banner560
banner547
banner563
17 Eylül 2017 Pazar 11:29
Bir çocuğun okula başlama maliyeti ne kadar?
banner508

Okullar 18 Eylül Pazartesi yani yarın itibariyle açılıyor. Binlerce veli ise kara kara okul masraflarının altından nasıl kalkacağını düşünüyor. Anadolu Eğitim Sendikası okula başlamanın maliyetini hesapladı. Sosyo-ekonomik düzeyi farklı üç bölgede yapılan araştırmayla ilgili şu ifadeler kullanıldı:

“Okula başlangıç maliyetlerindeki artışın yanı sıra, ülkemizdeki adaletsiz gelir dağılımı eğitim harcamalarına da yansımıştır. Türkiye’deki eğitim harcamalarının yüzde 51,2’sini en zengin yüzde 10’lik kesim gerçekleştiriyor. En yoksul yüzde 10’luk kesimin yaptığı eğitim harcaması ise yüzde 0,8’de kalıyor. En zengin 2 milyon 230 bin aile eğitim için 2016 yılında 10 milyar 555 milyon lira harcarken, en yoksul yüzde 10’luk dilimde yer alan 2 milyon 230 bin aile ise sadece 165 milyon liralık eğitim harcaması yapabiliyor. Eğitim için yapılan harcamada iki kesim arasında 64 katlık bir uçurum oluşuyor.

2017- 2018 eğitim öğretim yılı geçmiş yıllara oranla daha büyük sorunlarla başlayacaktır.

AKP’nin düşük gösterdiği enflasyon rakamları ile insanlarımız kandırılmış, gönenç düzeyi düşürülmüş, halkımız açlığa ve yoksulluğa mahkum edilmiştir.”Sendika’nın yaptığı araştırma sonucu olarak şu maliyetler ortaya çıktı: “Anadolu Eğitim Sendikası olarak piyasadaki ürünlerin reel verileri üzerinden yaptığımız araştırma, okula başlayan bir öğrencinin veliye getirdiği yükü tüm gerçekliği ile ortaya çıkarmıştır.

2017-2018 eğitim öğretim yılında;

- Okulöncesi eğitime başlayan bir öğrencinin başlangıç gideri 775,20 TL’dir.

- İlkokul 1 inci sınıfa başlayan bir öğrencinin başlangıç gideri 1.277.46 TL’dir.

- Ortaokula başlayan öğrencinin başlangıç gideri 1.236.63 TL’dir.

- Liseye başlayan öğrencinin ise 1.499.61 TL’dir.

ASGARİ ÜCRETLİNİN BİR AYLIK MAAŞI

Gıda maddelerinde yaşanan artışın eğitim harcamalarına da yansıtıldığı belirtilen araştırma sonucunda “Asgari ücretle yaşamını devam ettiren bir aile, ilkokula okula başlayan çocuğu için, neredeyse bir aylık maaşını, en düşük maaş alan memur ise maaşının yüzde 45,78’ini ilkokula başlayan çocuğu için harcamak zorunda kalacaktır.” denildi.

“PARASIZ EĞİTİMİN SAĞLANABİLMESİ İÇİN…”

Sendika araştırmasıyla ilgili yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Yaptığımız bu araştırma da, belirtilen rakamlar içerisinde, okula zorunlu alınan bağışlar, sınıfların dizaynı için toplanan paralar, velilerin çocuklarına verdikleri harçlıklar bulunmamaktadır. Yasa dışı yollardan bağış adında alınan bu ücretleri de eklediğimizde, özellikle alt ve orta gelir düzeyindeki ailelere, okul giderleri ciddi bir yük olacaktır. Sabit ve dar gelirli ailelerin bu yükün altından kalkması çok zordur. Anayasanın 42’nci maddesine göre, temel eğitim, tüm vatandaşlarımıza eşit ve parasız olmalıdır. Sosyal Devlet anlayışı gereği, ülkemizdeki tüm çocuklara eşit şart ve olanaklarda eğitim almalarını sağlayacak ortamlar hazırlamalıdır. Öğrencilere ücretsiz kitap vererek, parasız eğitim sağlanamadığı ortadadır. Parasız eğitimin sağlanabilmesi için ilköğretim öğrencilerinin tamamının tüm ihtiyaçları karşılanmalıdır. Bir yandan okula başlama maliyetleri artarken, diğer yandan Devlet okullarında niteliğin düşmesi nedeniyle özel okullara olan rağbet artmıştır. Veliler nitelikli eğitim için özel okullara neredeyse zorunlu olarak kayıt yaptırmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı okulların personel, fiziksel alt yapı, araç-gereç eksikliklerini gidermeli, öğrencilere öğle yemeği uygulaması başlatmalı, Anayasanın 42.maddesinde belirtildiği gibi ilköğretim öğrencilerine parasız, eşit, nitelikli, bilimsel, karma, uygulamalı eğitim vermenin yollarını bulmalıdır.”

Son Güncelleme: 18.09.2017 09:42
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner565

banner567

banner559

banner553

banner561

banner554

banner568

banner482