banner598
banner608
banner654
03 Eylül 2016 Cumartesi 11:19
Biri işten attı diğeri üyelikten…
banner610
Körfez Belediyesi’nde yaklaşık 1 yıl önce basın danışmanı olarak göreve başlayan Osman Saraç, ne bağlı bulunduğu birimin amiri ve müdürü tarafından ne de başkan Baran tarafından bilgilendirilmeden ve de hiçbir gerekçe gösterilmeden muhasebe tarafından aranarak işine son verildi.
Saraç’ın neden işten çıkarıldığı konusunda bir açıklama yapılmamıştı ama sosyal medyada yaptığı bir paylaşım yüzünden işten çıakrıldığı ortaya çıkmıştı. Osman Saraç’ın işten çıkartılmasının ardında Bizim Kocaeli Gazetesi ve Güngör Arslan olayı var. Bizim Kocaeli Gazetesi imtiyaz sahibi Güngör Arslan’ın gözaltına alınmasıyla beraber gazetenin kapısına kilit vurulmuş, gazete çalışanları öylece ortada kala kalmıştı. Tam da bu noktada Osman Saraç, meslektaşlarının düştüğü duruma üzüntüsünü belirtmek için uygulanan kararın yanlış olduğunu, Arslan’ın suçu varsa cezasını çekmesi gerektiğini fakat gazetenin kapısına kilit vurmanın doğru olmadığını, en azından gazeteye bir kayyum heyeti atanabileceğini yazmıştı. Osman Saraç’ın bu yazısı Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran ve ekibinin canını sıktı. Çünkü Bizim Kocaeli Gazetesi, sürekli Körfez Belediyesi ile ilgili olumsuzlukları gündeme getirmesiyle biliniyordu. Bu nedenle Başkan Baran bir an bile düşünmeden hiç tereddütsüz Osman Saraç’ın belediye ile olan ilişiğini kesti. Kısacası Saraç, meslektaşlarını savunmanın bedelini ödedi.

BARAN’I ÜYELİKTEN ATTILAR
Ama iş daha bitmedi. Osman Saraç aynı zamanda İsmail Baran’ın da üyesi olduğu Bağımsız Yazarlar ve Şairler Derneği’nin (BAYŞAD) başkanı. Merkezi Kocaeli’de bulunan dernek, Ankara, İstanbul, İzmir, Şanlıurfa, Bursa, Yalova, Kıbrıs gibi birçok yerde şube ve temsilcilikleri bulunuyor BAYŞAD, üye aidatı ödememek, etkinliklere katılmamak, edebiyat ve sanatsal faaliyetlerden uzak kalmak gibi sorumluluklarını yerine getirmeyenlerin üyeliklerini feshetti. O isimlerden biride Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran.

“MAKAM, MEVKİ GİBİ GÜÇLERE DEĞER VERMİYORUZ”
BAYŞAD tarafından yapılan açıklamada “İsmail Baran, belediye başkanı olmadan önce şair kimliği ile BAYŞAD üyesi olmuştu. Üyelik sorumluluklarından hiç birini yerine getirmeyen Baran, aynı durumdaki diğer üyeler gibi muamele gördü. Şair yönüyle BAYŞAD üyesi olan İsmail Baran, zaman içinde Körfez Belediye Başkanı oldu. Şair İsmail Baran, şair kimliğini bir kenara bırakıp, BAYŞAD üyeliğinden doğan sorumluluklarını yerine getirmeyi ihmal etti.  Bağımsız Yazarlar ve Şairler Derneği, makam, mevki, ekonomik güç, sosyal statü gibi güçlere değer vermiyor. Tüm üyelerine sanat ve sorumluluk açısından bakıyor ve eşit mesafede değerlendiriyor. Bu açıdan bakılınca İsmail Baran’ı dernekten çıkaran BAYŞAD, kurumsal kimliğini korumak açısından etik olarak istikrarlı bir tavır sergiliyor. Esasen BAYŞAD, hiç bir ayrım gözetmeden kurumsal kimliğini korumasıyla tanınan bir dernek olarak dikkati çekiyor. Sonuçta Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran, sorumluluklarını yerine getirmemesi nedeniyle, Bağımsız Yazarlar ve Şairler Derneğinden atıldı” ifadelerine yer verildi.

Son Güncelleme: 04.09.2016 20:25
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Esat KURT 2016-09-04 00:50:18

Tarafsızlık ilkelerine taviz verilmeden- mevkisi ne olursa olsun- gereğinin yapılması olumlu bir adımdır. Bayşad yönetimini kutlar, sevgiler ve saygılar sunarım.

Avatar
Cumlealem 2016-09-04 03:49:55

Tabi sebebi mutlaka sorumluluktur. Bunu 5 yaşındaki çocuk bile yer mi acaba? bu derneğin ne kadar kişisel yönetildiği gösteriyor. iyi yada kötü gündemde kalma olayları bunlar...

Avatar
Dilek Mert 2016-09-05 00:26:11

Kısasa kısas oda başkan bu da başkan kimsenin hakkı kimse de kalmaz

Avatar
Feryadi 2016-09-05 00:48:54

Yonetim kurulu sadece bir kisi icin yapmamış ki. STK larda gorev almakda üye olmakta ayrı bir bilinçtir. Sonucta yonetim kurulunun karari bu. Saygi duymak gerekir.

Avatar
ŞAİİR 2016-09-05 01:20:42

Siyasetçi siyaset şair şiiriyle meşgul olmalıymis.Ismail Baran için şiir hobi
Sizin için meslekmis mesleginize geri döndüğünuz için tebrik ediyorum.
Baysat olmadan şiir yazılabilir
Şair şiir yazmak isterse aidat ödemesine gerek yok.söz gonule gelir kalem yazar

Avatar
Erdal Yeni 2016-09-05 01:50:44

Saraçın iş hakkının fesih edilmesi, sudan bahanelerlemi, yoksa başka bir şaibemi var, muamma.
Bir gazete çalışanlarının ekmek davasını savunmak suç olamaz.
Devlet bile çalışanı korur.
Benim aklıma ilk gelen, ki Saraç'ın ak parti ve milli görüşünü yakından bilen biri olarak, işten atılması, bazılarının kendi karasını aklama girişimi olarak değerlendiriyorum. Çünki, 15 temmuz gecesi, Sayın Cumhur Başkanımızın çağrısından önce, beni arayıp, ilkez gördüğüm emri vaki tavrı ile sokağa çıkmamı söyleyen ve kendisinin de belediye önünde sabahlamasının ardından ulusal nöbetlerini aksatmayan birine vatan haini vurgusu yapılmasından, başka bir hesap sezinlememek elde değil.
Acaba bunlar başka bir amacamı boyun eğdi demeden geçemeyeceğim. Tabi bu benim kendi düşüncem ki düşünmek suç ise cezama razıyım. Devletimin verdigi ceza bana ödüldür, yeterki vatan hainligi ile suçlamasınlar. Saraç'da işten çıkarılmasına değil, vatan haini olarak lekelenmesini hazmedememiştir. Lakin, bir intikam güdecek kadar de düşürmez onurunu. İsmail Baran ya da başka bir Bayşad üyesi dernekteki görevini yerine getirmiyorsa, aidat gibi unsurlara riyayet etmeyip bir de yabancı kalıyorsa, dernek gereken kararları almak zorundadır. Bayşad'a kimsenin özel kariyeri istisna yaratamaz. Orada herkes üye, yazar ve şairdir. Bu kimliğine davranılır. Dernekten atılan ne ilk kişidir sayın Baran, nede sonuncu olacaktır. Kimse bunu çıkarına kullanmasın. Birileri kendi çıkarı uğruna Saraç'ı harcadı diye, Saraç'da intikam aldı demesin. Ki böyle dengesiz bir girişim yapacak şahsiyette değildir, kendim gibi eminim.
Devletimiz her haksızlığı göremez. Çünki, devlet yönetimi kolay olsa herkes devlet başkanı olur. Ha, bu arada, belediye yönetmenin ne olduğunuda beceremeyenler, gelip Sayın, İ. Melih Gökçek'den ders alsınlar. Sayın Gökçek başkanımız, kişi ile uğraşmaz, işi ile uğraşır. Ki, bu sebeple yıllardır başkentimize başkanlık yapıyor. Halkının sevgilisi olmuştur. Bu svgiyi, saygıyı verdiği hizmetleri ile alnının teri, bileğinin hakkıyla kazanmıştır, yazı turadan değil.
Sözün özü; Sayın Saraç'a yapılan haksızlığın düzeltilmesidir. Ve, sayın İsmail Baran'ın, sayın Saraç'ı vatan hainliği vurgusu ile işten atmasıyla, sayın Saraç'ın, sayın Baran'ı dernekten atılma olayı tamamen ayrı olaydır.
Sanırım anlatabilmişimdir...

Saygılarımla...
Erdal YENİ

Avatar
Bayram DOKGÖZ 2016-09-05 02:28:49

BAYŞAD genel başkanına da bı yakışırdı
Çünkü bilirim ki BAUŞAD Genel başkanının haksızlığa karşı eyvAllahı yoktur

Avatar
Eyüp Cüce 2016-09-05 11:17:44

Ne güzel söylemiş eskiler:
"Mağrurlanma padişahım, senden büyük Allah var" diye... Koltuklarını baki sananlar, veya kıymetini bilmeyenler, bir gün oturacak dost eşiği ararlar; ama nafile...
Hülasa...
Herkes İsmail olabilir ama herkese koç inmez !
Hayır diliyorum.

banner634

banner636

banner354

banner630

banner328

banner633

banner653

banner599

banner482