banner598
banner608
banner638
banner654
30 Nisan 2016 Cumartesi 09:15
Atatürkçü güçler 1 Mayıs’ta Gebze’de
banner610
İşçilerin emek ve Dayanışma Günü olan 1 Mayıs, bu yıl çalışma hayatına yönelik saldırıların arefesinde kutlanacak, özellikle işçi yatağı olan Gebze'de Kent Meydanı’nda saat 12.00'da kutlanacak olan 1 Mayıs geçen yıllardan farklı olacak. 16 sendika ve 1 dernekten oluşan Sendikalar Birliği'nin örgütlediği 1 Mayıs'a Vatan Partisi'nin yanı sıra Türkiye Gençlik Birliği (TGB), Türkiye Liseliler Birliği (TLB), Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD), Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD), Türkiye Sanatçılar Birliği (TSB) ve Türkiye Mali Müşavirler Birliği (TMMB) de katılacak. 

Peki neden bu örgütler Gebze’de olacak?
ADD Marmara Bölge Temsilcisi Dr. Zuhal Manoglu: 
Ulusal güçlerin olduğu yerde biz varız. İstiklal Marşımızın okunmadığı, Türk bayrağının sokulmadığı cilanda bizim yerimiz yoktur. O bakımdan Gebze'deki kutlamaya biz de katılacağız. Halkımız Türk bayrağını alabileceği, istiklal Marşı'nı söyleyebileceği ve ulusal güçlerin olacağı alanlara gitmelidir. 

CKD Genel Başkanı Canan Arıtman: 
Biz CKD olarak işçilerin tüm haklarını kullanabildikleri, emeklerinin karşılığım alabildikleri bir Türkiye'nin var olması için gerekli katkıları vereceğiz. Tabii bu arada kadınların iş yaşamına katılımının artırılması, kadın istihdamının artırılmasını da istiyoruz. Eşit işe eşit ücret istiyoruz. Emeğiyle kazananların haksızlığa uğratıldığı, emeğinin karşılığını alamadığı, iş güvencesinin olmadığı tüm uygulamalara karşı çıktığımızı ve çıkacağımızı alanlarda ifade edeceğiz. Üyelerimizin yereldeki 1 Mayıs etkinliklerine katılmalarını istiyoruz; yakın illerde olanların Gebze'deki mitinge katılmaları için çağrıda bulunuyoruz. 

TMMB Başkanı Oktay Yeşilyurt: 
TMMB, 1 Mayıs'ta Gebze'de olacak. Orada verilen mücadele çizgisi doğru bir çizgi. Doğru hedef, işçileri etnik temelde veya FETÖ'nün yaptığı gibi inanç temelinde bölerek ayrıştırmak değil. Doğru hedef emek cephesini sınıf karakteri temelinde birleştirmek ve somut ihtiyaçları için 1 Mayısları kutlamaktır. Taşeronluk, kiralık işçi büroları, kıdem tazminatı gibi meseleler var. Ama daha önemlisi, bunların çözülmesine sebep olacak doğru hedef vatanın birliği meselesi... Çünkü ne vatansız emek olur ne de emeksiz vatan olur. Biz Gebze'de yapılacak kutlamaların bu hedefler doğrultusunda olacağına inandığımız için orada olacağız. 

'Emek dünyasıyla sanatçıları birleştireceğiz'
 TSB Başkam İnci Özdil: 
Emek dünyasıyla sanatçıları problemleri örtüştü. Taşeron işçileriyle aynı şekilde sanatçıları da özel sözleşmeli statüye sokmak istiyorlar. Devlet Memurları Kanunundan sanatçıları çıkaracaklar, taşeron sisteminden daha kötü bir sistemin içerisine sokacaklar. Devlet kadrolarını tamamen bitirecekler. Hatta çıkarmak için şimdiden emekliliği özendiriyorlar, ‘emekli maaştanım yükselteceğiz' şeklinde kandırmaca tuzaklar söz konusu. İşçilere yaptıkları şeyin aynısın sanatkara yapıyorlar. Mutlaka Gebze'deki etkinliği TSB de destek verecektir. Emek dünyasıyla sanatçıları da birleştireceğiz. 

TGB Genel Başkanı Çağdaş Cengiz: 
Bu ülkenin gençliği, ekmeği ve vatanı için mücadele eden emekçilerin her zaman yanında olmuştur. Bugün Türkiye'de ekmek davası, vatan davası, laiklik davası, cumhuriyet davası hepsi birleşme durumunda. Geçmiş yıllarda özelleştirmeye karşı yürüttüğü mücadeleler başta olmak üzere işçiler, her zaman vatan ve cumhuriyet davasına sıkı sıkıya sarılmıştır. 1 Mayıs meydanları taşeronlaştırmaya, güvencesiz çalıştırılmaya, kıdem tazminatının çöpe atılması girişimlerine karşı olduğu kadar Türkiye'nin birliği, vatanın bütünlüğü ve laiklik için bir yumruk gibi birleşmeyi gerektirir. 1 Mayıs meydanları bölücülerin, vatan düşmanlarının değil emekçilerin meydanları olacaktır. Bu sene 1 Mayıs'ı Gebze'de işçilerimiz, emekçilerimizle kutlayacağız. Yurdun dört bir yanında işçilerimizle omuz omuza meydanlarda olacağız. Bütün yurttaşlarımızı başta Gebze olmak üzere meydanlarda olmaya çağırıyoruz. 

TLB Genel Başkanı Bora Çelik: 
Bizler kömürün karasını babalarımızın ellerinden öğrenen gençliğiz. Ve bu gençlik 1 Mayıs'ta vatanımızın esas sahibi olan emekçilerle beraber Gebze'de olacaktır. Mehmetçiğimizin PKK'ya karşı kazandığı zaferleri bir kez daha üreten işçilerle birlikte kutlayacağız. Gebze'de yapılacak olan 1 Mayıs işçi sınıfının vatan savunmasında en kararlı sınıf olacağını bir kez daha kanıtlayacaktır. Herkesi 1 Mayıs'ta Gebze'ye bekliyoruz. 

Aydınlık

Son Güncelleme: 30.04.2016 13:39
Anahtar Kelimeler:
1 MayısGebzeKocaeliİzmit
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner634

banner636

banner354

banner630

banner328

banner633

banner653

banner599

banner482