banner783
banner598
17 Mart 2018 Cumartesi 13:27
Atık yakma tesisine tepki  Ciğerlerimizi yok ediyorlar!
banner728

Kocaeli’de Umuttepe Orman Depo Alanı bölgesinde yapımı planlanan evsel atık yakma ve enerji üretim tesisine, Çevre Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi Başkanı Sait Ağdacı tepki gösterdi. Sait Ağdacı, "10 binin üzerinde ağaç kesilecek. Burası Kocaeli'nin son kalan ciğerleri ve bizim başka yeşil alanımız yok. Ciğerlerimizi yok ediyorlar" dedi.

İzmit'te 1996 yılından bu yana faaliyette olan İzmit Atık ve Artıkları Arıtma Yakma ve Değerlendirme Tesisi (İZAYDAŞ) ve Dilovası ilçelerinde bulunan evsel atık depolama sahalarının dolması nedeniyle il genelinde faaliyet gösterecek bir evsel atık yakma ve enerji üretim tesisi ihtiyacı ortaya çıktı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılması planlanan tesisin Umuttepe Orman Depo Alanı bölgesinde kurulmasına karar verildi. Tesis için Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporları çıkarıldı. 3 Nisan'da, Kocaeli İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından duyurulacak olan yerde, ÇED toplantısının gerçekleştirileceği belirtildi.

'CİĞERLERİMİZİ YOK EDİYORLAR'

Evsel atık yakma ve enerji üretim tesisinin yapılması için belirlenen yere Çevre Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi Başkanı Sait Ağdacı, tepki gösterdi. Tesisin yapılacağı noktada yok edilecek olan ormanların bir daha geri döndürülemeyeceğini belirten Sait Ağdacı, şunları söyledi:

"Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin planladığı şekilde Umuttepe Orman Depo Alanı bölgesinde, evsel atık tesisi veya halk tabiriyle çöp yakma tesisinin yapılması planlanıyor. Burası 20.49 hektarlık bir alan. Bizim burada yapılmasına karşı çıkmamızın sebebi ise bu kadar büyük bir alanda ağaçların kesilecek olması. Yani 10 binin üzerinde ağaç kesilecek. Burası Kocaeli'nin son kalan ciğerleri ve bizim başka yeşil alanımız yok. Ciğerlerimizi yok ediyorlar. Bu tesis yapıldığı takdirde, emisyon olarak kastetmiyorum, bu tesisin yapılmasıyla beraber katlediyor. Bu bölgenin arka tarafında su kaynakları, İSKİ'nin su havzaları, ayrıca Çenederesi'nin kaynakları var. Hepsinden geçtik, sadece ağaç kesmekle bitmiyor iş. Bunun altında yaşayan canlı bir organizma topluluğu var. Tüm doğa ve ekosistemi kendi elimizle yok etmiş oluyoruz."

'KANUNLARA GÖRE YENİ TESİS İZAYDAŞ SAHASINA YAPILMALI'

Atık yakma tesisi kurulması ile ilgili devletin yönetmeliklerini hatırlatan Ağdacı, "Atık yakma tesislerinin nereye yapılacağına baktığımız zaman; kanunlar ilk olarak, 'Eğer orada başka yakma tesisi varsa oraya yapılır, tesis yoksa sanayi kuruluşlarının olduğu yere yapılır' diyor. Bunun yanında, ulaşımın her daim kolay olması gereken yere yapılır. Altyapısı için yeni masraf gerektirmeyen yere yapılır. Çevresel etkilerine dikkat edilir. 'Su kaynaklarının olmadığı yerlere yapılır' diyor kanunlar. Bu şehirde İZAYDAŞ adı altıda tehlikeli atık yakma tesisi zaten var. Kaldı ki İZAYDAŞ sahasında böyle yeni yapılacak bir tesis için yer de var. Öyle bir yer varken o bölgedeki çevre halkının memnun olmaması nedeniyle yeni çöp tesisinin buraya yapılması planlanıyor" diye konuştu.

Tesisin yapılacağı bölgenin yakınındaki yerleşime de dikkat çeken Sait Ağdacı, "Kocaeli Üniversitesi yerleşkesi var, tıp fakültesi var, hastane var ve öğrenci yurtları var. Civarda köyler de var. Bu tesis yapıldığında birçok konuda mağduriyet getirecek. Onun için biz buna karşıyız" ifadelerini kullandı.

'ORMAN SADECE AĞAÇ DEĞİLDİR'

Konuyla ilgili açıklama yapan Orman Yüksek Mühendisi Dr. Mustafa Zengin de tesise karşı çıktı. Dr. Zengin, "Burada ormanı bütünlüğü içerisinde ele alırsak 20.49 hektar cüzi bir rakam. Orman bir ekosistemdir. Ormanı tek ağaç görüp onun yerine biz şu kadar fidan, şu kadar ağaç diktik demek ile telafi etmesi mümkün değil. Orman sadece ağaç değildir. Altında bir santimetreküp toprakta bile binlerce tek hücreli canlı yaşıyor. Tek hücreli canlılar yere düşen organik maddeleri ayrıştırıp azota dönüştürüyor. Bunun yanında yaban hayatı var ve ormanlar buna ev sahipliği yapıyor. Siz şimdi burayı bozduğunuzda nasıl telafi edeceksiniz? Burada endüstriyel plantasyon sahası da var. Şimdi siz burayı yok ediyorsunuz. Burada binlerce yılda oluşmuş orman toprağı söz konusu. Genetik horizonuyla, ölü dokusuyla, humusuyla binlerce yıllık verimli bir toprak deponi sahası haline getirilecek. Bunu yapmak için Kocaeli'nde yer mi kalmadı? Bu doğal plantasyon ormanlarına mı sıra geldi? Yazıktır günahtır. Bu milli servete ihanettir" dedi.

Son Güncelleme: 17.03.2018 16:36
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Özizmitli 41 2018-03-20 18:43:51

Neden sayın ünlünün köyü eşme sirtlarina yada karaosmanoğlunun köyü yüvacık tarafına yapılmıyor bu tesis onlar insanda üctepeler sekmanlı arızlı kabaoğlu gündoğdu tüysüzler de yaşayanlar insan degilmi sonrası tema vakfı sdk lar niye ses çıkarmıyorlar.

Avatar
Emek 2018-03-19 23:01:53

İzaydaş çalışanlarına yıpranma hakkı verilmeli...
Klinik ve Tehlikeli Atık yakma bertaraf fabrikası;Çalışanları yurtdışında ve Türkiye'de bazı iş kollarındaki Yıpranma Hakkını istiyor.
Yurtdışındaki fabrikalarda çalışanlar:15'yıl hizmet akti sonunda Ağır İş kolundan emekli ediliyor,İzaydaş'lı Türkiye'de bazı iş kollarında uygulanan Yıpranma (fiili hizmet zammı)'hakkı istiyor.
Çalışanlar Çevre ve Canlılar için Sağlıklarından feragat ediyorlar,onları ne gibi Hastalıklarının beklediği bilinmiyor,Normal çalışma süresi İzaydaş çalışanları için çok fazla.

Avatar
Dilovası 2018-03-19 21:56:52

Evsel Çöp Fabrikası için en uygun Bölge yer,İZAYDAŞ'ın Dilovasındaki Çöp Depo alanıdır bu alan verimsiz ve kayalık bir alan.Bu tesislerin çevreye hiç bir zararlı etkisi yok...Sadece çalışanlar uzun vadeli çalışmamalılar bu yüzden yıpranma hakkı verilmeli bu tür iş kolları için çalışan sağlığını tehtit eden yerler için ülkemizde fiili hizmet zammı uygulanmakta.İZAYDAŞ'ın yanına 2.Tehlikeli atık yakma tesisi yapılmalı.

Avatar
Doğan tazven 2018-03-18 20:05:45

Burası izmit sınırları içerisinde. İzmit belediyesinden görüş alınmış mı. Yada şöyle soralım nevzat doğan ne diyor bu işe.

Avatar
Psikonevroz @Cumhuriyet 2018-03-18 11:19:13

Sen kendine düşman...Herkes sana düşman.....Düşman,düşman,düşman....Düş adam.

Avatar
Faruk Lobster 2018-03-17 20:53:09

Daha once destekliyordunuz?? Ne değişti? ? http://m.bizimyaka.com/haber-65188-Neye-karsi-oldugumuzu-bilmiyoruz

Avatar
muhterem 2018-03-17 18:02:59

Biz kocaelililer olarak istemiyoruz mademki büyükşehir başkanı ibrahim sağlık açısından sıkıntı yok diyorsa yuvacık tarafına bir yere yapsınlar. yuvacığın yerleşim tarihi ne? bizim köylerimiz yüzyıllardır var

Avatar
Trkn 2018-03-17 16:21:07

Ey çevreciler.Ey TEMA cilar.Nerdesiniz? İzmit in ciğerleri ni yok edecekler.

Avatar
Osman 2018-03-17 16:17:57

Ne yazıkki ormanlar peş keş çekiliyor özelikke sapanca ve karatepe deki orman arazileri açma adı altında

Avatar
Cumhuriyet 2018-03-17 13:58:28

Millik ve yerlilik kisvesi altında.Ormana düşman,Türklüğe düşman,tarıma ve hayvancılığa düşman,ordusuna düşman,insanına düşman ne kadar uygulama varsa hepsini iktidarının devamlılığı için faaliyete geçiren yok edici bir siyaset.Ormanlar Milli Varlıklarımızdandır ve Milli olanın bunlar için geçerliliği yoktur herkese tavsiyem artık aklınızı başınıza alın şimdi rahat yaşıyor olabilirsiniz ama çocuklarınıza cehennemi miras bırakacaksınız.

Misafir Avatar
Psikonevroz 2018-03-18 11:19:13 @Cumhuriyet

Sen kendine düşman...Herkes sana düşman.....Düşman,düşman,düşman....Düş adam.

Beğenmedim! (0)

banner354

banner816

banner630

banner733

banner781

banner599

banner328

banner482