banner560
banner573
banner572
21 Aralık 2014 Pazar 12:19
BARIŞ İÇİN UMUTLAR TAZELENDİ
banner508

Uluslararası Yalnızca Barışa Tarafız Kültür ve Sanat Derneği tarafından her ay Anadolu'nun farklı kentinde açılan  '' Yalnızca Barışa Tarafız Sergisi''  ve '' Tam Şimdi Barış Belgeseli Dökümantasyon Çalışması''  bu ay Mersin' de Mersin SMMM Galeri Salonunda Gerçekleştirildi.

Mersin Üniversitesi'nden Projeye Tam Destek...

Doğa, Sanat ve Barışın ön planda tutulduğı projenin Mersin etabı organizatörlüğünü Mersin Ünüversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr Nurseren TOR gerçekleştirdi. Mersin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ve  Üniversitesinin Mimarlık Fakültesi öğretim görevlileri ile birlikte öğrenciler barış temalı eserleri ile projeye destek verdiler. Batman Üniversitesi Öğretim görevlisi Sedat Cereci'de Anadolu'da Barış Temalı kısa film çalışması ile proje katkı sundu.

Sergi ve Konferans Birarada

Yalnızca Barışa Tarafız Karma Sergisinin açılışı sonrasında, sanatçılar ve sanatseverler hepbirlikte konferans salonuna geçtiler. Dernek Başkanı Vedat ÇALIK'ın konferansta yaptığı konuşmasında,


'' Günümüzde barış kelimesinin anlamını yitirildiği düşünülürse sanatın tam bu noktada barışın kendi anlamına yönelik  eylemleri içeren yeni bir duyumsama ontolojisini inşa ettiği söylene bilir. Sanatın Mersinin kültürel gelişimine sağlayacağı katkılar düşünsel ve duygusal boyutta yeni bir dil de yaratacaktır; yaratılan bu dilin  ‘Barış’ a olan inancı kendisini barışın dili  olma sözcüsünü getirecektir.

Orta doğuda uzun yıllardan beri  süren savaşlar Afrika güney Amerika Uzakdoğu da yaşanan  insanlık dışı uygulamalara sesimizi ne kadar yükselte  biliriz? İnsan olarak herkesin bir şekilde savaşlara ve bu savaşların getirdiği şiddet ortamına karşı çıktığını tüm vicdanlarımızla hissedebiliriz. Vicdanın en güzel yansıması kendisini sanat dizgesinde  göstermektedir.

 İnsanın varoluşundan beri insan kendi duygu ve düşüncelerini ilk önce mağaralara resmetti, sesini ezgiye bedenini dansa dönüştürdü. İmgelemin kendisi içinde hep iyi olanı güzel olanı yani barış kelimesinin kendi bağlamı içerisinde  olan temel anlamları vurgulamaya çalışmıştır. Yanlızca Barışa Tarafız sergisi de tarih içindeki kötülüğe karşı iyilik savaşa karşı barışı tercih eden insanın devam eden mücadelesinin bir parçasıdır. Mersinin bu çabaya ev sahipliği yapmasının da  ayrı bir önemi var; çünkü bu farkındalık Mersin halkının sanatla içiçe olmasını sağlayarak varoluşun güzelliğini insanın güzelliğini duyumsatacağı inancındayız.

Savaşlar yüzyıllardır devam ediyor. Savaşın yarattığı dehşet ve umutsuzluğun acılarını dindirmeye çalışan ve bunlar karşısında insanı herşeye rağmen güçlü bir şekilde var etmeye çabalayan sanat ve sanatçılar kendi özümüzün birer yansıması olmuşlardır. Goya’nın 3mayıs 1808 adlı yağlı boya tablosu ve Picasso’nun guernica  tablosu savaşın anlamsızlığını ve şiddetin bir sınırı olmadığını gösteren güçlü sanat eserleridir. Bizler sanatçı olarak ,izleyici olarak ve insan olarak  yüreğimizde picassonun  güvercinini taşımalı ve o güvercinleri Yalnızca Barışa Tarafız söylemiyle Mersinden tüm dünya ya uçurmalıyız. '' sözleriyle duygularını dile getirdi.

Akademisyenlerden Barış Manifestosu

Katılımcı sanatçılar adına Mersin üniversitesi öğretim görevlisi Yıldız Özfırat bir Barış Manifestosu okudu. Özfırat Manifestosun da;

'' Savaş ve barış insanlık tarihinin başlangıcından bu yana süre gelen yaşamsal bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Barışçıl toplum ütopyaları açısından değerlendirildiğinde arzu edilen birliğin yaşamın içinde mümkün olabileceği ve ebedi barışın varlığını devam ettirebilmesi için gereklikoşulların tam ve kesintisiz yerine getirilmesi gerekmektedir.

"Ebedi Barış"ın koşullarını kaleme alan Alman Filozof Immanuel Kant; Hollandalı bir hancının bir mezarlık resmi çizilmiş tabelasını görüp, üç farklı şekilde yorumlamıştır. İlk olarak, hancının tüm insanlığı kapsayan bir imada bulunup ebedi barışın ancak resimdeki mezar gibi ölümcül huzurda mümkün olduğunu belirtir. İkinci olarak, harbe doymayan hükümdarlara atıfta bulunma yoluna gitmiştir. Ebedi barışın savaşa doymayan hükümdarların bütün dünyayı yok edip; insanlığı ortadan kaldırmasından sonra mümkün olacağını belirtir. Üçüncü olarak, ebedi barış rüyasını gören filozoflara atıfta bulunmaktadır. Ebedi barışın hayalperest filozoflar tarafından uydurulan rüya bir hal olduğunu, erişilememesi dolayısıyla ölümün gerçekliğinde bulunabileceğini söylemiştir.

Ebedi barışın ölüm ve mezarlıkla ilişkilendirilmesi halinin bir örneğini de kentimizde görmekteyiz. Mersin Şehir Mezarlığı'nda iç içe geçmiş farklı din mensuplarının buluştuğu mezarların yan yanalığı Barışın ebedî varlığını gösteren en güzel kanıtlardan biridir.''  cümlelerine yer verdi.


Barış Konferansına İlgi Büyüktü

Onlarca barış severin ilgi gösterdeği konferans ve barış sergisine, Mersin SMMM Oda başkanı Dursun Göktaş ve yönetim kurulu üyeleri Akdeniz Kent Konseyi Başkanı Cavidan Demirağ, Mersin üniversitesi öğretim görevlileri, rekortmen milli yüzücü Alper Sunaçoğlu, siyasi partilerin ilçe başkanları ve çok sayıda sanat sever katıldı.

30 Aralık'a Kadar Sergi Açık Kalacak

Nurseren TOR, Aynur SİNAN, Arzu Çevik ALADAĞ, Bahar KURUM, Büşra ŞİMŞEK, Badagül UÇAN, Deniz MALAK,Ebrar Meydan ACAR, Fatmagül YETİM,Gaye YEŞİLSOY,Gökhan CEYLAN,Gülnur ÖNDER,Gülçin ÖNTAŞ,Melike TOPAL,Münevver GÖKBAYIR,Nilgün DEMİRAL
Nazife Bilgin HAZAR, Serap AYGENLİ, Sedat CERECİ,Tamer AYDIN,Ümmü Gülsüm ÇALIŞKAN
Velat TOPRAK,Yusuf ŞEN, Yıldız ÖZFIRAT,Zeynep NUR ÖZTÜRK, Küratör Vedat ÇALIK'ın doğa sanat ve barış eserlerinin yer aldığı sergi 30 Aralık 2014'e kadar açık kalacak.
 

 

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner328

banner554

banner482