banner560
banner573
banner572
28 Mart 2016 Pazartesi 20:05
Barlar Sokağı'nda gergin bekleyiş
banner508
Türkiye’nin bir maketidir aslında Kocaeli… Kozmopolittik bir yapısı vardır bu şehrin. Gelişmiş sanayisi nedeniyle iş olanakları bakımından zengin olması, kente olan göçü de her yıl tetiklemeye devam ediyor. Bu şehirde, gece erken biter. Esnaflar saat 21.00’i bulduğunda dükkanlarını kapatmaya başlar. İzmit’in caddeleri boşalır, kent adeta sessizliğe bürünür. Kimi için bu huzur olsa da gençler tarafından pek sevilen bir durum değildir bu. Hep özenmişlerdir bu şehirde doğup büyüyen ya da bu şehre başka kentlerden okumaya gelen gençler, İzmir’e, Eskişehir’e, İstanbul’a, Ankara’ya ve benzeri sürekli canlı olan şehirlere.

CANLILIĞINI ERKEN YİTİRİYOR
Canlılığını erken yitiren bu şehirde, özellikle üniversite öğrencilerinin tek adresidir Barlar Sokağı. Dedik ya kozmopolittik bir kent burası diye, kimilerine ters gelen barlar, kimileri için ise eğlence mekanıdır, dinlence adresidir. İç içe yaşayan insanların birbirlerinin yaşam biçimlerine saygı duyması gerektiğinden kimsenin gözüne batmamıştır barlar ya da barlara hiç gitmeyen insanların yaşamsal alanları. Batsa da dillendirilmemiştir. Geçmişte kentin iç bölgelerinde de alkollü mekanlar varken, AKP’nin yerel yönetimleri almasıyla birlikte öncelikli bu mekanlar bir bir kapanmaya başladı.

BİNALARA YIKIM KARARI
Sonrasında ise Kocaeli Kültür ve Eğlence Fuarı içindeki alkollü mekanlar kapatıldı ve yıkıldı. Ve kala kala Barlar Sokağı kaldı elde. Hani birileri diyor ya “İnsanların günah işleme özgürlüğü var” diye, buralarda da bireysel günahlarını işliyor insanlar, çalmadan, çırpmadan (!) İşte bu sokağın içindeki bazı eğlence mekanları, kısa süre içinde yok olacak. Sekapark’tan, Otogar’a kadar uzanacak olan 7 kilometrelik tramvay projesinin güzergahında yer alan binalar yıkılacak. Elbette ki kent yararına yapıldığı söylenen bir proje için bu tür yıkımlar normal, zaten buna bar sahipleri de ses çıkarmıyor. Ancak burada bir mağduriyet de söz konusu.

ŞU MEKANLAR YIKILACAK
Tramvay projesi nedeniyle yıkılacak olan binalarda Crash Borsa Bar, Sığınak Türkü Bar, Grow Bar, Baron Bar, Moody Retro Bar, Meze Mey Bar, Şah Bar, Shaker Bar, Barcelona Bar dışında, Körfez Otel, Köşem Büfe ve 01 Adana Ocakbaşı da yer alıyor. Ayrıca Konak Otel, Show Çay Ocağı, Kebapçı Gürbüz’ün yer aldığı binanın da kentsel dönüşüm çerçevesinde yıkılacağı, bu binanın olduğu yere ise trafo konulacağı söylenmekte. Evet, yıkımdan etkilenecek işletmeler bunlar ve bar işletmecilerinin mağduriyeti ise kendilerine yeni yerlerin gösterilmemesi.

YARINA KADAR SÜRE VERİLDİ
KEYDER Başkanı Yusuf Ziya Tom, tramvay projesi kendi işletmesini etkilemediği halde, barları yıkılacak olan meslektaşları için mücadele verdi, vermeye devam ediyor. Defalarca kapılarını aşındırdıkları Büyükşehir ve İzmit belediyeleri, her seferinde elleri boş yolladı bar sahiplerini. Ne bar sahiplerinin gösterdiği yerlere izin çıktı ne de barcılara yeni bir yer gösterilmedi. Ve bu sorun çözülmeden yıkım için geri sayım başladı. İlk olarak Crash Bar ile Körfez Otel’e tebligat gitti, 30 Mart’a kadar, binaları boşaltmaları istendi. Diğer işletmecilere ise 15 Nisan’a kadar süre verildi.

KÖRFEZ OTEL’İN SÜRESİ DOLDU
Yani kabak ilk olarak 6 yıldır özellikle üniversite öğrencilerine hitap eden Crash Borsa Bar’ın ve Körfez Otel’in başına patladı. Körfez Otel’i 16 yıldır işleten Mustafa Cansever, yıkım için imza attıklarını belirtti gazetemize. Kendilerine 18 Mart’a kadar süre verildiğini ancak mağduriyetlerini belirterek, süreyi uzattıklarını söyledi. Cansever, “Ne zaman isterlerse binayı boşaltırız, çaresiziz, işçilerim mağdur olacak bu işten ama yapacak bir şey yok” dedi. Tabii kafasına takılan bazı soru işaretleri de vardı Cansever’in. Tramvayın barları bitirmek için mi yoksa, nostalji olsun diye mi yapıldığını soran Cansever, sözlerini şöyle sürdürdü:

NOSTALJİ OLSUN DİYE Mİ?
“Biz yalnızız burada, barcılar sayıca çoğunlukta. Onlar bir şey yapamıyorsa biz ne yapabiliriz ki. Şimdi bu barlar nedeniyle bizim mekanımızı yıkacaklarsa bu gücüme gider. Tramvay, 7 kilometrelik, nostalji için yapılacaksa bu da üzücü bir durum. Ama devamı gelecekse, alanı genişleyecek, kente yarar sağlayacaksa diyecek sözüm yok. Bizim direnme gibi bir durumumuz yok, henüz mekanı boşaltmadık ama istediklerinde boşaltırız.” Ve gelelim bin bir emekle Barlar Sokağı’nın en gözde mekanlarından olmayı başaran Crash Borsa Bar’a.

6 YILDA YAŞANAN DEĞİŞİM
Barın işletmecisi Güçlü Aslan, bu işe giriştiğinde mekan adeta sinek avlıyordu. Kıyıda köşede kalmış, işletmecisinin dahi kiracı bulmakta zorlandığı harabeden bir yerdi burası. Önce eş dostla farklı etkinlikler yapmaya çalışarak barı renklendirmek için uğraş verdi. Öyle ki yılbaşı gecelerine özel yüksek ücretli sanatçılar çıkaramadı diğer rakipleri gibi, arkadaşlarına rica ederek, mekanda o geceye özel sahne almalarını dahi sağladı. Ve 6 yılda, Crash Borsa Bar, üniversite öğrencileri kadar, kentteki gençler kadar, orta yaşın da uğrak mekanı haline geldi.

CRASH BAR’A YARINA KADAR SÜRE
Otantik bir havası olan bu bar, 30 Mart’ta boşaltılması istenen mekanlardan biri. Ama verilen süreye bir gün kala haber yapmak için gittiğimizde mekanda bir sandalyenin bile yerinden oynatılmadığını gördük. KEYDER Başkanı Yusuf Ziya Tom, yıkıma izin vermeyeceklerini söylemişti geçtiğimiz günlerde ve Crash Borsa Bar’ın sahibi Güçlü Aslan’ın da bu söylemin arkasında durduğunu öğrendik. 30 Mart’a kadar mekanı boşaltması istenen Crash Borsa Bar için muhtemelen belediye ekipleri gelecek, elektrik ve suyu kesecek. Ancak, ne Tom’un ne de Aslan’ın buna izin vermeye niyetleri yok gibi.

MEKANI BOŞALTMADI
Yarın iş makineleri Barlar Sokağı’na girer mi bilinmez ancak Aslan, ne olursa olsun 6 yıllık emeğini yıktırmamakta ısrarlı, direneceğini söylüyor. Aslan, gazetemize yaptığı açıklamada, tramvay projesine karşı olmadığını ancak kendilerine hiçbir yer gösterilmeden bu yıkımın yapılamayacağını dile getirdi. Aslan, yıkım olacaksa da emeklerini onlara yıktırmayacağını, gerekirse kendisinin yıkacağını belirtti. Çalışanlarıyla, destek verirlerse bar sahipleriyle, mekanı kendi mekanları gibi benimseyen müdavimleriyle kepçelerin önüne geçeceklerini dile getiren Aslan, şunları kaydetti:

‘CAMİYE YAKIN, EĞİTİM YUVASINA YAKIN’
“Tüm kamuoyunun da takip ettiği üzere bizlere ‘bir proje hazırlayın gelin, projeye uygun bir yer bulun’ dediler ancak her seferinde gösterdiğimiz yerleri beğenmedikleri gibi yer de göstermediler. Şimdi bana 30 Mart’ta, yani yarın mekanı boşaltmamı söylüyorlar. Tebligat, martın başlarında ulaştı elime. Burayı boşalt diyorlar ama başka yerlerde aynı işi yapmama da izin çıkmıyor, ruhsat vermiyorlar. Kentte alkol ruhsatı verilen yerler buralar ama bulduğumuz yerlere ya ‘camiye çok yakın’ ya da ‘eğitim yuvasına yakın’ diye veto koyuyorlar. Peki, binalar yıkılınca ne yapacağız?

TAŞKINLIK DAHİ YAŞANMADI
Ben beden öğretmeniydim ama mesleğimi icra etmiyorum. Çünkü işletmeciliği seviyorum. Ailemi işletmecilik yaparak geçindiriyorum. Yanımdaki insanlara ekmek kapısı açmayı seviyorum. Bu yaştan sonra memurluk yapma şansım da yok. Hem bizler alkollü mekan işletmecisi olarak doğmadık, hayat bir şekilde bu işe sürükledi bizi. Şu anda çaresizim, hiçbir planım yok. Ne yapacağımı bilmiyorum. 6 yıldır işletiyorum Crash Borsa Bar’ı. Hiçbir zaman taşkınlık yaşanmamıştır mekanda. Alkol alıp mekana gelen kızlara sarkıntılık edenler ise mekandan uzaklaştırılmıştır.

DİNLENCE MEKANI OLDU
Özellikle üniversite öğrencileri bu mekanı tercih ettiler bu güne dek. Rahat vakit geçirdiler. Dinlence mekanı oldu burası kent halkı için. Yaşanan sıkıntıları arasında nefes alma yerleri oldu bu mekan onlara. Bu mekanlar sayesinde insanlar sağda solda alkol alıp insanları rahatsız etmemiş de oluyor hem. İşçilerimiz sigortalı çalıştırılıyor, devlete vergimizi ödüyoruz. Bütün çalışmalarımız ruhsatlı. Hiç kimseye zararı olmayan işletmelerden biridir Crash Borsa Bar. 6 yıl boyunca emek verdim, yokluklardan bugüne getirdim bu mekanı.

MASRAFLARIMIZ HİÇE SAYILDI
Şimdi bina sahiplerine ödeme yapıp, bizlerin mekan için yaptığımız masrafları da hiçe sayarak, sadece ‘boşaltın binayı’ diyorlar. Hayır, boşaltmıyorum mekanı. 6 yıllık emeğim var benim burada, alın terim var. Sözüm ona kamu yararına yapılan bir proje için mekanımı yıkacaklar ama kamunun diğer fertlerini, yani bizi mağdur edecekler. Yarın iş makineleri ile gelirlerse bu yıkıma engel olacağım. Kesinlikle onlara yıktırmam bu mekanı, onlar yıkacağına ben yıkarım. Çünkü burada benim emeğim var.

BİZE YER GÖSTERSİNLER
Benim ve diğer işletmecilerin istediği, bizlere yer gösterilmesi. Biz kamu yararına olan hiçbir projeye karşı değiliz. Bizleri düşünmeden başlatılan bu projede, bizlerin mekanlarını yıkıp, bizi ortada bırakıyorlar. Bize yer göstersinler, ruhsatlarımızı buralara taşıyalım, ekmeğimizi kazanmaya devam edelim. Sonra gelip yıksınlar. Ama “Tamamen benim gibi yaşayacaksın” mantığı güdüyorlar gibi geliyor bana. İlk tebligat bana geldi, 15 Nisan’a kadar da diğer binaların boşaltılması isteniyor. Sadece şunu diyorum: Direneceğiz.” 30 Mart, Barlar Sokağı için hareketli bir gün olacak gibi görünüyor.
Körfez Otel'in işletmecisi Mustafa Cansever ile Crash Bar'ın işletmecisi Güçlü Aslan

Son Güncelleme: 30.03.2016 09:31
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Efendisiz 2016-03-28 22:06:24

Sonuna kadar arkanizdayiz.

Avatar
Hasan 2016-03-28 22:31:30

Sorun su ilk cumledeki gibi kocaeli hic bir zaman kozmopolit olmadi olmasinada imkan yok. Halen toplum baskisinin turkiyede en yogun yasandigi yerlerin baslarinda gelir kocaeli.

Avatar
Mert 2016-03-29 14:50:30

Yıldırma politikaları devam ediyor. Sonuna kadar arkandayız Crash!

Avatar
piii 2016-03-29 16:39:26

Belediyenin aldığı en güzel karar...

Avatar
Koray 2016-03-31 14:17:44

Belediyenin aldığı en güzel karar demiş arkadaşın biri. Kime göre en güzel karar ? Hiç kimse kimsenin yaşam hakkını eğlence hakkını elinden alamaz 2016 da yaşıyoruz ya !! Bu mekan çalışanları ve sahipleri kadar olmasa da, eminim benim gibi bu mekanların müdavimleri de mağdurdur. Bence de kesinlikle bu bir kaç bar meselesi değil, ne yani bu tramvay projesi için başka bir güzergah planlanamazmıydı ?

Avatar
Mesih 2016-03-30 20:11:45

AKP yerel yonetimi sonunda hayırlı bir iş yapıyor.

Avatar
Universtelo 2016-11-15 14:58:39

Kocaeli universtesine eskisehirden izmirden istanbuldan gelenlerin hepsi pisman saat 6 dan sonra sokaklar ölüyor barlar sokagi tarla başi gibi artik birilerinin bu sehirde eglence sektorune el atmasi lazim macho vardi bi onuda harcadilar ..

banner354

banner328

banner554

banner482