banner598
banner609
banner638
08 Temmuz 2016 Cuma 11:16
Biri yıllardır tartışılıyor, diğeri ise yıllarca tartışılacak…
banner610
Kocaeli’de CHP’nin önde gelen isimlerinden olan, İSU eski genel Müdürü Servet Alpaslan, son günlerin oldukça tartışmalı konusu olan Osmangazi Köprüsü ile ilgili oldukça önemli bir yazı kaleme aldı. Yazının bir diğer önemli noktası ise Osmangazi köprüsü ile yine Kocaeli’nin yıllardır en tartışmalı konusu olan Yuvacık Barajı ile de karıştırdı.

Bizde bu önemli yazıyı yorumsuz olarak yayınlıyoruz. İşte o yazı…


“OSMANGAZİ KÖPRÜSÜ VE YUVACIK BARAJI
 Şimdi bu başlığı görenler “Ne alaka” dediklerin duyar gibiyim. Ancak bu yazının devamını okuduklarında bu iki tesisin birbirlerine birkaç noktada benzerliklerini göreceklerdir.
Bir kere bu iki tesis mühendislik ve sundukları hizmet noktasında önemli yapılar içerisinde bulunmaktadırlar. Diğer husus ise bu iki tesis de Yap İşlet Devret Modeli ile inşa edilmiştir. Bir başka benzerlik ise bu iki tesisin Kocaeli hudutları içerisinde olmasıdır.
Sundukları hizmet noktasında bu iki tesisin ne kadar önemli olduğunu tabi ki anlatmayacağım. Bunu zaten Yuvacık Barajı’ndan gelen suyu kullananlar ile Osmangazi Köprüsü’nden geçenler anlayacaklardır.
Yuvacık Barajı’nın suyunu kullanıp önemini anlayamayan zeka grubun da bulunanlar, elbette bugün Osmangazi Köprüsü’nden geçip bu köprünün önemini de anlayamayacaklardır.
Yap İşlet Devret Modeli ile yapılan bu iki tesisin maliyetlerini ve bu maliyetlerin halka nasıl yansıtıldığı noktasında düşüncelerimi bugün sizler ile paylaşacağım.
Bir adet baraj, bir adet arıtma tesisi, 211 km uzunluğunda ana isale hattı, 8 adet su deposu ve 7 adet pompa istasyonunun oluşan ve Yuvacık Barajı adı ile anılan bu kompleksin toplam inşaat maliyeti ihale aşamasında 512 milyon dolar olarak hesaplanmıştır.
Yılda 140 milyon metreküp suyu belirlenen fiyat garantisi ile almak şartı ile 15 yıl işletim hakkı karşılığında Yuvacık Barajı Kompleksi’nin inşaatı; Türk, İngiliz ve Japon firmalarından oluşan ortak girişime verilmiştir.
Bu anlaşmanın sonucunda da bu tesisleri yapan konsorsiyuma 15 yılda Katma Değer Vergisi ‘de içinde olmak üzere 2 milyar 160 milyon dolar ödenmiştir. Bir başka deyişle Yuvacık Barajı kompleksinin inşat maliyetinin 4,2 katı 15 yılda inşaatı yapan firmalara ödenmiştir.
Türk ve İtalya müteahhitlerinden oluşan Ortak Girişim tarafından Yap İşlet Devret modeli ile inşaatı üstlenilen Gebze-İzmir Otoyol projesinin önemli bir parçasını teşkil eden 1700 metre açıklığındaki Osmangazi Köprüsü ve 12 km uzunluğundaki çevre yolunun inşaat maliyeti ise 1 milyar400 milyon dolar olarak hesaplanmıştır.
Yapılan anlaşmaya göre bu bedelin karşılığında inşa edilen Osmangazi Köprüsü’nün işletim hakkı 19 yıl, günde 40 bin araç geçiş garantisi ile(15 Temmuz 2035 tarihine kadar) Nurol, Özaltın, Makyol, Astaldi, Göçay Ortak Girişimine verilmiştir.
Yine yapılan anlaşmaya göre 19 yıl içerisinde küçük araçlardan 35 USD+KDV kamyon ve otobüslerden 50 USD+KDV alınacaktır. Bu ortak girişim 19 yıl sonunda harcadıkları 1 milyar400 milyon dolar karşılığında KDV hariç 9 milyar 690 milyon dolar alacaklardır. Bir başka deyişle Osmangazi Köprüsü’nün maliyetinin 6,9 katı KDV hariç inşaatı üstlenen Ortak Girişime ödenecektir. Katma Değer Vergisi’ni de hesaba kattığınızda ödenecek rakam 11 milyar 434 milyon dolara fark ise 8,16 kata çıkacaktır.
Şimdi gelelim bu iki proje arasındaki farklılıklara; Yuvacık Barajı kompleksinin maliyeti CHP döneminde su fiyatlarına yansıtılmamıştır. AK Parti döneminde sadece işletme maliyeti su fiyatlarına yansıtılmıştır. Osmangazi Köprüsü’nün maliyeti ise önümüzdeki Pazartesi sabahından itibaren köprüden geçen her vatandaşa yansıtılacaktır. Bir başka deyişle Yuvacık Barajı Kompleksi’nin maliyeti halka doğrudan yansıtılmamış, Osmangazi Köprüsü’nün maliyeti halka doğrudan yansıtılacaktır.
Bir başka farklılık ise Yuvacık Barajı Kompleksi’nin inşaatında kullanılan kredinin maliyeti, ana para da içinde olmak üzere 15 yılda kredi miktarının KDV de içinde olmak üzere 4,2 katı olurken, aynı şartlarda Osmangazi Köprüsü’nde kullanılan kredinin maliyeti 19 yılda 8,16 katı olmuştur.
Şimdi Yuvacık Barajı’ndan alınmadığı halde 140 milyon metreküp suyun bedeli ödendi diye ortalıkta yaygara koparanlar, Osmangazi Köprüsü’nden geçmeyen araçların bedeli ödendiğinde(Sözleşme gereği günde 40 bin araç garantisi var) ne yapacaklarını merak ediyorum.
İnşaat bedelinin 4,2 katı ödendi diye Yuvacık Barajı Kompleksi için soygun var diye bağıranlar, Cumhuriyet Savcılıklarına suç duyurusunda bunanlar, bunu seçim malzemesi olarak kullananlar Osmangazi Köprüsü’nde inşaat bedelinin 8,16 katı ödenirken acaba ne diyeceklerdir.”

Son Güncelleme: 09.07.2016 19:31
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Sami 2016-07-09 12:40:29

Yutkunup yutkunup mühaleveye yükleyeceklerdir

banner634

banner636

banner354

banner630

banner328

banner633

banner653

banner599

banner482