banner598
banner608
14 Ağustos 2015 Cuma 22:29
‘Barışı biz inşa edeceğiz’
banner610

 

Merkezi İstanbul'da olan Barış Bloğu Türkiye’nin çeşitli illerinde de kurulmaya devam ediliyor. Kocaeli Barış Bloğu  da fuar içi Sivil Toplum Merkezi’nde yapılan basın toplantısı ile ilimizdeki kuruluşunu açıkladı. Toplantıya HDP Kocaeli Milletvekili Ali Haydar Konca, HDP İl Başkanı Mehmet Akgül, Tüm Bel-Sen Şube Başkanı Erdal Karakuş, Kocaeli Halkevleri Şube Başkanı Yaşar Seğmen ile Kocaeli Dersimliler Derneği Başkanı Ruhi Çelik, Bingöllüler Derneği Başkanı Ali Değirmenci, HDP Milletvekili adayı Sinan Odabaş ve Güner Kizir katılırken, toplantıda konuşan Emine Çakır, “Topyekün savaşa karşı topyekün barış” dedi.

 

 

İŞİD TEHLİKESİNE DİKKAT ÇEKTİ

 

Barış Bloğu adına konuşan Emine Çakır, “Günümüzde başta Suriye olmak üzere Orta Doğu'da emperyalist müdahalelerle bir savaş yayılmakta. Emperyalist çıkarların taşeronu IŞİD, bu coğrafyadaki tüm halklar için tehlike oluşturmaktadır. 7 Haziran seçimlerinde Türkiye'nin hiçbir ilinde oylarına arttıramayan ve hezimete uğrayan AKP'nin geçici hükümeti, bu yenilgiyi hazmedemiyor ve yenilginin faturasını halkları savaşa sürükleyerek bizlerden çıkarmaya çalışıyor” ifadelerini kullandı.

 

SAVAŞ ÇIĞIRTKANLARINA KARŞI

 

Çakır, “Kocaeli Barış Bloğu; Cumhurbaşkanı ve AKP hükümetinin savaş politikalarına karşı olduğu gibi tüm savaş çığırtkanlığı yapanlara karşı kurulmuştur. Girişimimizin temel hedefi, ülkeyi bir savaşa sürüklemeye çalışanların karşısına dikilmek, kentimizde ve ülkemizde demokratik, kalıcı barışı inşa etmek ve savunmaktır. Girişimimiz kentimizdeki barıştan yana geniş halk kitlelerini harekete geçirmeyi, ülkemizde örgütlenmiş sivil barış inisiyatifleriyle iş birliği yaparak bölgeyi bu ölüm çemberinden çıkartmak için çaba göstermeyi amaçlamaktadır. Bloğumuz dili, cinsiyeti, inancı ve etnik kimliği ne olursa olsun bu amaç etrafında omuz omuza yürüyebileceğimiz herkese açıktır. Kocaeli Barış Bloğu yürütmesinde %50 kadın kotası, LGBTİ temsiliyeti ve eş sözcülük uygulaması hedeflenmektedir” diye konuştu.

 

“AKP’NİN SAVAŞ POLİTİKALARINA DUR DİYELİM”

 

Çakır sözlerini şöyle sürdürdü: “Biliyoruz ki ülkemizde barış var olmadıkça gündelik hayatımızda, siyasal, sosyal, kamusal, ekonomik her alanda kaybedenler bizler olacağız. Biz'ler, çatışmaların durdurulması, demokratik, kalıcı ve onurlu bir barışın sağlanması için her platformda demokratik mücadelemizi sürdüreceğiz. Kocaeli Barış Bloğu şimdilik 100’ün üzerinde kişi ve kurumun katılımıyla barış kamuoyunu oluşturmak için barış etkinlikleri, toplantıları, mitingleri ile sivil demokratik bir mücadele verecektir. Kocaeli kenti yıllardan beri farklı halkların, inançların barış içinde yaşadığı bir kenttir. Kentimizdeki tüm kurum/kuruluşlara, bileşenlere, demokrasi ve emek güçlerine, vicdan sahibi, inançlı tüm kesimlere, işçilere, emekçilere ve demokratlara çağrı yapıyoruz. Birlikte halkların kardeşliği için, barış için AKP'nin kirli savaş politikalarına dur diyelim”

 

 

“TÜM ÇABALARI TERSİNEDİR”

 

HDP Kocaeli Milletvekili adayı Sinan Odabaş, “Bu bereketli toprakların yüzde 80’i barışı ister. Barış konusunda olumludur. Mümkün olduğu kadar daraltmadan kapsayıcı olmak. Barışa dair dinamikleri katabilmekte fayda var. Düzen iktidarlarında, düzen partilerinin iktidarlarında gerçekten eşitlikçi, gerçek bir barış mümkün değildir. Onların tüm çabası tam tersidir. Asıl yapmamız gereken toplumsal muhalefetin politik organizasyonunu inşa edip onun iktidar veya iktidar ortağı olduğu politik iklimlerde gerçek barış inşa edilebilir” ifadelerini kullandı.

 

 

“KAN VE GÖZYAŞINDAN BESLENENLER”

 

HDP Kocaeli Milletvekili Ali Haydar Konca ise, “Bu savaşı çıkartanlar kendi siyasal iktidarlarını sürdürmek isteyenlerdir. Bu savaşı çıkartanlar kan ve gözyaşından beslenenlerdir. Barışçıl eylemlerimizi devam ettirirsek savaş çığırtkanlarının çabaları boşa gidecektir. Şu an ülkede yaşananları oya çevirmek isteyen odaklar vardır. Bu anlamda bugün kurulan Barış Bloğu’nun halkımıza yüksek sesle barışı haykıracağına inancım tamdır” dedi.

 

 

“SOKAKLARDA BARIŞ HAKİM OLACAKTIR”

 

HDP Milletvekili Adayı Güner Kizir de, “Bir taraftan savaş çığırtkanlığı yapıyorlar diğer yandan işçi kıyımı yapıyorlar. Bir taraftan insanların tepkilerini silahla, gazla bastırmaya çalışırken bir taraftan da sendikal hakları işçilerin ellerinden almak için çalışıyorlar. Bu savaşı durdurursak işçiler haklarını alacak, anaların göz yaşları dinecek ve sokaklarda barış hakim olacaktır. Bu anlamda barış bloğunda yer alan herkese ve emek harcayan tüm dernek ve sendikalara teşekkür ediyorum” açıklamasında bulundu.

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner630

banner328

banner599

banner482