banner588
banner589
banner572
29 Haziran 2015 Pazartesi 12:23
Başkan, bakan ve valiler sorguda
banner508

Körfez Yarımca’da yargı kararlarına rağmen denizi, dolgu yaparak katletmeye devam eden Dubai Port, 3 bakan, 2 vali, 2 başkan, 2 müdür ve 1 kaymakam hakkında soruşturma başlatılmasına yol açtı.

 

 

Haber: Yılmaz KARABIYIK- Dubai Port Properties Liman İşletmeleri, Körfez Yarımca’da bölgenin en büyük limanını inşa etmek için yıllar önce harekete geçmişti. ÇED raporu alarak inşaat çalışmalarına başlamaya hazırlanan işletme, çevrecilerin tepkisi ile karşılaşmıştı. Çevrecilerden oluşan Sivil İnisiyatif Platformu, ÇED raporuna itiraz ederek, raporun iptal edilmesi için Kocaeli 1. İdare Mahkemesi’ne başvurmuş, 2009 yılında görülen davada, mahkeme çevrecilerin aleyhine, Dubai Port’un ise lehine karar vermişti. Çevreciler bunun üzerine konuyu bir üst mahkeme olan Sakarya Bölge İdare Mahkemesi’ne taşımış, üst mahkemeden çıkan sonuç, bu kez ters yönde olmuştu ve ÇED raporu tamamen iptal edilmişti.

 

 

DENİZE DOLGU YAPILDI

 

300 avukatla çevrecilere karşı savunma yapan Dubai Port, boş durmamış, kararı temyiz için Danıştay’a başvurmuştu. Son olarak Danıştay 14. Hukuk Dairesi’ne kadar sarkan davada, Dubai Port, büyük şok yaşamıştı. Danıştay, Kocaeli 1. İdare Mahkemesi’nin kararını iptal etmiş ve mahkemeye geri göndermişti.

 

1. İdare Mahkemesi’nde tekrar görülen dava da hem ÇED raporu iptal edilmiş hem de liman tamamen durdurulmuştu. İtiraz edilecek bir üst kurum kalmadığı için de karar kesinleşmişti. Ancak bir önceki Vali Ercan Topaca’nın talimatıyla Dubai Port, yargı kararını yok saydı ve inşaat neredeyse tamamlanma noktasına geldi. Uydu görüntülerine yansıyan karelerde, denize yapılan dolgunun boyutları gözler önüne serildi.

 

 

SUÇ DUYURUSU YAPILDI

 

2014’te tamamlanan davanın ardından kararın uygulanmaması çevrecileri kızdırdı. Limanın neredeyse bitme aşamasına gelmesiyle harekete geçen çevreciler, geçtiğimiz şubat ayında Körfez Cumhuriyet Başsavcılığı’na giderek; görevini yerine getirmeyen Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Kocaeli eski Valisi Ercan Topaca, Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Körfez Kaymakamı,  Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran, Kocaeli Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mehmet Ersan Aytaç ile ÇED Şube  Müdürü Osman Kazgan hakkında suç duyurusunda bulundu. Konunun dönemin Körfez Belediye Başkanı Yunus Pehlivan’ı da bağladığı öğrenildi.

 

 

VALİ DE İFADE VERDİ

 

Şubat ayında yapılan başvurunun ardından aylar geçmesine rağmen İçişleri Bakanlığının, savcılığın ve valiliğin harekete geçmemesi üzerine genel seçimlere kısa bir süre kala konunun üzerine giden çevrecilerin baskısı sonuç verdi. Seçimlerden sonra, geçtiğimiz günlerde İçişleri Bakanlığı soruşturmanın düğmesine bastı.

 

İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın o dönem vekillik statüsünün bulunmaması nedeniyle savunmasının alındığı iddia edildi, diğer iki bakanın ise Meclis kararıyla sorgusuna başvurulabileceği öğrenildi. Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun da geçtiğimiz günlerde Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı’na ifade verdiği bilgisine ulaşıldı. Mahkeme sürecine rağmen liman inşaatını durdurmayan dönemin Valisi Ercan Topaca’nın da ifadesinin alınacağı belirtildi.

 

 

VALİLİK VE SAVCILIK

 

Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun, liman inşaatının durdurulmamasıyla ilgili başlatılan soruşturmayla ilgili Büyükşehir Yasası’nı gerekçe göstererek, sorumluluğun Büyükşehir Belediyesi ve Körfez Belediyesi’nde olduğunu söylediği iddia edilirken, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran’ın valilikçe sorgulandıkları öğrenildi. Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mehmet Ersan Aytaç ile ÇED Şube Müdürü Osman Kazgan’ın ifadelerini de İçişleri Bakanlığı’nın talimatı ile valilik aldı.

 

Bakanlık, Valilik ve savcılık tarafından yürütülen soruşturmada şikayetçi olan çevrecilerin de ifadelerine başvuruldu. ÇEKÜL Kocaeli İl Temsilcisi Numan Gülşah, şikayetçi sıfatıyla ilk ifadeyi veren isimdi. Gülşah ayrı ayrı hem başkanlar hem de müdürler hakkında ifade verdi. Diğer çevrecilerin de bu hafta ifade verecekleri öğrenildi.

 

 

GÜLŞAH, İFADE VERDİ

 

Numan Gülşah, valilikte İl İdare Kurulu Müdürlüğü Bürosu’na; başkanlar Karaosmanoğlu ve Baran ile müdürler Aytaç ve Kazgan hakkında aynı ifadeleri kullandı. Gülşah’ın ifade metninde yer alan suçlamaları şöyle: “Körfez Cumhuriyet Başsavcılığı’na verdiğimiz şikayet dilekçemizde ayrıntıları anlattığımız gibi Kocaeli 1. İdare Mahkemesi 2014/968 esas sayılı dosya ile Kocaeli ili Körfez ilçesi Yarımca yerleşkesinde yapılan ‘Yarımca Konteynır Terminali Projesi’ hakkında hazırlanan ÇED raporunun iptali hakkında davada, yürütmenin durdurulması kararı verilmiştir. Bu karar kesindir. Ayrıca iptal davası esastan da kabul edilmiştir.

 

 

DAYANAK, MAHKEME KARARI

 

Mahkeme kararlarına, halkın ciddi tepkisine, meslek odalarının ve basının ağır eleştirilerine rağmen Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran, Kocaeli Valisi, Körfez Kaymakamı, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mehmet Ersan Aytaç, ÇED Şube Müdürü Osman Kazgan ve diğer sorumlular, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası madde 138 hükmünün ve kanunların kendilerine yüklediği mahkeme kararlarının uygulanması yükümlülüğünü yerine getirmemişlerdir. TCK 257/1 hükmü olan görevi kötüye kullanma suçunu işlemişlerdir. Bu iddiaların dayanağı Kocaeli 1. İdare Mahkemesi’nin 2014/968 esas sayılı ve 3 Eylül 2014 tarihli kararı ve tüm dosya içeriğidir.

 

 

CEZALANDIRMA TALEBİ

 

Ayrıca Körfez Cumhuriyet Başsavcılığı’na sunduğumuz dilekçemizin ekinde de bu belgeler mevcuttur. Kaldı ki Sayın Kocaeli Valiliği makamına çeşitli tarihlerde adı geçen mahkeme kararını resmi evrak numarası alarak sunduğumu gibi ilgili belediye başkanlıklarına da mahkeme kararlarını tebliğ ettik.

 

Dubai Port davası olarak anılan bu dava pek çok kez basına yansıdığından ve hatta ülkemizin ileri gelen liderlerinin gündem konuşmalarında yer aldığından iddialarımızın dayanaklarını sayın makamınızın bilmediğini düşünmek imkansızdır. Sayın makamınızca yürütülecek soruşturmanın hukuk devleti ilkesine sadık kalınarak yürütülmesini, mahkeme kararlarının uygulanmasını ve mahkeme kararlarını uygulamayan yetkililerin cezalandırılmasını talep ederiz.”

 

 

TOPU BİRBİRLERİNE ATIYORLAR

 

Numan Gülşah, gazetemize yaptığı açıklamada, haklarında soruşturma başlatılan yetkililerin 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılabileceğini, bu kararın geriye atılma ve paraya çevrilme hükmünün bulunmadığını, zaman aşımına da uğramayacağını dile getirdi. Gülşah, soruşturmasının başlatılmasının ardından herkesin topu birbirine attığını belirterek, “Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran’a mahkeme kararını tebliğ etmemize rağmen Baran, böyle bir karardan haberdar olmadığını söylemiş ifadesinde” şeklinde konuştu.

 

Gülşah, bu işin peşini bırakmayacaklarını, liman durdurulana kadar, sorumlular yargılanana kadar eylemlerini ve hukuk mücadelelerini sürdüreceklerini dile getirdi. Gülşah, ilk adımı ise geçtiğimiz cuma günü Körfez Belediyesi’nde attı.
 

BUGÜN, DAVULLA DUYURULACAK
 

Çevrecilerle birlikte Körfez Belediyesi’ne giden Gülşah, mahkeme kararından haberdar olmadığını öne süren Başkan İsmail Baran’a mahkeme kağıdını bizzat götürüp verdi. Gülşah, basın açıklamasında “Körfez ilçede her türlü imardan mesul olan İsmail Baran’ın 500 bin metrekare, diğer deyimle 500 dönümlük Dubai Port Liman inşaatından ve bu inşaatın yasal olmadığından haberi olmaması gayet normaldir.

 

Zira kendileri Körfez’de değil uzayda yaşamaktadır. Hatta ve hatta Körfez’de ki imar konusundaki karar ve düzenlemeleri kendileri yapmamakta, diğer yöneticiler yapmakta, onlar da başka gezegenlerde yaşamaktadır” ifadelerine yer verdi. Çevreciler, bugün de Büyükşehir Belediyesi önüne davulla giderek, mahkeme kararını mizahi bir şekilde Başkan Karaosmanoğlu’na duyuracak.
 

HEPSİ KARŞILARMIŞ

 

Peki, yetkililer baştan bu yana mı bu limana tepkisizdi. Merak ettik araştırdık. 2009 yerel seçimlerine kısa bir süre kala ilk olarak gündeme gelen Dubai Port, o zamanlarda da baya bir gündem olmuştu. Çevreciler kararlılıkla o dönemden bu yana Dubai Port Limanı’na karşı çıktı, eylemler yaptı.

 

AKP’li yöneticilerin de o tarihlerde bu limana, hatta bundan sonra yapılacak olan tüm limanlara karşı tepkileri vardı. O tepkileri gazete kupürlerinden ve internetten bulduk. Yöneticiler, ağız birliği etmişçesine Kocaeli’de yeni limanlar istemediklerini, buna izin vermeyeceklerini söylemişti.

 

KARŞI ÇIKMAYAN YOK MAŞALLAH

 

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu Dubai Port’un durdurulması için dava açtıklarını ifade etmiş, bu basına da yansımıştı. Dönemin Körfez Belediye Başkanı Yunus Pehlivan ise depolama alanı yapılmasına kesinlikle izin vermeyeceklerini duyurmuştu. Ancak bu söylemlerinin ardından Dubai Port gibi bölgenin en büyük limanlarından birisinin inşası başladı.

 

Sonrasında ise dava açacaklarını belirten, limanlara izin vermeyeceklerini söyleyen bu isimler, Dubai Port’un mahkeme kararına rağmen inşasına sessiz kaldı, müsaade etti. Bu da akıllara, Dubai Port işletmecilerinin çok daha üst düzey tanıdıklarının olduğunu gösterdi bizlere.

 

PEHLİVAN: “ÖLÜRÜM DE YAPTIRMAM”

 

2009 yılından bu yana uzayan süreç esnasında kent yöneticilerinin Körfez Mimar Sinan Mahallesi’ndeki Dubai Port Limanı (Konteynır depolama alanı) ile ilgili neler söylediğini gelin ufaktan görelim, biraz daha detaya girelim. Dönemin Körfez Belediye Başkanı Yunus Pehlivan’ın 2009 yerel seçimleri öncesi Mimar Sinan Mahallesi’nde gezerken sarf ettiği sözleri hatırlayalım öncelikle.

 

Pehlivan, halka şöyle söz veriyor: “Petkim’in sosyal tesislerinin bulunduğu yer benden istendi. Gelen kişilerin dosyalarını dahi açmadım. Bu konuyla ilgili konuşturmadım dahi. Bana bu alana üniversite yapmak için konut yapmak için projelerle gelin, değerlendirelim ama asla konteynır depolama alanı yapmak için gelmeyin cevabını verdim. Bizler hakkında bu tür iddialarda bulunanlar oy simsarlarıdır. Ölürüm de Körfez’de konteynır alanına izin vermem.”
 

AYNI PEHLİVAN: “LİMAN RUHSATLI”

 

2009 yerel seçimlerinden önce bu ifadeleri kullanan Pehlivan, 2013 yılının temmuz ayındaki belediye meclisinde ise farklı bir tavır ortaya koymuş. Konuyla ilgili belediye meclis toplantısında konuşan Pehlivan, “Mahkemenin yürütmeyi durdurun yönündeki bir kararına karşı gerekli işlemi yaparız. Fakat söylendiği gibi bir yürütmenin durdurulması yönünde bir karar yok. Bu durumda yasal olarak bizim de yapacağımız herhangi bir şey olamaz. Dubai Port'un ruhsatı da var” demişti. Pehlivan ölmedi ama Dubai Port, konteynır depolama alanını yaptı, Pehlivan sadece artık başkan değil (!) Yerine aynı partinin, AKP’nin, adayı İsmail Baran başkanlık ediyor. Baran zamanında da Pehlivan zamanında da inşaat sürdü. Hala da devam ediyor.

 

NİHAT ERGÜN: “YETERİNCE LİMAN VAR

 

Gelin bir de kentimizin o dönemdeki en etkili ismi eski Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün’ün 31 Ağustos 2009’da gazetelerin birinci sayfalarına yansıyan açıklamalarına bakalım. Ergün, AKP İl Kadın Kolları’nın düzenlediği iftar yemeğinde Dubai Port’a gönderme yaparak “Yeteri kadar limanımız var. Yeni limanlara sıcak bakmıyorum” diyor. Ergün, ekliyor: “Getireceği yükleri ve avantajları iyi hesaplamak gerekiyor.” Ergün’ün sözleri de havada kaldı tabii. Ergün, sözlerini yuvarlayarak söylemiş, net bir tavır ortaya koymamıştı. Bu manada Ergün’ün sözlerine çok da eleştiri getirmek yanlış olur.

 

 

BAŞKAN: “ENGELLEMEYE ÇALIŞIYORUZ”

 

Ha bir de büyük başkan var. 2004’ten bu yana kentimizin Büyükşehir Belediye Başkanı. O da 2009 yerel seçimleri öncesi bu konuya değiniyor. 29 Ağustos’ta bir yerel gazetenin sürmanşetinde yer alan haberde Karaosmanoğlu’nun da bu limana karşı olduğu, hatta dava açacaklarını belirttiği dile getiriliyor. Karaosmanoğlu, yaptığı açıklamada, “Ben İzmit Körfezi’nde yeni dolgu alanlarının, yeni limanların yapılmasını istemiyorum. Dubai Port’un geçmişten gelen bir hakkı var ancak biz engellemeye çalışacağız. Dubai Port’un bazı planları ile ilgili dava açtık” ifadelerini kullanmış.

 

 

Sene 2015, bugün gelinen noktada Dubai Port, devasa bir dolgu alanı oluşturdu, üstelik hakkı da olmadan. Çünkü mahkeme kararı yürütmeyi de limanı da durdurmuştu. Karaosmanoğlu, bu karardan sonra herhangi bir girişimde bulunmadı.

 

ŞEKER: “KAMUOYU BASKI KURMALI”

 

Ve alın size bu limanla ilgili o dönem açıklama yapan bir isim daha. Dönemin Büyükşehir Belediye Başkanvekili, bugün ise AKP Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker. 7 Haziran 2015 genel seçimlerinde tekrar TBMM’ye girerek ikinci vekillik dönemine başladı Şeker. Dubai Port Limanı’na ve yeni dolgu alanlarına o dönem karşı çıkan Şeker, inisiyatiflerinin olduğu hiçbir alanda bir metrekare bile denizin doldurulmasına izin vermeyeceklerini ifade etmiş.

 

Bayındırlık Bakanlığı Körfez Mastır Planı’nın 2002 yılında MHP’li bakan ve MHP’li belediye başkanı tarafından çıkarıldığını dile getiren Şeker, “Bizim yapabileceğimiz hiçbir şey yok. Bizim dönemimizde hiçbir yere dolgu kararı çıkmadı. Yapmaya kalkanları dava ettik. Son limana da (Dubai Port) karşıyız. Ama hukuken çok yapacak bir şey yok. Ancak kamuoyu baskısı bu işi durdurabilir” şeklinde demeç vermiş gazeteye o dönem. Ergün de Karaosmanoğlu da Şeker de Pehlivan da yeni limanlara karşı çıkmış.

 

DERİNCE LİMANI’NIN ÖZELLEŞTİRİLMESİ

 

Karaosmanoğlu, yeni limanlara izin vermeyeceklerini, Şeker, inisiyatif sahibi oldukları yerlere bir metre bile dolgu yapılmayacağını, Pehlivan ise Dubai Port’u ölse de yaptırmayacağını söylemiş. İlyas Şeker’in kamuoyu baskısı yapılması yönündeki çağrısı ise ilginç. Çünkü eylemlere izin verilmemiş, kendilerini zincirleyenlere müdahalelerde bulunulmuştu.

 

Sonuca baktığımızda söylenenlerin her biri ilginç ve seçimde oy kaybetmemek için söylenmiş sözler gibi. Ya da bu limanı koruyan çok büyük bir güç var. Belki de en tepelerde bir yerde. Yoksa bu kadar tükürük yalanır mı? Alın size verilen sözlerin havada kaldığını gösteren bir gelişme daha. Geçtiğimiz aylarda Derince Limanı da özelleştirildi, limanın ihalesini Safi Holding kazandı. 5 Şubat’ta kazandığı ihale sonucu 543 milyon dolar yatırarak Derince Limanı’nın 39 yıllığına işletme hakkını alan Safi Holding, limanı genişletmek için 5 milyon metreküp dolgu malzemesi kullanarak körfeze dolgu yapacak.

  

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner575

banner577

banner579

banner581

banner594

banner585

banner587

banner583

banner574

banner576

banner586

banner580

banner582

banner584

banner578