banner830
15 Ağustos 2018 Çarşamba 15:49
Ayhan Zeytinoğlu: Dolardaki artışın siyasi olduğunu biliyoruz
banner728

Kocaeli Sanayi Odası Ağustos Ayı Meclisi Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul'un Başkanlığı'nda toplandı. Oda Konferans Salonunda gerçekleştirilen toplantıya KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’nun yanı sıra ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, meclis üyeleri ve oda üyeleri katıl gösterdi. Meclis toplantısında KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu yaptığı konuşmada “ İhracatımız artarken, cari açığımız düşerken, işsizliğimiz gerilerken; ekonomik veriler döviz kurundaki bu artışı öngörmüyor. Bu spekülatif artışın ekonomiden değil, siyasi olduğunu biliyoruz” dedi.  

SİYASİ OLDUĞUNU BİLİYORUZ

Meclis toplantısının açılış konuşmasını yapan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu “Malumunuz Reel efektif döviz kuru temmuz ayında 76,01 ile tarihinin en düşük seviyesine geriledi. Temmuz ayında 4,8999 TL olan doların, REK 100 olması halinde, 3,8682 seviyesinde olması gerekiyordu. Ağustosta ise REK’in 60 seviyesinin altında olduğunu görüyoruz. 1 Ocaktan itibaren, 13 Ağustosa kadar doların artışı yüzde 82,7’yi buldu. Son 15 günde, doların pik yaptığı seviyede ise yüzde 40 arttı. İhracatımız artarken, cari açığımız düşerken, işsizliğimiz gerilerken; ekonomik veriler döviz kurundaki bu artışı öngörmüyor. Bu spekülatif artışın ekonomiden değil, siyasi olduğunu biliyoruz. Umarız Reel ekonomi üzerinde kalıcı bir etki olmadan, ABD ile yaşanan kriz bir an önce aşılır. Gerekli tedbirler gecikmeden alınır ve gerekli adımlar atılır” dedi.

TOBB NESEF KREDİSİ İÇİN ÇALIŞIYOR

Sözlerine devam eden Zeytinoğlu “Merkez Bankamızın pazartesi günü dolara müdahalesi oldu. Dünden buyana gevşeme olduğunu görüyoruz. Ancak daha somut müdahale yapılması gerektiğini de düşünüyoruz. Dün TOBB ve TÜSİAD birlikte ortak bir açıklama yaptılar. Sıkı para politikasını destekleyecek, tasarruf tedbirlerini içeren, maliye politikasının en kısa sürede açıklanması gerektiği vurgulandı. Buna katılıyoruz. Diğer taraftan en önemli ekonomik partnerimiz olan Avrupa Birliği ile ilişkilerin yeniden olumlu çerçeveye kavuşturulması” talebini çok doğru buluyoruz. Zira ABD ile yaşadığımız bu sıkıntılı döneme karşılık, AB çıpası daha değerli hale geldi. Nitekim, ilk altı aydaki ihracatımızın yüzde 51,5’i AB’ye yapılıyor. OHAL’i kaldırarak önemli bir adım attık. AB; GB güncellenmesi ve vize serbestisi ile ilgili bir adım atarsa bu ticaret daha da gelişebilir. Ayrıca TOBB’nin üyelerine yönelik “nefes kredisi” ile ilgili çalıştığını da belirtmek isterim” dedi.

DOLARDAKİ ARTIŞ EKONOMİMİZDEN KAYNAKLANMIYOR

Ekonomik verilerle ilgili konuşan Zeytinoğlu “The Spectator Indeks tarafından açıklanan ekonomik göstergelere ilişkin ülke sıralamalarına baktığımızda da, dolardaki bu artışın ekonomimizden kaynaklanmadığını net bir şekilde görebiliriz. Son 30 yılda ortalama büyüme hızında ülkemiz 6’ıncı sırada yer alıyor. 2018 yılında ise; Türkiye yüzde 4,3 büyüme ile açıklanan tablodaki ülkeler içinde; 3’üncü sırada.2050’nin en büyük ekonomileri içinde Türkiye 14’üncü sırada yer alıyor. İmalat sanayinin GSYH içindeki payına bakıldığında Türkiye; yüzde 18,8 ile 6’ıncı sırada. Kamu borcunun GSYH’ya oranında ise Türkiye yüzde 28 ile gelişmiş ülkelerin tümünden daha iyi bir performans sergiliyor. 2016 yılına göre ihracatın GSYH’ya oranı yüzde 22 ile ülkemiz 13’üncü sırada yer alıyor” dedi.

GENÇ İŞSİZLİKTE 13’ÜNCÜ SIRADAYIZ

Zeytinoğlu sözlerinin devamında “Dış ticaret açığında ise 83 milyar dolar ile ülkemiz yine birçok gelişmiş ülke ile kıyaslandığında daha iyi durumda. İşsizlik oranında ne yazık ki yüzde 9,6 ile 12’inci en yüksek işsizliğe sahip ülkeyiz. Genç işsizlikte ise yüzde 17 ile 13’üncü sıradayız. Maalesef bu yılın başından bu yana döviz kurlarındaki hızlı yükseliş enflasyonda ülkemizi Venezüella’dan sonra ikinci sıraya taşıdı. Benzer şeklide faiz oranlarında da Türkiye yüzde 17,75 ile 4’üncü sırada. Endeksin yaptığı açıklamada; Türk Lirasının beş yıl önceden günümüze gelişimini görüyorsunuz. Para birimlerinin son bir yıldaki dolara karşı değer kaybını görüyorsunuz. Türkiye yüzde 67 ile üçüncü sırada” şeklinde konuştu.

ASELSAN’IN TARİHİNDE KOCAELİ’NİN ANLAMLI BİR YERİ VAR

Zeytinoğlu’nun ardından konuşan ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün “ KSO ile üniversite rektörlüğü döneminde birçok ilişkimiz oldu. KSO bizi birçok alanda bizi destekledi. Sanayicilerimizle birçok verimli toplantı yapabilme fırsatı yakaladık. ASELSAN ilk ürünlerini 1979 yılında Kocaeli’nde sergilemiştir. ASELSAN’ın tarihinde Kocaeli’nin anlamlı bir yeri var. Dünya’da ki bilgi teknolojileri artık çok hızlı bir şekilde gelişiyor ve yayılıyor. Bilgi Teknolojisi çağımızın olduğu gibi bizimde en önemli önceliğimiz. Teknolojiyi elinde bulunduran ülkeler ekonomiyi de elinde tutabiliyor” dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İzmitli-Gün birlik günü 6 2018-08-15 20:10:54

Birde sosyal medyada yok şu ürünü almayın,yok bu ürünü almayın...paylaşımları çok saçma bu fabrika,tesisler Türkiye'de ve Türk insanları çalışıyor,Türk İş adamlarınında yatırım yapmış oldukları var...Bu tür paylaşımlar ülkemize zarar verir yatırımcı gelmez,yatırımcı kaçar.
Bu fabrika ve tesisleri açılış kurdelesinin bir çoğunu Sayın Cumhurbaşkanımız kestiler...aman dikkat provakatörlerin gazına gelmeyelim.
Bırakalım Devlet büyüklerimiz gereken önlemleri alsınlar,biz çomak sokmayalım fayda sağlayalım derken zarar vermeyelim bu fabrikalarda çalışan evinin nafakasını kazanan insanlarımız var.
Allah yardımcımız olsun,birbirimize sahip çıkalım A parti B parti meselesi değil gün birlik günü Vatan mevzubahis vatanı birileri ekonomik spekülasyonlarla ablukaya almaya çalışıyor.

Avatar
İzmitli-Gün birlik günü 5 2018-08-15 20:10:03

Mevcut iktidar her krizden nemalanmasını iyi biliyor sürekli hep mağdur,hep mağdur Vatandaş mağdur değimli,Esnaf mağdur değimli,İş adamları sanayici,İşçi vs. mağdur değimli Siyasetçiler ve Bürokratlar siz Milletin verdiği vergilerden hazineye yatan paradan maaşlarınızı her ay ATMlerden çekiyorsunuzEsnafın,İşçinin içinde bulunduğu Özellikle Esnafın içinde bulunduğu durumu bilemezsiniz siz çünkü siz hazır yiyicisiniz!
Geçmiş geçmişte kaldı bir an önce kendimize gelmeliyiz Dış politikada duygusallığa değil profosyonelliğe yer vermeliyiz,birileri sürekli, gider yerine politik cevaplar vermeli,iletişim içinde olmalıyız ülke menfaatleri için bu şart,kişisel egolar kenarda bırakılmalı.
Hatalardan ders alınmalı Özelleştirmeler satmak yerine iyileştirmeler yapılmalı üretim yapılmalı;
İngiltere'de para baronları karşısında dik çöktürülen bir Türkiye değil Kendi,kendine yeten bir Türkiye istiyoruzdaha sonra dışarıya ürettiğini satan ihraç eden Türkiye.
Birde sosyal medyada yok şu ürünü alma--

Avatar
İzmitli-Gün birlik günü 4 2018-08-15 20:08:39

Ayrıca sınırların yol geçen hanı olmamalı Türkiyenin yatırım için güvenli bir ülke olmadığı anlamına geliyor ve yatırımcı ülkeye gelmiyorbunda siyasetçilerin dış politikadaki sert söylemleride etken oluyor.
Devlette ve Belediyelerde çok fazla israf ve saltanat var en başta Makam ve Kiralık araç filoları...ve şahısların ceplerindeki lüks telefonlar dahi devlete ait,üst düzey yöneticilerin cebinde devletin kredi kartı!
Gereksiz yere yapılan yurt içi,yurt dışı geziler...Yandaşlara verilen bağlanan yüksek maaşlar...
Bu yandaşlar liyakata dayalı sistemle yani hak ederek,emek vererek gelmedikleri için bulundukları işe veya getirildikleri konuma sisteme katma değer üretemiyorlar,devletin sırtındaki asalak durumundalar!Bunların yüzünden diğer yetenekli,görevi hak eden insanlarda küstürülüyorlar işleyiş dar boğaza giriyor iyice!
AKP iktidarında hep torpil veya bir gruba mensup kişiler iterek zorla hak etmeden bir yerlere getiriliyorlar.
Mevcut iktidar her krizden nemalanmasını iyi biliyor sü--

Avatar
İzmitli-Gün birlik günü 3 2018-08-15 20:06:44

İllaki hazinemi hortumlanacaktı,birilerine para kazandırılacaktı!
Sağlık ve Eğitim Ticarileştirildi;sağlıkta mantar gibi özel hastanelerin açılmasıyla sağlık ticarileştirildi bu otel gibi hastanelerin bir şekilde dönmesi para kazanması gerekiyor faturada biz İnsanlarız buda sağlık hizmetlerinin tehlikeli bir yöne doğru gitmesine sebep olduSağlık hizmetleri Devletin Sosyal sorumluluğudur kar amacı güdemezsiniz.
Aynı şekilde Eğitimde Üniversiteye kadar Devletin Sosyal sorumluluğudur eğitiminde özeli olmamalı.Bu her iki kolun Faturası yine Devlete hazineye çıkıyor;Özel Hastaneler SGKdan her baktığı hasta için pay ödenek alıyor,Özel Okular içinde teşvik ödeneği veriliyor!
Eğitim demişken ülkemize akın,akın alınan Yabancı göçmenler Üniversitelere sınavsız alınıyorlar ve harç parası alınmıyor bunlarda büyük mali yük getirdiler hazineye!
Yabancı göçmenlere her ay Maaş ödeniyor buda mali yük getiriyor!
Ayrıca sınırların yol geçen hanı olmamalı Türkiyenin yatırım için güvenli bir ülke olma--

Avatar
İzmitli-Gün birlik günü 2 2018-08-15 20:04:35

su kaynaklarının ortasından ya otoyol geçirdik,yada fabrika yaptık yok ettik!
Fabrikaları ve kurumları satacağımıza iyileştirme yapıp,yönetim kurullarında profosyoneller olmalıydı...hiç bir siyasetçi;bakan veya milletvekili olmamalıydı...gerekiyorsa teknolojide iyileştirme yapılıp geliştirilecek devlet üretecekti.
Bu fabrika ve kurumlardan daha önce olduğu gibi yine hazineye nakit akışı olacaktı...
Tarım ve Hayvancılık bitme noktasında;eksikler tespit edilecek neler yapılacak,plan program yapılacaktı,bu işi yapan insanlarımızla görüşülecekti.
Yol,köprü,hastane vs. projeleri üretimden sonraki bu imar projeleri;Fizibiliteleri iyi yapılıp dövize endeksli değil TL ile anlaşmalar yapılıp,geçiş veya hasta garantileride (kotalar tutmadığı için dolar cinsinden yüksek faiz ödüyor hazine) verilmemeliydi...Projeleri yapan firmalarda Devlet bankasından kredi verilmemeliydi...işi yapacak firmanın gücü varsa bu ihaleye girer yoksa girmez,kredi vereceksek devlet kendi yapmalı.--

Avatar
İzmitli-Gün birlik günü 1 2018-08-15 20:02:32

Bizler her zaman Devletimizin ve Devlet büyüklerimizin yanındayız...fakat yapılan hataları,yanlışları ahlak çerçevesi içerisinde her zaman eleştirir ve önerimizi,yapılması gerekenleride söyleriz.
Kendi kendinize yeten kendi ayakları üzerinde duran bir ülke iseniz yani dışa bağımlı değilseniz kendiniz pişirip kendiniz yiyip,dışarıyada satabiliyorsanız ne ala hiç bir ülkenin parası sizi etkilemez zaten...
Sürekli dışa bağımlıysanız hammadde,ürün,ara mamül vs. dışarıdan dövizle alıyorsanız o zaman işiniz harap bütçe açığı kapıda değil içeride hazinedeki paraları kemiriyor demek!
Türkiye hazır yiyiciliği bırakmalı biran evvel üretim yapmalı...gerekirse dünyada satılan markaları,teknolojileri satın alıp bünyesine katmalı yanına Türk ibaresini koymalı...Örneğin:2017 yılında satılan Opel'i alabilirdik veya Volvo,Volvo'yu Çinliler aldı!
Biz ne yaptık en son yapacaklarımızı en başta yapıp paraları Betona,asfalta gömdük bunları yaparkende tarım arazilerinin,ormanların,su kaynaklarının ortasın--

Avatar
Millet Uyanık 2018-08-15 19:54:09

Dolar'ı 2008'de 1.17 seviyesinden alınıp son gördüğü en yüksek 7.15 seviyesine geldiyse Hele'ki son 3 ayda ikiye katrlandıysa ben bize yapıolan siyasi komplodan çok ''Biz nerede yanlış yaptık'' sorusunu kendime sorarım.

banner354

banner820

banner482

banner846

banner599

banner328