banner729
banner598
03 Mart 2017 Cuma 11:11
Büyükkanneye ücret verip anneden kesecekler
banner728

Çeker açıklamasında şu ifadeler yer verdi: “Türkiye,  en yüksek yaşlı nüfus oranına sahip ülkeler sıralamasında 167 ülke arasında 66. sıradadır. Yaşlıların toplam nüfus içindeki oranı da % 8,2’ye yükselmiştir. Bu artış nedeniyle Sayın Cumhurbaşkanı başta olmak üzere hükümet yetkilileri ve Sağlık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı çocuk sayısının arttırılmasını ısrarla vurgulamakta olup her nikahta üç çocuk tavsiyesi siyasilerin dillerinden düşmemektedir.
 
İCRAAT TAM TERSİ

Bu konuda söylenen sözlere değil icraata baktığımızda ise tam tersi bir durum ortaya çıkmaktadır. Sağlık Bakanlığı bebekler 2 yaşına gelinceye kadar anne sütüyle beslenmeli diyor, ama ne hikmetse annelere doğum sonrası analık izninin bitimini izleyen 12. ay içinde, aylıksız izin kullanmadığı sürelerin ilk 6 ayında günde üç saat, ikinci 6 ayında ise günde bir buçuk saat süt izni kullanabilmelerine imkân veriliyor.
 
UYGULAMADA TUHAFLIK VAR

Çalışma Bakanlığı torununa bakan babaanne ve anneanneye maaş ödenmesi kararı almış ve 0-3 yaş arasındaki torunlarına bakanlara ortalama 400 TL aylık ödeme yapmayı planlamaktadır. Bu uygulama Hükümetin en az 3 çocuk projesini destekleyen bir uygulamadır. Fakat burada Sağlık çalışanları için ayrı bir tuhaflık yaşanmaktadır. Büyükannelerin bile torun bakmaya teşvik edildiği bir ortamda süt izni kullanan anne kullanmış olduğu izin oranında döner sermayesinden ücret kesilerek ekonomik kayba uğratılmaktadır.
 
DÜZENLEME YAPILMADI
Türk Sağlık-Sen olarak bu konuda Sağlık Bakanlığı’na resmi başvuru yapmamıza rağmen hala bir düzenleme yapılmamıştır. Mevzuyu büyükanneye kadar getiren hükümetin süt izni mağduru anne ve bebekleri ısrarla es geçmesi anlaşılabilir değildir. Yaklaşık 12 yıldır ısrarla vurgulamamıza ve yetkili kurumlara başvuru yapmamıza rağmen Sağlık Bakanlığının bu konuda bir düzenleme yapmaması da kabul edilebilir değildir. Hastaneleri bebek ve anne dostu diye kategorilendiren  Bakanlığın kendisinin anne ve bebeklere böyle bir muamele yapması da tuhaftır.

HAKKANİYETE AYKIRI
Eğer aile konusundaki temel hedefleri sadece sözden ibaret değilse hükümet bu durumu da düzeltmelidir. Annelerin yaşadığı bu sorunu gidermelidir. Hükümet uygulamada birliği sağlamalı, bir yaptığı öbürüyle çelişmemelidir. Çalışma Bakanlığı büyükannelere ücret verirken, Sağlık Bakanlığının süt izni kullanan anneleri ekonomik zarara uğratması tuhaftır. Bir kez daha söylüyoruz; Süt izninin kullanımında izin üzerindeki tasarruf yetkisinin dahi kişilere tanınmadığı zorunlu bir hak olduğu düşünüldüğünde süt izni kullananlardan kesinti yapılması hakkaniyete aykırıdır. Süt iznini kullanan çalışanlardan kesinti yapılmamalıdır. Bakanlık bu ayıptan bir önce kurtulmalıdır. Sağlık Bakanlığını anne ve bebeklere vaatler yerine icraat ile sahip çıkmaya çağırıyoruz. Süt izinlerinde annelerin döner sermayelerinden kesinti yapılmaması için yasal düzenlemenin yapılmasını ve Hükümet üyelerinin söylemleri ile eylemlerinin birbiri ile çelişmemesi gerek. Konu hakkında Sağlık Bakanlığını samimiyete davet ediyoruz
 
 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner630

banner328

banner599

banner733

banner482