banner598
banner609
banner638
21 Aralık 2016 Çarşamba 15:16
Bir sürü haber dururken sadece köşe yazısını mı buldun Kent Konut?
banner610

Bilindiği gibi geçtiğimiz haftalarda Sayıştay tarafından hazırlanan raporları kamuoyu ile paylaşmıştık. Bu raporlar içinde en dikkat çekici olanı ise Kent Konut’un denetlenmesi sonucu hazırlanan rapordu.
Kent Konut için hazırlanan 2015 yılına ait denetim raporunda öyle ilginç bulgular, öyle ilginç olaylar tespit edilmişti ki, bir kurum “işte böyle yönetilmez” dersi gibiydi.

Ekstra genel müdür indirimden tutun da, konut satışında yapılan usulsüzlükler, eski bir genel müdürün kuruma ait olan malzemeleri alıp götürmesi, iftar adı altında verilen yemeğin ramazan ayı dışında olmasına kadar inanılmaz örnekler vardı o raporda.

Konu ile ilgili yapılan bir sürü habere rağmen tek bir açıklama dahi yapmayan Kent Konut sonunda sessizliğini bozdu. Kurumun avukatı olan Özlem Öztürk Çalışkan, gazetemizden tekzip talep etti. Ama işin ilginci tekzip,  yapılan haberlere değil de Aysun Özcan Erenkaya’nın köşe yazısına oldu.

Kent Konut, tekzip ettiği Aysun Özcan Erenkaya’nın 12 Kazım 2016 tarihli “KENT KONUT raporunu okuyunca Civelek çok masum kaldı” yazısında kamuoyunu yanlış bilgilendirildiğini ifade etmiş. 

Öncelikle düzeltmek gerekir, tekzibe konu olan “KENT KONUT raporunu okuyunca Civelek çok masum kaldı” yazısı bir haber değildir. O bir köşe yazısıdır. Haber ve köşe yazısı ayrımını kavrayamayan Kent Konut’a tekzip yazısında belirttikleri hususlarla cevap vermek belki onların tabiiri ile kamuoyunu aydınlatır.

1.    Haberlerimizde ve bahse konu köşe yazısının hiç bir yerinde hazırlanan raporların bir karar niteliği taşıdığından bahsedilmemekte.

2.     Sayıştay’ın görevi kamu kurumlarını denetlemek ve hazırladığı raporları TBMM ve ilgili kurumlara göndermektir. Bizim haberlerimize konu olan rapor 2015 yılına ait olan denetim raporudur. Tüm bulgular ve raporda açık bir şekilde ifade edilmektedir.

3.    Yapılan tüm haberlerde ve köşe yazısında raporda geçen ifadeler ve kurumun cevaplarında yer almaktadır. Tekzip metninde sürekli bahsedildiği gibi “yanlış algı oluşturmak” gibi bir amaç söz konusu değildir. Eğer böyle bir niyetimiz olsaydı haber metinleri yayınlandığı gibi değil çok daha farklı bir üslupla yazılırdı ki raporda geçen ifadeler de buna gayet uygundu.

4.    Sayıştay raporunda tespit edilen usulüne uygun olmayan işler nedeniyle Kant Konut’un uğradığı zararlar kuruşuna kadar yazılmıştır. Tekzipe konu olan köşe yazısında ise bu rakamlar aynen geçmektedir. Tek farkı kurşuna kadar olan değil yuvarlak rakamlar halinde yazımıştır.

5.     “Raporda Kent Konut Genel Müdür Yalçın Özön’ün adı geçmiyor köşe yazısında adı geçiyor” gibi bir ibarenin olması kadar saçma bir durum olamaz. Raporun hiç bir yerinde her hangi bir isim zikredilmemekte, zararın ilgili kişileri kurum yöneticileri tarafından tahsil edilmesi gerektiği vurgulanmaktadır. Kent Konut’un şuanda Genel Müdürü eğer Yalçın Özön’se tüm sorumluk ona aittir. Eğer Yalçın Özön sorumluluğu kabul etmiyorsa o koltukta oturması anlamsız olacaktır.

6.    Tekzip metninin sonunda belirtilen “doğru olmayan ve hatalı bilgiler” gibi ibareler ülkenin en büyük mahkemelerinden birinin hazırladığı rapora inanmamak ve güvenmemek anlamına sebep oluyor.

7.    Kent Konut, kuruluşu ve üstlendiği misyon bakımından Kocaeli için çok önemli bir kurumdur. Haberler de bu bilinçle hareket etmiş ve kurumun bazı kendini bilmez kişiler nedeniyle zarar görmemesi için azami çaba serf ettik. Hala raporda yer alan ve sırf kurum daha fazla kamuoyu nezninde zarar görmemesi açısından haber yapmayı bıraktık. 

8.    Temel gazetecilik kuralı hazırlanan bu raporu görmezlikten gelmek değil, kamuoyuna duyurmaktır, bizim yaptığımız işte tam anlamıyla budur. 

Kent Konut’un yapılan haberler değil de, sadece köşe yazınızı tekzip etmesiyle yaptığımız tüm haberleri kabul etmiş oldu. 

Bundan sonra da Kent Konut’un nasıl bir tutum takınacağı, zararların nasıl telafi edildiği konusunun takipçisi olacağımızı hatırlatmak isteriz.KENT KONUT TARAFINDAN GÖNDERİLEN TEKZİP METNİ

Son Güncelleme: 22.12.2016 16:53
Anahtar Kelimeler:
Kent KonutSayıştayKocaeli
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner634

banner636

banner354

banner630

banner328

banner633

banner653

banner599

banner482