banner608
banner609
11 Aralık 2014 Perşembe 12:55
AVM'LER PAZAR GÜNÜ AÇILMAZSA..
banner610

AVM'LER PAZAR GÜNÜ AÇILMAZSA..


 

Perakende Ticaretinin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun Tasarısı görüşülmeyi beklerken son anda 'pazar günleri ve resmi tatillerde alışveriş merkezleriyle (AVM) büyük mağazaların kapalı olmasını' talep eden yeni kanun teklifi perakende sektörüne bomba gibi düştü. Sektöre göre, bu, 400 bin kişinin çalıştığı perakendede 100 bin kişinin işsiz kalması ve 20 milyar TL ciro kaybı demek.

AVM'YE 'PAZAR' YASAK!

50'den fazla AK Parti milletvekilinin imzasıyla TBMM Başkanlığı'na sunulan 'Alışveriş Merkezleri, Büyük Mağazalar ve Zincir Mağazaların Kuruluş ve Çalışma Esaslarına Dair Kanun Teklifi'nde satış alanı 400 metrekareyi aşan süpermarket, indirimli market, grosmarket gibi isimler altında tüketim maddeleri ve ihtiyaç malzemeleri satan işyerleri ve bunları içeren AVM'ler 'büyük mağazalar' olarak tanımlandı. Tanımın, giyim ve diğer perakende kategorilerini de kapsadığı açıklanan teklifte, büyük mağazaların 10.00 olan mevcut açılış saatinin 10.30'a, 22.00 olan kapanış saatinin 20.30'a çekilmesi, pazar ve resmi tatillerde kapalı olması önerildi.

YÜZDE 25 KAYIP

Bir anda gündeme gelen bu yeni teklif ise perakende sektöründe alarm zilleri çalmasına neden oldu. Çünkü bu teklifin yasalaşması durumunda, sektörde 100 bin kişinin işsiz kalabileceği ve en az 20 milyar TL'lik ciro kaybı olacağı ifade ediliyor. Konuyla ilgili görüşülen Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği Başkanı Hulusi Belgü, söz konusu teklifin algı karışıklığına neden olduğunu belirterek, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın 'Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı' hazırladığını hatırlattı. Belgü, son hali ağustosta yayınlanan, Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakan iken imzalayıp Meclis'e taşıdığı söz konusu taslakta AVM'lerin pazar günleri ve resmi tatillerde kapalı olmasına yönelik kısıtlayıcı bir madde olmadığını anımsatarak şöyle devam etti: "Yeni yasa teklifi popülist bir yaklaşım oldu. AVM'ler ve organize perakende 400 bin kişi istihdam ediyor. Çalışma gün ve saatleri böyle değiştirilirse yüzde 25 istihdam kaybı olur. 100 bin kişiden bahsediyoruz. AVM'ler toplam cirosunun yüzde 50'sini hafta sonu yapıyor. İnsanlar işten ancak 18.30'da çıkabiliyor. Bir markete, AVM'ye kaçta gidip 20.30'a kadar ihtiyaçlarını karşılayabilirler?"

"İTİRAZLARDAN VAZGEÇİN" MESAJI MI?

Perakende yasasının geçmişi 15 yıl önceye dayanıyor. Pek çok yasa teklifi ve taslak hazırlandı; ancak hem esnaf, hem de organize perakende ve AVM yatırımcısı ortak paydada buluşamadı. Esnafın, "AVM'ler ve büyük marketler pazar günleri kapalı olsun" önerisi daha önce de taslaklara taşınmış, Gümrük Bakanlığı'nın hazırladığı son tasarılarda ise rafa kaldırılmıştı. Sona yaklaşılmışken yeniden gündeme getirilen bu konu, perakende sektörüne, son yasa teklifinin 'mesaj kaygılı' olduğunu düşündürtüyor. Kulislerde konuşulan, bakanlığın ağustosta yayınladığı tasarıda yer alan ve sektörün itiraz ettiği maddelerin kabul edilmesi için yeni tekliflerle kısıtlamaların gündeme getirildiği. Söz konusu tasarıda sektörün itiraz ettiği başlıca konular şöyle sıralanıyor:

-AVM'lerin planlanmasında, içinde esnaf temsilcilerinin de olduğu bir kuruldan izin alınması gerekliliği.

-Büyük mağazaların, raf tahsisi gibi hizmetler için üretici ve tedarikçiden sözleşmede belirtilmeyen prim ya da bedel talebinde bulunamaması.

-Üreticinin KOBİ ve tarımsal ya da hayvansal ürün üreticisi olduğu durumlarda, 30 günde bozulan hızlı tüketim mallarının ödemesinin 30 günde yapılması.

BUGÜN ANKARA'DA GÖRÜŞME VAR

Bakanlığın hazırladığı tasarı, bugün Ankara'da TBMM Komisyonu'nda tekrar görüşülecek. TAMPF yetkilileri ile ilgili bürokratlar, önceden planlanmış bir toplantı yapacak.

HAFTA SONU İZİN YAPAN YOK

Perakendecilerin iş kaybı açısından ele aldığı son yasa teklifi, hafta sonu izin yapma şansı bulamayan AVM ve mağaza çalışanları için fırsat da yaratıyor. Yasa teklifinde, çalışanların dinlenmesini ve korunmasını amaçlayan Hafta Tatili Kanunu ve Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Kanunu dikkate alınıyor. Perakendede en yoğun günler hafta sonları olduğu için AVM ve mağaza çalışanları haftalık izinlerini cumartesi ya da pazar değil, hafta içi günlerden birinde kullanıyor. Pek çok marka, yoğunluk gerekçesiyle hafta sonu ek personel çalıştırıyor.

"ALIŞVERİŞE GELEN TURİSTİ DE KÖTÜ ETKİLER"

Tüm Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu (TAMPF) Başkanı Vahap Küçük: "Popülist yaklaşımla hazırlanan teklifin uygulanabilir tarafı yok. AVM'lerde cironun yüzde 50'si hafta sonları yapılıyor. Bunun da yüzde 50'si pazar gününden geliyor. 70 milyar TL hacmin döndüğü yerde, pazar günleri 17.5 milyar TL eder. Erken kapanma ve resmi tatili eklersek en az 20 milyarlık kayıp demek. Çünkü hafta sonu harçlığını çıkaran üniversite öğrencisinden, tüketiciden bahsediyoruz. Alışveriş için İstanbul'a gelen yerli ve yabancı turist kötü etkilenir. AVM'ler pazarları yalnız Almanya'da kapalı. Perakendenin kalbi İngiltere'de açık."

"REKABET BOZULUR"

Gıda Perakendecileri Derneği'nden gelen açıklamada, "Perakende Ticaretinin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı'nın komisyonda görüşülmesine bir gün kala ortaya atılan bu teklif serbest piyasa ekonomisini zedeler ve rekabet ortamını bozar, çalışanların iş olanaklarını elinden alır" denildi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner328

banner596

banner599

banner482