banner608
banner609
26 Kasım 2014 Çarşamba 14:14
BÜTÇE PROTESTOSU
banner610

BÜTÇE PROTESTOSU


 

2015 yılı bütçesini protesto etmek amacıyla defterdarlık önünde basın açıklaması yapan BES Şube Başkanı Gülüzar Ateş, emekçinin bütçede adının olmadığını söyledi. Ateş, en düşük memur ücretinin ise 3 bin 900 lira olması gerektiğini söyledi

Büro Emekçileri Sendikası(BES) Şube Başkanı Gülüzar Ateş, sendika üyeleri ve KESK Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Toprak’ın katılımıyla Defterdarlık önünde plan ve bütçe komisyonunda kabul edilerek Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’na gelecek olan 2015 yılı bütçesini protesto etti. 2015 yılı bütçesini eleştiren grup pankart ve sloganlarla bütçeyi topa tuttu. Grup adına basın açıklamasını şube başkanı Gülüzar Ateş yaptı. 2015 bütçesini değerlendiren Ateş, hükümetin tercihini yine sermayeden yana koyduğunu, emekçilerin taleplerine kulaklarını tıkadığını söyledi.

AKP’NİN TERCİHİ SERMAYE

BES olarak Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından 2015 bütçe sunumunun Plan ve Bütçe Komisyonu'na sunulduğu günden beri yaptıkları eylem ve etkinliklerle 2015 bütçesinden haklarını istediklerini dile getiren Ateş, “Gelinen noktada AKP tercihini yine sermayeden yana koymuş olup, emekçilerin taleplerine karşı kulakları tıkalıdır. 2015 yılı bütçesinde ülkemizin kaynakları savaşa, eğitimde muhafazakarlaşmaya, sağlıkta piyasalaşmaya ayrılırken, barış ve kardeşliğe, işsizliğe, yoksulluğa ve insanca yaşam taleplerimize dönük bir yaklaşım söz konusu bile değildir. Ülkemizde asgari ücretin brüt tutarı bile açlık sınırının altındayken, açlıktan vergi alınma ayıbı 2015 yılında da devam etmektedir. 2015 yılında bir bütün emekçilere yüzde 3+3 zam dayatılırken, 2015 yılında yeniden değerleme yüzde 10'dur” dedi.

MALİYE EMEKÇİLERİ CANINAN BEZDİ

10 yıla yakın bir süredir yapılandırma adı altında Maliye bakanlığı ve bağlı kurumları yapboz tahtasına dönüştüren uygulamaların günümüzde de devam ettiğini belirten Gülüzar Ateş, “Fırsat eşitliği sağlanmadan yapılan sınavlar, gelir ve gider adı altında suni ayrıştırmalar 10 yıllık süreçte maliye emekçilerini canından bezdirmiştir. Özellikle aynı işi yapan maliye emekçileri arasındaki bin liraya varan ücret farkı kadro ve unvanların iş tanımından yoksun çalışmaları, istihdam belirsizliği ve merkez taşra ayrımı her geçen gün maliye emekçileri arasındaki eşitsizliği, adaletsizliği ve belirsizliği daha da arttırmaktadır. Yapılandırma, vergi barışı vb adlar altında sık sık çıkartılan vergi afları ile vergi yükümlülüklerini yerine getirmeyenlere kolaylık sağlayan maliye bakanlığı, maliye emekçilerine 3 yıl boyunca ilave iş yükü getiren düzenleme ile ilgili taleplerimizi görmemekte ısrar etmektedir” açıklamasında bulundu.

EN DÜŞÜK ÜCRET 3 BİN 900 LİRA OLMALI

Maliye Bakanlığı’ndan 2015 yılındaki taleplerini dile getiren başkan Ateş, “ 70 bin maliye emekçisinin yüzde 80'inden fazlası üniversite mezunudur. Yapılan uzmanlık sınavlarının bir formalite haline geldiğinden hareketle, maliye emekçilerinin tamamına uzmanlık kadrosu verilerek emekçiler arasındaki ücret adaletsizliği ortadan kaldırılmalıdır. Maliye emekçileri arasında merkez taşra ayrımına son verilmelidir. Vergi borçlarının yapılandırılması süreci maliye emekçilerine üç yıl sürecek ilave iş yükü getireceğinden hareketle maliye emekçilerine 3 ayda bir 1 maaş ikramiye verilmelidir. Ek ödemelere emekli aylığına esas kazanca dahil edilerek emeklilik önündeki engel olmaktan çıkartılmalıdır. Kadro ve unvanların görev tanımı yapılmalı, istihdam belirsizliği ortadan kaldırılmalıdır. En düşük ücret yoksulluk sınırı olan 3 bin 926 liraya çıkartılmalı” önerisinde bulundu.

GRUP

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner328

banner596

banner599

banner482