dr. Canan Karatay tarafından Kitap Fuarı'nda gerçekleştirilecek. Karatay kitaplarını da imzalayacak

 

FATİH PROJESİ

Milli Eğitim Bakanlığı bilişim alanındaki önemli çalışması Fatih Projesi hakkında bilinç oluşturmak için Kitap Fuarı'nda stant açacak.

 

7.Kocaeli Kitap Fuarı 16-24 Mayıs tarihleri arasında her gün 10.30-21.00 saatleri arasında İzmitli kitap severlerin beğenisine sunulacak.

 

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner634

banner636

banner354

banner630

banner328

banner633

banner653

banner599

banner482