banner560
banner573
banner572
15 Aralık 2014 Pazartesi 17:50
'BASINA YAPILAN İLLEGAL BİR OPERASYONDUR'
banner508

'BASINA YAPILAN İLLEGAL BİR OPERASYONDUR'


 

Cihan Hukukçuları Derneği basına ve medyaya yapılan operasyonla ilgili bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada;

''Kamuoyunda "yargı paketi" olarak bilinen 6572 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"u JET HIZIYLA ONAYLARAK, YÜRÜRLÜĞE KONULDU.

Bu yargı paketi de önceki torba yasalarda ya da yargı paketi adı altındaki yasal düzenlemelerde olduğu gibi hukuk devleti ilkesine, demokrasiye ve insan hak ve özgürlüklerine aykırı bir çok düzenleme içermektedir. Toplumun ya da yargının sorunlarını çözmek yerine, bu sorunları daha derinleştiren, toplumu ayrıştıran düzenlemeler içermektedir.

BAĞIMSIZ VE TARAFSIZ YARGIYA MÜDAHALE EDİLMİŞTİR

Bu yargı paketiyle Yargıtay ve Danıştay’ın daire ve üye sayısı artırılarak, bu mahkemelerin yapısı değiştirilerek, yasaya hazırlayanların, yüksek mahkemelerdeki çoğunluğu ele geçirmek suretiyle Temyiz sürecinde söz sahibi olmak, temyiz incelemelerine müdahele etmek amaç edinilmiştir. Bu durum açıkça bağımsız ve tarafsız yargıya müdahaledir. Kaldıki yıllardır istinaf mahkemelerinin kurulması beklendiği halde ve bu yolda bir çaba sarfedilmemiştir. Yargıtay ve Danıştay birer yüksek mahkemedir, birer içtihat mahkemesidir, daire ve üye sayısı arttırılarak bu vasıflarını da yitirmiş olacaktır.

DANIŞTAY’DA HUKUK İSTENİLMİYOR

Bu paket ile Danıştay dava dairelerinde görev yapacak üyelerin yükseköğrenimlerini, hukuk veya hukuk bilgisine programlarında yer veren siyasal bilimler, idari bilimler, iktisat ve maliye alanlarında yapmış olması şartı aranmayacak.

ADLİ YIL AÇILIŞ TÖRENİ KALDIRILIYOR

Yargıtay Kanunu'nun "adli yılın açılışını" düzenleyen maddesi yürürlükten kaldırılmıştır.

MAKUL ŞÜPHE

Ceza Muhakemesi Kanunu'nun, "şüpheli veya sanıkla ilgili arama" maddesinde yapılan değişiklikle, "somut delillere dayalı kuvvetli" ibaresi, "makul" olarak değiştirilmiştir.

EL KOYMANIN KAPSAMI GENİŞLETİLMİŞ

Taşınmazlara, hak ve alacaklara el koymanın kapsamı hukuka aykırı şekilde genişletilmiştir.

İLETİŞİMİN DİNLENİLMESİ KAPSAMI ARTTIRILIYOR

Daha evvel sınırlı ve belli suçlar için başvurulan iletişimin tespiti artık sınırsız şekilde yapılabilecek bu kapsamda şüpheli veya sanığın telekomünikasyon yoluyla iletişimi dinlenebilecek, kayda alınabilecek, sinyal bilgileri değerlendirilebilecek.

SAVUNMA HAKKI KISITLANMIŞTIR, AVUKATIN DOSYAYI İNCELEME YETKİSİ KISITLANMIŞTIR

Avukatların soruşturma dosyalarının içeriğini incelemesi veya belgelerden örnek almasına kısıtlama getirilmiştir. Avukatın dosyanın içeriğini incelemesi veya belgelerden örnek alma yetkisi her zaman ve her durumda kısıtlanabilecek. Bununla savunma hakkı ortadan kaldırılmak istenmiş ve müdafiliğe darbe yapılmıştır.

ÖZGÜR BASINA VE MEDYAYA MÜDAHALE HUKUKSUZDUR

Demokratik ülkelerde özgür basın ve özgür medya, yasama, yürütme ve yargı erkini tamamlayan dördüncü bir güç, bir erk olarak kabul edilir. Basın ve medya bireyin ifade özgürlüğü hakkıyla doğrudan ilgilidir. Bu bağlamda 17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonların yıldönümünde, bu yolsuzluklara ve hukuksuzluklara karşı demokratik tepkilerini ifade etmelerini engellemek amacıyla bireylerin ve toplumun sesi kısılmak istenmiş, 14 ARALIK PAZAR GÜNÜ BASINA VE MEDYAYA SİYASİ BİR OPERASYON YAPILMIŞTIR.

Şu açıkça bilinmelidir ki bu operasyon bireyin ifade özgürlüğüne, demokratik hukuk devletine, insan hak ve hürriyetlerine, özgür basına, çok sesliliğe, demokratik eleştiriye ve muhalefete yapılan LEGAL

GÖRÜNÜMLE İLLEGAL BİR OPERASYONDUR

Bu operasyon, “makul şüpheli” kavramının kabulünün hemen arkasında yapılmış, zamanlaması manidar, hukuki delilleri ve alt yapısı olmayan, özgür basını ve demokratik muhalefeti susturmaya ve kamuoyunda yanlış algı oluşturmaya hizmet eden bir operasyon olarak tarihe geçecektir. Ne yazıkkı ülkemizde son zamanlarda yürütme erki, yasamaya tam olarak etki etmekte, yargıya ve özgür medyaya ise kısmen müdahale etmekteydi. Ancak bu yargı paketi ve peşinden gelen özgür basına 14 aralık hukuksuz operasyon ile

artık SİYASİ İKTİDAR OLAN YÜRÜTME ERKİ, HEM BAĞIMSIZ VE TARAFSIZ YARGIYA VE HEM DE ÖZGÜR VE MUHALİF BASINA LEGAL GÖRÜNÜMLE İLLEGAL BİR OPERASYON YAPMIŞTIR.

Bütün bu hukuksuzların karşısında olduğumuzu, bireyin temel hak ve özgürlüklerin daima savunucusu, özgür toplumun ve özgür basının her zaman müdafisi olduğumuzu, hukuk devletinden, insan hak ve özgürlüklerinden ve demokrasiden asla geriye dönüş olamayacağını, hukukun ve adaletin er ya da geç tecelli edeceğini kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarız.

unnamed (1)

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner328

banner554

banner482