banner598
banner609
banner654
13 Kasım 2016 Pazar 09:15
Biz büyük bir aileyiz
banner610
SORULARI YANITLADI
Derince Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut, geride kalan 2 buçuk yıllık süreçte yaptıkları hizmet ve hayata geçirecekleri projelerle ilgili bir istişare toplantısı düzenledi. Başkan Bulut’un ev sahipliğinde Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’nde gerçekleşen toplantıya Derince Belediye Başkan Yardımcıları Nurettin Işık, Osman Ergin, Ayşe Mamat, AKP Derince İlçe Başkanı İbrahim Şirin, CHP Derince İlçe Başkanı Nihat Değer, MHP Derince İlçe Başkanı Zeki Omurca, AK Parti, CHP ve MHP grubu meclis üyeleri ile muhtarlar katıldı. Geniş katılımın sağlandığı toplantıda sinevizyon eşliğinde açıklamalarda bulunan Başkan Bulut, üç saat süren programda kendisine yöneltilen tüm sorulara da açık yüreklilikle yanıt verdi.
 
ÇENESUYU'NDA ARTIŞ VAR
Her adımı atmadan önce Derince’nin menfaatlerini düşündüklerini belirten Başkan Bulut, “Biz meclis üyelerimizle, muhtarlarımızla birlikte büyük bir aileyiz. Hepimizin ortak amacı Derince’mize hizmet etmek” dedi. Çalışmalar noktasında muhalefetten de katkı beklediklerini belirten Başkan Bulut, sonrasında vizyon projelerle ilgili bilgiler verdi. İlk olarak Çenesuyu ile ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Bulut, burada yaptıkları yatırımlar neticesinde hem üretim kapasitesini hem de fabrikadaki alanı arttırdıklarını söyledi. Çenesuyu’nun tanıtımına büyük önem verdiklerini belirten Başkan Bulut, “Geçtiğimiz günlerde ilçe protokolüne fabrikamızı gezdirdik. Amacımız öğrencilerimize yönelik etkinlikler düzenleyerek, çocuklarımızın fabrikayı tanımasını sağlamak” dedi. Çenesuyu’nun ihracat noktasında gösterdiği atılımı da anlatan Başkan Bulut, bir yıllık süreçte % 40’lık bir kapasite artışı olduğunu söyledi.
 
YELKEN PROJESİ ÖNEMLİ

Derince’yi tüm kesimlerin tercih edeceği bir cazibe merkezi haline getirecek projelere imza attıklarını söyleyen Başkan Bulut, “Piri Reis Kültür Merkezi ve Yelken Kafe Restaurant projemizde çalışmalarımız devam ediyor. Burası düğün salonları, kafeler, toplantı salonları, restoranlar ve daha da önemlisi yelkene benzeyen yapısıyla, seyir terasları ile benzersiz bir görünüm oluşturacak. Tamamlandığı zaman buraya gelen misafirlerimiz Körfez manzarası eşliğinde güzel vakit geçirebilecek. Harikalar Sahili ile bütünlük oluşturacak olan projemiz düğün cemiyeti yapmak isteyenler için çok özel bir alternatif olacak. Şu an itibariyle çalışmaların tüm hızıyla sürdüğü projemizi Nisan ve Mayıs aylarında bitirmeyi hedefliyoruz. Yelken projesinin Derince ve Kocaeli dışından da çok büyük ilgi göreceğine inanıyorum” dedi.
 
İHALE YENİLECENECEK
Kapalı Yüzme Havuzu projesinin son durumu ile ilgili değerlendirmede de bulunan Başkan Bulut, “Daha önce ihalesi yapılan fakat yaşanan bazı aksaklıklar nedeniyle yapımı tamamlanamayan yüzme havuzu projesinde yeni bir aşamaya geçildi. Projenin yeniden ihale edilmesi için Kamu İhale Kurumu’na müracaat ettik. İhalenin yapılmasıyla birlikte Nisan ayında tamamlanmasını hedefliyoruz” dedi. Sportif anlamda ilçedeki çalışmaların hız kesmeden devam ettiğini söyleyen Başkan Bulut, Sporcu Fabrikası ve Gençlik Merkezi’nin faaliyete başlaması ile Derince gençliğinin kazançlı çıkacağını söyledi. Bulut ayrıca Yenikent Mahallesi’nde yer alan Belediye Spor Tesisleri’ne yeni bir sahanın daha kazandırılacağını müjdeledi.
 
YOLLAR DEĞİŞİYOR

20 metrelik alternatif çevre yolu projesine değinen Başkan Bulut, “Harmantarla ve Esentepe mevkilerini birbirine bağlayan viyadük yapımı tamamlanarak hizmete açıldı. Bu bağlamda alternatif yolun büyük bir kısmı da hizmete asunuldu. Karaahmet Deresi’nde yapılacak ikinci viyadük ise Esentepe ve Çınarlı’yı birbirine bağlayacak. Böylece alternatif yolumuz hem ilçemiz hem de ilimiz için yeni bir ulaşım güzergahı olacak. İkinci viyadüğümüz için 2017 yılı Ocak ayında ihale yapılması hedefleniyor. Yol medeniyettir. Yolların değişimiyle birlikte Derince’miz de gelişiyor. 20 metrelik alternatif çevre yolu projesi aynı zamanda hem mahallelerimizi birbirine bağlıyor hem de İzmit, Derince ve Körfez hattında alternatif bir güzergah oluşturuyor” dedi.
 
LİMAN ENTEGRASYONU PROJESİ

Otoban bağlantı yolu ve liman entegrasyonu projesine değinen Başkan Bulut, “Otoyol projesinin imar planı Büyükşehir ve Karayolları tarafından onaylandı. Tabi projenin hayata geçmesi için kamulaştırma süreci devam ediyor. Kamulaştırmalar tamamlanırsa hedef 2018 yılında ihalesini yapıp, ilk kazmayı vurmak. Özellikle limanın özelleştirme süreci ile birlikte yapımı tamamlanacak olan otoyol bağlantı projesi ile limandan çıkacak ağır vasıtaların D-100 karayolu üzerinde yaratacağı trafik yoğunluğunu ortadan kaldırmayı amaçlıyoruz. Liman giriş çıkış bölgeleri ve üst yapıları düzenlenerek çevresi ile daha modern bir yapıya kavuşacak. Buna bağlı olarak otoban bağlantı yolu ile her gün yaklaşık 5 bin ağır vasıta araç, şehir içine uğramadan transit olarak otobana bağlanacak” dedi

İSHAKÇILAR'A 3 YENİ PROJE
Derince’nin 7 yeni mahallesinin merkezi olan İshakçılar’a özel önem verdiklerini belirten Başkan Bulut, burada üç ayrı projenin hayata geçirildiğini söyledi. Bulut, bölge sakinlerinin faydalanacağı bünyesinde 300 kişi kapasiteli düğün salonunu da barındıracak olan İshakçılar Kültür Merkezi’nin tamamlanma aşamasında olduğunu söyledi. Yine İshakçılar’da yer alan İlçe Jandarma Komutanlığı’nın karşısındaki alana spor kompleksi inşa ettiklerini söyleyen Başkan Bulut, daha önce söz verdikleri İshakçılar Güreş Arena’nın da gelecek yıl ki güreşler öncesinde tamamlanacağını söyledi. Rutin hizmetlerin kent genelinde devam ettiğini belirten Bulut, köy bağlantı yolları, altyapı ve üstyapı çalışmalarının yapıldığını yine ilçede Kaşkaldare ve 44 Evler’deki iki üst geçidi vatandaşların kullanımına açtıklarını ifade etti.
 
ANADOLU KÜLTÜR VE SANAT MERKEZİ
Vizyon projelerin detayları ile ilgili bilgi veren Başkan Bulut, Anadolu Kültür ve Sanat Merkezi’nin tamamlanmasıyla birlikte Derince’nin kent genelinde kültürel ve sanatsal faaliyetlerin yeni merkezi olacağını söyledi. Sırrıpaşa Mahallesi Bahar Caddesi üzerinde bulunan alana yapılacak olan Anadolu Kültür ve Sanat Merkezi ile ilgili bilgi veren Başkan Bulut, “İlçe halkımızı kültürel etkinliklerle buluşturacak projemiz, katlı otoparklarıyla trafik sorununa da çözüm sunacak. Buradaki konferans salonumuz Anadolu’nun kapılarını Türklere açan 1071 tarihine atıfta bulunmak amacıyla 1071 kişi kapasiteli yapılacak. Kocaeli’de şu anda bu kapasiteye sahip bir konferans salonu yok. Anadolu Kültür ve Sanat Merkezi’nin yapımıyla birlikte Derince, cazibe merkezi olacak. Ocak veya Şubat aylarında ihalesini yapmayı planladığımız projenin iki yıl içerisinde hizmete sunulmasını hedefliyoruz” dedi.

KAPALI PAZAR VE ÇARŞI YAPILACAK
Başkan Bulut, kapalı pazar projesinin detayları ile ilgili de bilgilendirmede bulundu. Yenikent’e modern bir kapalı pazar yapacaklarını söyleyen Başkan Bulut, “7 bin m2 alan üzerinde farklı bir anlayışla hayata geçireceğimiz kapalı pazar projesi ilçemize değer katacak. 2017 yılı haziran ayı içerisinde ihalesini yapmayı planladığımız kapalı pazar, pazartesi günleri haricinde kalan haftanın diğer 6 günü otopark olarak hizmet verecek. Kapalı pazar projesi bünyesinde üst katlarda sosyal mekanlar ve düğün salonları yer alacak” dedi. Kapalı Çarşı projesinin de kendileri için önem arz ettiğini belirten Bulut, “Konumu itibariyle D-100 ile Denizciler Caddesi arasında 44 Evler Mevkii’inde yer alacak olan Kapalı Çarşı, ulaşım kolaylığı açısından ilçemizin ticari hayatına katkı sunacak. Projede şu ana kadar 6,5 dönüm alanı kamulaştırdık. Özellikle ilçe esnaflarımızın yer almasını istediğimiz bu projemiz 7 gün 24 saat ticari hayatı canlı tutacak” dedi.
 
ORMAN BAKANLIĞI İLE İMZA AŞAMASINA GELİNDİ
Dumlupınar Spor ve Yaşam Alanı projesinin son durumu ile ilgili bilgiler veren Başkan Bulut, “Dumlupınar Mahallesi’nde Garnizon Komutanlığı’na ait askeri alanda yapacağımız bu projemiz ile ilçemize yaklaşık 30 bin m2’lik spor ve rekreasyon alanı kazandıracağız. Bizim projemiz hazır, sadece Garnizon Komutanlığı ve Devlet Demiryolları arasındaki takas işleminin tamamlanmasını bekliyoruz” dedi. Çenedağ Mesire Alanı ve Botanik Bahçesi projesinin ilçeye önemli bir ivme kazandıracağını söyleyen Başkan Bulut, “Orman Bakanlığı ile imza aşamasında olduğumuz projemiz tamamlandığı zaman mesire alanları, botanik bahçesi, gençlik merkezleri, yaşlı ve emekli vatandaşlarımız için çeşitli merkezler ortaya çıkacak. Yaklaşık 100 dönüm alana inşa edeceğimiz projemiz kapsamında spor kulüplerinin de çok rahatlıkla kamp yapabileceği bir kompleks oluşturulacak. Doğası, manzarası ve konumu ile göz kamaştıracak olan bu tesisler sadece Derince’nin değil Kocaeli’nin de en gözde merkezlerinden biri olacak” dedi.
 

Körfez ilçesi ile birlikte ortak bir sanayi sitesi projesinin gündemde olduğunu söyleyen Başkan Bulut, “Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde yapılan sanayi sitesi projesi ile Derince ve Körfez ilçelerinde faaliyet gösteren küçük çaplı sanayi dükkanları tek bir yerde toplanacak. İki ilçede de dağınık olarak bulunan sanayi esnafları, projenin hayata geçmesiyle tek çatı altında buluşacak. Teknik çalışmanın tamamlandığı projede şu an maliyet çalışması yapılıyor. 2018 yılında projenin uygulanmaya hazır hale getirileceği kanaatindeyim” dedi. Kampüs okul projesi ile ilgili de bilgilendirmede bulunan Başkan Bulut, “D-100’ün hemen kenarında eğitim veren Derince Anadolu Lisesi ile Sabancı Ortakları ve Çalışanları İlkokulu’nu, Sırrıpaşa Mahallesi’nde yapılması planlanan kampüs okul projesine dahil etmek istiyoruz. Bu konuda Sabancı yetkilileri ile görüştük kendilerinin kararını bekliyoruz” dedi. İbni Sina Mahalle Konağı ve Yenikent Ahmet Yesevi Camii ile ilgili de açıklamalarda bulunan Başkan Bulut, bu toplantılar periyodik olarak yapılacağını belirterek, davete iştirak ettikleri için katılımcılara teşekkür etti.
 
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner634

banner636

banner354

banner630

banner328

banner633

banner653

banner599

banner482