banner598
banner608
banner654
09 Aralık 2015 Çarşamba 09:37
Bugün Dünya İnsan Hakları Günü ama…
banner610

Evrensel İnsan Hakları Bildirgesi’nin yayınlanmasının üzerinden 67 yıl geçmesine rağmen bugün dünyada ve Türkiye’de ayrımcılık, eşitsizlik, yoksulluk gibi temel konularda insanlığın mücadelesi değişmedi. Temel insan hak ve özgürlükleri alanında Türkiye’de durum her geçen gün kötüye gidiyor. 

 

Bu önemli günle ilgili bir mesaj yayınlayan CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, İnsan hakları ihlali sebebiyle Avrupa İnsan Hakları mahkemesinde açılan 10 davadan 8’ini Türkiye’nin kaybettiğine dikkat çekti. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin önünde Türkiye’den giden 19.000 den fazla dosyanın bulunduğunu belirtene Akar, Türkiye Cumhuriyeti’nin AİHM’e ödediği tazminat ise 25 milyon Euro’yu bulduğunu söyledi.

 

Akar mesajında şu noktalara değindi; 
“Bugün düşüncesini açıkladığı, gazetecilik görevini yaparak kamunun haber alma özgürlüğüne hizmette bulunduğu için hapislerde çürüyen aydınlarımızın durumu, ülkemizin en büyük insan hakkı ihlallerine imza atmasına neden olmuştur. Bu nedenle bu ayıbın hemen ortadan kaldırılması ve insan hakları ile temel özgürlükler konusunda Türkiye'nin layık olduğu yere taşınması gerekmektedir. Ülkemizde insan ihlallerinin önlenmesi ve insan hakları konusunda evrensel standartlara uygun davranılması, Türkiye'yi dünyada hak ettiği konuma taşıyacak en önemli etken olacaktır.
Bu duygu ve düşüncelerle, herkesin temel hak ve özgürlüklere saygı duyduğu, ayrımcılığın olmadığı, kimsenin ötekileştirilmediği, çağdaş, hukukun üstünlüğüne inanan, düşünce ve ifade özgürlüğünün yaşandığı, insan hakları ihlallerinin hiçbir şekilde yaşanmadığı, birlik, beraberlik, kardeşlik içerisinde, insana insan olduğu için değer veren bir Türkiye özlemiyle 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nü kutluyorum.”
 

VALİ GÜZELOĞLU’NUN MESAJI
Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu da Dünya İnsan Hakları günü sebebiyle bir mesaj yayınladı.
Vali Güzeloğlu mesajında, “İnsan hakları, bütün insanlığın ortak değerleri, bütün uygar ülkelerin ortak paydasıdır. İnsanlar arasında hiçbir zaman ayrım gözetmeksizin onlara hür, eşit bireyler olarak muamele etmek, insan hakları kavramının özüdür. İnsan hakları, çağdaş toplumların temelidir ve demokrasinin vazgeçilmez unsurudur.

    Küreselleşen dünyada, temel hak ve özgürlüklerin güvence altına alınması bugün artık devletlerin içişleri olmaktan çıkmış, ulusal sınırları aşarak tüm dünyanın ortak hedefi haline gelmiştir. Ülkemizde de insan haklarına saygı, Anayasamızın değiştirilmez ilkeleri arasındadır.  İnsan hakları ve temel özgürlükler alanında, diğer demokrasilerle aynı değer ve amaçları paylaşmasının yanı sıra; insan hakları standartlarının en yüksek düzeye getirilmesini amaçlamış ve bu anlayış doğrultusunda insan haklarının korunması ve geliştirilmesi için çalışmaları kararlılıkla sürdürülmektedir.

     Bu duygu ve düşüncelerle; İnsan haklarının ülkemizde ve tüm dünyada her geçen gün daha fazla saygı göreceğine olan inancımı vurgularken, hak arama bilincinin ve haklara saygılı olma şiarının yaygınlaştırılması, hak ve hürriyetlerin dili, dini, ırkı, rengi, düşüncesi, cinsiyeti ne olursa olsun herkes için olduğu gerçeğinin kabul edilip yaşatıldığı bir dünyaya ulaşması temennisiyle İnsan Hakları Günü’nü kutluyorum.” dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner634

banner636

banner354

banner630

banner328

banner633

banner653

banner599

banner482