banner588
banner589
banner572
25 Ocak 2016 Pazartesi 23:28
Büyükakın'dan Tramvaydan sonra 2025'e kadar metro vaadi
banner508

Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisi’nde alınan kararla kurulan Ulaşım Park Ulaştırma Hizmetleri Tic. A.Ş, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İştiraki olarak hayata geçiyor.Antikkapı Restoran’da gerçekleştirilen basın toplantısına, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Tahir Büyükakın,Basın Yayın Daire Başkanı Ömer Polat,Toplu Taşıma Daire Başkanı Salih Kumbar,Ulaşım Park Genel Müdürü Yasin Özlü,Genel Sekreter Yardımcısı Doğan Erol,Ulaşım Daire Başkanı Mustafa Altay ve Ulaşım Danışmanı Abdulmuttalip Demirel katıldı.

BÜYÜKAKIN: ULAŞIM MASTER PLANIMIZI YAPTIK
Ulaşım ve toplu taşıma sistemi hakkında açıklamalarda bulunan Büyükakın,’’Ulaşım deyince yollar, toplu taşıma deyince de otobüsler, trafik, gibi etkenleri de düşünmeliyiz. Temel felsefemiz, Ölçemediğiniz bir şeyi iyileştiremezsiniz. Önce sorunun ne olduğunu ölçmelisiniz. Ölçmelisiniz ki değişim dönüşüm olabilsin. Planlama yapmalısınız. Planlama olmadan geleceği ölçemezsiniz. Ulaşım master planı yaptık. Birçok veri tek tek derlenerek bu ulaşım master planı ortaya çıktı. Aşağı yukarı 800- 900 sayfalık akademik bir metnin özetidir bu plan.’’dedi.

‘’LOJİSTİK MASTER PLANINI İLK BİZ YAPTIK’’
Ulaşım master planına dair açıklamalarda bulunan Büyükakın,’’Ulaşım master planı çok az şehir yaptı. Lojistik master planını ise ilk biz yaptık. Kocaeli aynı zamanda çok önemli bir lojistik şehri. Eğer lojistiği hesaplamazsanız ulaşım planı yapamazsınız. Kocaeli’de günlük 100 bin kamyon hareket ediyor. Gebze sınırında bir perde oluşturduk, İstanbul’dan gelen kamyonların yüzde 65’i nihai olarak yine Kocaeli’ye geliyor.’’şeklinde konuştu.

‘’YOLLAR DÖRT KAT ARTMAZSA SİSTEM DURUR’’
Büyükakın konuşmasında 2035’e kadar olan ulaşım ve nüfus planlarına dair veriler vererek,  ‘’Limanların taşıdığı yükü, demiryolu hatlarıyla, lojistik bir bölgede toplayıp tüm lojistik hareketleri kuzey Marmara hattı üzerinden yürütmek istiyoruz.2035 yılında nüfus 3 milyon 900 bin olacak. Şu anda planladığımız imar planlarının neticelenmesinin ardından öğrenci sayımız 408 bin iken 2035 yılında 970 bin olacak.2014 yılında araç sayısı 205 binken 2035 yılına gelindiğinde 850 bin olacak otomobil sayısı 4 kat artıyorsa, insanların yolculuk sayısı 4 kat artacak. Yollar 4 kat artmazsa ne olur sistem durur. ‘’dedi.

‘’BURADA BİR YANLIŞ VAR’’
Nüfusun arttığını fakat toplu taşıma araçlarının kullanımının azaldığını ifade eden Büyükakın,‘’Yolu 4 kat artıramıyoruz ama nüfusu 4 kat arttırıyoruz. O zaman bir sistem kurmamız lazım. Eğer yolları 4 kat arttıramazsak ya da sistemi değiştiremezsek bu sistem bir yerde yine tıkanacak.20 yıl sonra yolcu ve otomobil sayısı 4 kat artacak. Dolayısıyla yeni bir sistem kurmamız lazım. İnsanlar zenginleştikçe araç sahibi oluyorlar bu da bir faktördür. Toplu taşıma kullanmıyorlar. Eğer insanlar toplu taşımada daha hızlı gidebilseler toplu taşımayı kullanırlardı. Nüfus artıyor, toplu taşıma düşüyor. Demek ki burada bir yanlış var.’’değerlendirmesinde bulundu.

‘’TOPLU TAŞIMAYI TEŞVİK ETMELİYİZ’’
Büyükakın konuşmasında toplu taşıma konusunu önemsediklerini ve toplu taşımayı arttırmak için çalışmalar geliştirdiklerini belirterek,‘’Hiçbir şey yapmazsak 2035’e geldiğimizde yüzde 24 olan toplu taşıma yüzde 16’ya iniyor. Yolları artıramazsak bu çok daha fazla trafik demek oluyor.20 sene sonra İstanbul’da trafik nasılsa Kocaeli’de öyle olur. Amacımız toplu taşımayı teşvik etmek. Toplu taşımayı yüzde 29’lara 30’lara çekecek bir sistem kurmaya çalışıyoruz. Çözmeye çalıştığımız mesele bu. İnsanların daha fazla toplu taşıma kullanacakları sistemi kurmak. Çok bileşenli bir mesele. Ulaşım alt yapısı var içersinde. Yeni yollar, köprüler, kavşaklar yapmalıyız.’’dedi. 

‘’KONTROL SİSTEMİNİ DOĞRU KURMALIYIZ’’
Toplu taşıma sorunun çözmek için yapılması gereke çalışmaları açıklayan Büyükakın,‘’Toplu taşımada yeni sisteme geçilmeli, raylı sistem ve lastik tekerlekli sistemler hayata geçirmeliyiz. Otopark yönetimini sağlamalıyız. İnsanlar bir noktaya kadar en azından aracını bırakıp toplu taşımayı tercih edebilmeli. Aracını bırakacak metroya binip gidecek. Bu kurgunun doğru yapılması gerekiyor. Trafik sinyalizasyonu ve kontrol sistemini sağlıklı kurmalıyız. Bisiklet ve yaya yolları bu sistemin ayrılmaz bir parçası.’’ifadelerini kullandı.

‘’2025'E KADAR METRO’’
Tahir Büyükakın sözlerini,‘’Şu ana kadar 1900 km yol yapıldı.48 kavşak yapıldı.40 kadar kavşağı da 2019’a kadar bitireceğiz. Raylı sistem için onayı Alt Yapı Yolları Genel Müdürlüğü’nden aldık. Tramvay için aldık.2025’e kadar hafif raylı sistem hattımızı (Sekapark, Yahya Kaptan, Güney Tramvay hattı)sona erdirmeliyiz. Marmarayla İzmit’i birleştirecek bir hat Körfezray hattı 2025’e kadar bitecek. İnşallah 2017’in Şubat’ında Tramvay’a bineceğiz.375 gün kaldı. Geri sayıma uygun bir şekilde ilerliyoruz.6 Şubat bitiş tarihi. Eski Valilik alanına asansörlü bir otopark yapacağız.400 araç kapasiteli olacak. Perşembe pazarına yine otopark çalışmalarımız var’ ifadelerini kullandı. 

‘’240 DOĞALGAZLI ARAÇ SATIN ALDIK’’
Mevcut sisteme ilişkin tespitleri açıklayan Büyükakın,’’Parçacıl yapı, birbirini tekrar eden hatlar, entegrasyon sorunları, çok sayıda ücret tarifesi, aktarma yapılamaması gibi sorunlarımız var. Sadece Ulaşım ağıyla ilgili bir Ulaşım Dairesi Başkanlığını kurduk. Toplu Taşıma Dairesi Başkanı kurduk. Şimdi de Ulaşım Park şirketi üzerinden esnaf ile aramızda bir köprü görevi görmesi için kurduk. Kurguladığımız toplu taşıma düşüncesi içerisinde yapılandık. Devamında 240 adet doğalgazlı araçlar satın aldık.’’dedi.

‘’ESNAFIN EKMEĞİNDE GÖZÜMÜZ YOK’’
Büyükakın konuşmasında,’’Bu araçlar aynı zamanda engelli vatandaşlar için de uygun. Bu araçlar için Gebze’de ve Körfez’de garaj ve gaz dolum tesisi yaptık. Yeni hat planımız mevcut hatlarla rekabet için değil mevcut yapıyı değiştirmek için kurduğumuz hatlar.93 hatta faaliyet göstereceğiz. Toplam 249 araç 197 tanesi ulaşım A.Ş’nin olacak. Yıllık 45 milyon yolcu taşımayı hedefliyoruz. Esnafın ekmeğinde bir gözümüz yok ama kooperatifler vatandaşı memnun edemezlerse son tahlilde bu kentte biz vatandaşa hizmet ediyoruz. Belediye kanununda bu çok açıktır. Belediyelerin kuruluş amacı budur. Ama esnafın verdiği hizmet kalitesi vatandaşı memnun etmiyorsa biz vatandaşın dediğini yaparız. Bu durumda vatandaşında yanında bulunuyoruz.’’ifadelerine kulllandı.

‘’90 DAKİKADA AKTARMA YAPANA YÜZDE 50 İNDİRİM’’
Büyükakın,’’Esnaflarımız araçlarımızı kiralayabilirler. Biz onların araçlarını kiralayalım. Aktarma sorununu çözelim amacımız bu. Yeni projemizde 90 dakika için aktarma yapıldığında yüzde 50 indirim yapılacak. Esnafla ortak model bulma amacındayız. Bu seferlerimiz 1 Şubat’ta başlıyor. Yeni bir sistem kurmaya çalışıyoruz. Eksikler gedikler muhakkak olacaktır. Otobüs esnafının da içinde bulunduğu bir sistemle yeni bir toplu taşıma sistemine kavuşuruz.’’dedi.

‘’YILLIK 15 MİLYON ZARAR EDİYORDU’’
Basın toplantısında son olarak deniz ulaşımına dair açıklamalarda bulunan Büyükakın sözlerini,’’Deniz ulaşım konusu enteresan bir konu aslında. Bu deniz ulaşımı eski yapısıyla sürdürülemez. Yıllık 15 milyon zarar ediyordu. İyi bir niyetle başladı. Belediye elinden geleni, yaptı. Ancak yıllık bir milyon yolcuya ulaşılamadı.1 milyonun aşağısına indi yolcu sayımız. Günde 5 kişi kullanılan hatlar var deniz ulaşımında. Deniz ulaşımıyla ilgili seferleri azaltmadık. Sadece araç türü değişti. Körfez bandında uzun seyahat varsa sefer yapılıyor.’’diyerek sonlandırdı.


Ulaşım Park A.Ş. ve Toplu Taşıma Dairesi Başkanlığı’na bağlı otobüslerin hizmet vereceği 5 yeni hat olmak üzere 93 hatta çalışacak araçların ilçelere göre dağılımı şöyle:
Başiskele: 12 Hat, 19 Araç
Çayırova: 7 Hat, 16 Araç
Darıca: 8 Hat, 26 Araç
Dilovası: 4 Hat, 16 Araç
Gebze: 12 Hat, 26 Araç
Gölcük: 10 Hat, 21 Araç
İzmit- Derince: 20 Hat, 65 Araç
Kandıra: 2 Hat, 10 Araç
Karamürsel: 2 Hat ,9 Araç
Kartepe: 11 Hat, 27 Araç
Körfez: 5 Hat, 14 Araç
Toplam: 93 Hat, 249 Araç

Son Güncelleme: 26.01.2016 14:53
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
emre yalçın 2016-01-26 00:38:28

İzmitteki hatlarda akpınar toki hatı varmı

banner575

banner577

banner579

banner581

banner594

banner585

banner587

banner583

banner574

banner576

banner586

banner580

banner582

banner584

banner578