banner560
banner573
banner572
04 Ağustos 2015 Salı 18:05
Bir teşekkür bin ah!
banner508

Türk Kamu-Sen Kocaeli İl Temsilcisi ve Türk Eğitim-Sen 1 no.lu Şube Başkanı Yaşar Şanlı yaptığı açıklamada eğitim sürecindeki aksaklıklar ve düzenlemeler ile ilegili görüşlerini dile getirdi. Şanlı'nın yayınladığı 'Bir teşekkür bin ah!' başlıklı açıklamasının tam metni şu şekilde yer aldı:

 

       Değerli arkadaşlar,

      Bugün eğitim adına büyük bir yanlıştan dönülmüş olmanın haberini alarak mutlu olduk. Binlerce öğretmenin rotasyona tabi olduğu için istemeyerek tayin istediği, yaklaşık 5000 bin öğretmenin de resen atama beklediği bir büyük sıkıntı Genel Başkanımız Sayın İsmail Koncuk’un ısrarlı mücadelesi ve Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi Avcı’nın iyi niyetli duruşuyla aşılmış; nihayet rotasyon denen garabet iptal olmuştur.

 

      Keza yine Genel Başkanımızın talebi üzerine 2. Defa İl içi ve İller arası tayin hakkı getirilmesi hususunda da hassasiyet göstereceğini ifade Sayın Avcı gönlümüze bir nebze umut serpmiştir.

 

      Bu vesileyle tüm eğitim çalışanları adına hem Genel Başkanımız İsmail Koncuk Bey’e hem de Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı Bey’e teşekkür ediyoruz.

 

      Ama eğitimde sorunlar bir türlü bitmiyor, dertler her geçen gün biraz daha birikiyor, yaralar gittikçe derinleşiyor. Hepinizin bildiği üzere geçen hafta müdür mülakat sonuçları açıklandı.

 

     Biz daha önceki hatalar tekrarlanmaz, eğitim meselelerinde siyaset ve sendika gözetilmez; adalet, liyakat ve ahlak üzere, kul hakkı üzere bir mülakat olur ve eğitimcilerin adalet ve güven duygusu bir nebze olsun tamir olunur diye düşünmüştük. Fakat gördük ki nafile…

 

      Puanlamalara ve puan verilenlere bir baktık da eğitimde malum paralel yapılanmanın âlâsını gördük. Yazıklar olsun. 90 puan ve üzeri alan 40 kişinin sadece 1 tanesi Türk Eğitim Sen üyesi olup diğerleri aynı malum şebeke…

 

      Komisyon başkan ve üyelerinin algıda bariz seçicilik ifade eden kukla şov maskaralığıyla eğitimin üst yöneticilerinin ne hale düştüklerine mi yanalım; yoksa eğitimin bu kadar sorun ve sıkıntısı varken birbirleriyle dalaşacak kadar makam mevki sevdasına düşmüş, okul pazarlıklarıyla endişe içerisine girmiş malum bir sendikanın koltuk kapmaca oyununa mı!

 

       Yazıklar olsun… En üstten en aşağıya kadar eğitimi bu hale getirenlere, kul hakkı yiyenlere, kula kulluk edenlere; onurunu, inancını ve vicdanını satanlara yazıklar olsun. Bugün bir koltuk için duruşundan, şerefinden ve tüm kutsal değerlerinden ödün verenlerin, daha büyük pazarlıklar içerisinde imtihan edilmelerinden Allah’a sığınıyoruz. Dünya ve ahretlerini küçük menfaatler uğruna kiralayanları ve dahi satanları da Yaradan’a havale ediyoruz.

 

      Değerli arkadaşlar

 

      Önemli bir diğer konu ise 2014-1151 sayılı ve 18.02.2014 tarihli Danıştay İdari Davalar Kurulu Kararı gereğince, puanlamayla görevden alınan tüm müdürleri ve ona bağlı olarak tasfiye edilen tüm müdür başyardımcısı ve müdür yardımcıları ile ilgili iptal kararlarının halen uygulanmamış olmasıdır.

 

     Kanun gereği 1 ay içerisinde görevden alınan tüm idarecilerin eski görev yerlerine iade edilmesi ve 6 ay çalıştıktan sonra ilçe şube ve milli eğitim müdürlerince puanlamaya tabi tutulması gerekliliği açıkça yargı kararında ifade edilmişken, bu hukuk tanımazlık nedir, anlayabilmiş değiliz. Kanun tanımaz bir hükümet, mahkeme kararlarını uygulamayan bir Milli Eğitim, halkından, öğretmeninden ve dahi yetiştirdiği evlatlarından kanun ve kurallara uymasını nasıl isteyebilir! Vaziyet maalesef acınacak bir hal almıştır.

 

      Konuyla ilgili Genel Merkezimiz tüm valiliklere hem Danıştay İdari davalar Kurulu Karar metnini hem de yapılması gerekenleri içeren bir yazı göndermiş olmasına rağmen, maalesef konuyla ilgili hala bir gelişme yaşanmamıştır.

 

      Bu vesileyle Kocaeli 1 Nolu Şube olarak eğitim meseleleriyle yakından ilgilendiğini bildiğimiz Sayın Valimize konunun ehemmiyetini hatırlatan bir yazı yazarak bu vahim hatadan dönülmesini, adaletin tecellisi noktasında gerekenlerin yapılmasını istedik. Yazımızın cevabını bekleyeceğiz ve eğer durum aynı duyarsızlık içerisinde devam ederse maalesef tüm üyelerimizle birlikte suç duyurusunda bulunacağız. Kimse bizden başımızı öne eğip “Aldırma Gönül” şarkısını söylememizi beklemesin.

 

                                                                                                                                                                                                                                     Yaşar ŞANLI

                                                                                                                                                                                                                                     Şube Başkanı

 

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner328

banner554

banner482