banner598
banner608
21 Eylül 2016 Çarşamba 11:58
Asgari ücret düşmeyecek
banner610
Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Eylül Ayı Meclis Toplantısı gerçekleştirildi. Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın konuk olduğu toplantının açılış konuşmasını KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu yaptı. Zeytinoğlu konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Geçtiğimiz ayın ekonomik verilerini değerlendirecek olursak Ağustos ayı ihracatı 11 milyar 157 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bayram tatilinin uzaması ve 15 Temmuz darbe girişimi Temmuz ayı ihracatımızda düşüşe neden olmuştu. Ağustos ayında ihracattaki toparlanmayı memnuniyetle görüyoruz. Bölgesel olarak AB ülkelerine olan ihracatımızda artış gözlemliyoruz. Arzumuz, aylık bazda ihracatımızın 13 milyar dolar ve üstü seviyelerine çıkmasıdır. İhracatta en önemli partnerimiz Avrupa, ama yeni pazarlar da önemli Rusya ile ticaretin normalleşme sürecini olumlu değerlendiriyoruz. Ancak ihracattaki olumsuz seyre bir anda çare olması beklenemez. Daha fazla desteğe ihtiyaç var.

OTOMOTİVDE GERİLEDİK
Sektörel olarak baktığımızda; en fazla ihracat artışını otomotiv sektörü gerçekleştirdi. Otomotiv sektörünün ilimizdeki ağırlığını göz önüne aldığımızda, benzer artış ne yazık ki ilimizde olmadı. İlimiz otomotiv ihracatındaki gerilemenin sezonsal olabileceğini düşünüyoruz. Eylül ayında ihracat 1,2 milyar dolar, ithalat 2,9 milyar dolar olarak gerçekleşti. Eylül ayında yine uzun bir bayram tatili nedeniyle, ihracattaki artışın sınırlı olabileceğini düşünüyoruz. Ağustos ayında baz etkisi ile hem ÜFE’de hem de TÜFE’de yıllık bazda azalma olabileceğini bekliyorduk. Enflasyondaki gerilemenin talep daralmasından kaynaklandığını düşünüyoruz. Baz etkisi ile Eylül ayında yıllık enflasyonda azalma devam edebilir. 

ÜRETİME DARBE
Ancak içinde bulunduğumuz Eylül ayı hem Kurban Bayramı, hem de okulların açılması ile harcamaların yüksek olacağı bir ay olacak. Bu bakımdan beklediğimiz bu azalış, sınırlı kalacaktır. ÜFE’deki azalma biz sanayiciler için önemli ve sevindiricidir. Bu gerilemenin enerjideki aylık yüzde 2,49 gerilemeden kaynaklandığını görüyoruz. Enerji fiyatlarındaki azalma petrol fiyatlarının gerilemesinden kaynaklanıyor. Eylül ayında petrol fiyatları 45-50 dolar aralığında kalırsa ÜFE’de bir miktar daha gerileme bekleyebiliriz. Temmuz ayında yaşanan darbe girişiminin üretime etkisi çok sert oldu. Hükümetimizin mali piyasalara olumlu müdahalesine rağmen bu azalışı yaşadık. 

SANAYİDE GERİLİYORUZ
2013 yılının mart ayından bu yana gerçekleşen en düşük sanayi üretimi gerçekleşti. Özellikle imalat sanayindeki yüzde 6,5 oranındaki gerileme dikkat çekicidir. Hükümetimizin olağan üstü ortamdayken reformları hızlı bir şekilde açıklaması çok önemliydi. Artık reformların bir an önce hayata geçmesi gerekiyor. Sanayi üretimindeki gerilemenin temmuzla da sınırlı kalmayacağını düşünüyoruz. Bunun üçüncü çeyrek büyümeye olumsuz yansıyacağını düşünüyoruz. İkinci çeyrekte yüzde 3,1 büyüdük. Yılsonu hedeflerimizden uzaklaşmamak için hükümetimiz tarafından alınan önlemlerin sonuç vermesi gerekiyor. Odamızın tarihine baktık, 1989 tarihinde kurulan odamıza ilk defa bir Maliye Bakanı’nı konuk ediyoruz. Bu sebeple sayın bakanımıza teşekkürlerimi sunuyorum.

TARİHİ EVLERE ÖZEL PROJE
Hatırlarsanız, 2013 yılında Kapanca Sokak’ta 2 adet tarihi ev satın almıştık. Bu evlere üçüncüsünün ilave edilmesi için 2015 yılında İzmit Belediyesi ile ortak proje sözleşmesini imzalamıştık. Projenin toplam bütçesi: 1.440.360 TL. MARKA tarafından desteklenen miktar: 622.677 TL’dir. Kalan 817.682,93 TL’lik Odamız tarafından karşılanacak. Zaten 900 bin TL olarak 2016 yılı bütçemizde yer ayrılmıştı. Projenin süresi 18 ay. Bu evlerin, öncelikle iş turizmi amacıyla ziyarete gelen yerli ve yabancı turistler için konaklama işletmesi olarak restorasyonu amaçlıyoruz. Mali destek aldığımız diğer projemiz; “Liman İşletmelerinde Nitelikli İşgücü ile İş Verimliliği ve Etkinliği Modelimizle Türkiye’de Öncü Oluyoruz” başlıklı proje. TÜRKLİM iştirakçimiz. Toplam bütçesi: 1.038.058 TL’dir.  MARKA tarafından desteklenen miktar: 682.195,64 TL’dir.  Projenin süresi 12 ay.

LİÖAM İÇİN EĞİTİM MERKEZİ
Bu proje ile Odamız çatısı altında teorik ve uygulamalı eğitimlerin verileceği bir ‘Kariyer Port Mükemmeliyet Merkezi’ kurulacak. Bu merkezde; liman işletmeciliğine yönelik simülasyon eğitimleri gerçekleştirilecek. Odamızın Nikomedya eğitim salonunu bu merkez için tahsis ediyoruz. İlk olarak salonun küçük ölçekli yapım işleri tamamlanacak. Simülasyon eğitimlerini gerçekleştirmek için gerekli makine ve teçhizat alınacak. Merkezde eğitimleri gerçekleştirmek üzere eğiticiler seçilecek ve eğitici eğitimleri tamamlanacak. Eğitimler Mesleki Yeterlik Kurumu'ndan belgelendirme desteği alınarak düzenlenecek. Böylece eğitim alanların geçerli sertifikaları olacak. Birçok liman isletmesinin çok önemli bir ihtiyacına büyük ölçüde katkı sağlamayı hedefliyoruz.

MARKA’DAN 1.4 MİLYON DESTEK
Ayrıca, Kocaeli Üniversitenin yürüttüğü ve ortağı olduğumuz ‘Kartepe Test ve Araştırma Merkezinin (KARTEAM) Oluşturulması’ projesi de destek almaya hak kazandı. Söz konusu proje ile makine-imalat, metal ve otomotiv yan sanayi sektörlerinde faaliyet gösteren firmaların ortak kullanımına yönelik“Kartepe Test Araştırma Merkezi'nin (KARTEAM)  oluşturulması amaçlanmaktadır. Sonuç olarak; MARKA’dan bu yıl aldığımız Doğrudan Faaliyet Desteği ve Teknik Desteği de ilave ettiğimizde bütçemize toplam 1,4 milyon TL’lik finansman sağlamış olduk. Projelerin yazılımında bize destek olan ABİGEM’e teşekkür ediyorum.

GÖÇMEN BAKANLIĞI KURULMALI
Sayın bakanım ilimizdeki en önemli sorunlardan biri konut ısıtmada kullanılan yakıtlardan kaynaklı hava kirliliğidir. Bu konuda doğalgaz kullanımının yaygınlaştırılmasıyla çözüm bulunabilir diye düşünüyoruz. Bildiğimiz kadarıyla Kuzey Marmara Otoyolu projesinde inşaat çalışması başladı. Bunun için sizlere teşekkür ediyoruz. Zira otoyolumuz artık kapasitesini doldurdu. Sizden bir isteğimiz daha var Yalova yönüne yapılacak olan otoyolun hızlandırılması. Burada bulunan yolda şu anda onlarca trafik ışığı var. Bu yol artık şehirlerarası yol olmaktan çıkmış, adeta bir minibüs yolu olmuş durumda. Biz Suriyeli gençlerin ve kadınların istihdam edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Mesleki eğitimler verilebilir. Sizin alanınız olmadığını biliyoruz ancak hükümeti ilgilendirdiği için bir önerimizi dile getirmek istiyoruz, artık Göçmen Bakanlığı’nın kurulmasının vakti gelmiştir. Bu konu acil bir meseledir.” 

SAAT 11.00’DE GELDİ
Maliye Bakanı Naci Ağbal saat 11.00’de Vali Hasan Basri Güzeloğlu’yla birlikte KSO’ya geldi, Kocaeli’nin ve ülkenin ekonomik durumu hakkında sanayicileri bilgilendirdi. Bakan Ağbal gelemeden önce KSO girişinde X-ray cihazları kurularak katılımcılar tek tek aranması dikkatlerden kaçmadı. Eylül ayı meclis toplantısına Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın yanı sıra kent protokolü katılım sağladı. Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun yurt dışında olmasından dolayı katılamadığı programa; Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zekeriya Özak, KOÜ Rektörü Sadettin Hülagü, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, İl Kültür Müdürü Adnan Zanburkan, Kocaeli Vergi Dairesi Başkanı Erhan Coşkun, Kocaeli Deftardarı Dursun Ali Özen ve meclis üyelerinin yanı sıra Bakan Ağbal’a Ankara’dan ise Gelir idaresi Başkanı Adnan Ertürk, Gelir Politikaları Genel Müdürü Burcu Aydın, Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Recep Demir de eşlik etti. 

KOCAELİ’NİN ÖNEMİ
Bakan Ağbal konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Bu daveti ilk aldığımda hiç tereddüt etmeden kabul ettim. Çünkü Kocaeli Türkiye ekonomisinin bel kemiği bir vilayetimiz. İftihar ediyoruz. Her alanda Türkiye’ye katkı veren, gözümüz gibi bakmamız gereken bir vilayet Kocaeli. Beni bu kentin vergi tarafı da ilgilendiriyor. Kocaeli bu alanda çok önemli katkılar sağlıyor. Yüreğiyle, emeğiyle, alın teriyle vergi tahsilatına katkı sağlayan hepinize teşekkür ediyorum. Bir ekonominin sağlam olması, kamu maliyesinin sağlam olmasıyla mümkün. Son 14 yıldır kamu maliyesine AKP hükümeti olarak çok önem verdik. 2015 yılında denk bütçe yaptık. Bütün dünyada 2009 sonrasında global bir kriz yaşandı. Bu dönemde Türkiye ekonomisi hem gelişmekte olan hem de gelişmiş ülkeler arasında bariz bir noktada iyi bir performans sergiliyor. 

YAPISAL REFORMLAR
Türkiye ekonomisi eğer uzun vadede büyüyecekse bizim mutlaka sanayide daha çok işler yapmamız lazım. 14 yılda sanayinin büyümesi anlamında çok işler yapıldı ama henüz istediğimiz seviyede değiliz. Sanayimiz son yıllarda istihdamda zorlanıyor. Bu da bize artık yeni sanayi tesislerine ihtiyacımız olduğunu gösteriyor. Bugün maalesef Türkiye ekonomisi orta teknolojili ürünler üreten bir görünüme sahip. Bizim mutlaka teknoloji yoğun üretime geçmemiz lazım. Burada bugüne kadar yaptıklarımızı aynı şekilde yaparak ülkemizi büyütemeyiz. Ne yapıp edip bu tabloyu değiştirmemiz lazım. Bizim yapısal reformlar yapmamız gerekir. Asgari ücret 1.300 TL’nin altına düşmeyecek. 1 Ocak 2016’dan itibaren asgari ücreti 1.300 TL yaptık. Beklentiler de oluştu. Çalışan yıl boyunca her ne olursa olsun 1.300 TL maaş almak istiyordu. 

ÜCRET DÜŞMEYECEK
Burada bizim gelir vergisi takvimimiz sorun teşkil ediyordu. Yüzde 15 dilimden, yüzde 20 dilimine giriyordu ve maaşlarda son 3 ayda bir düşme olması bekleniyordu. Bir toplantı yaptık ve maaşların 1.300 TL’nin altına düşmemesi için çalışma yaptık. Toplantının sonunda önerimiz kabul edildi. Burada şu düzenleme yapılacak, biliyorsunuz Asgari Geçim İndirimi uygulaması var. Kişinin evli olup olmamasıyla, çocuklarıyla ilgili bir vergi hesaplaması yapılıyor. Son 3 aydı AGİ uygulamasını bir adım ileriye taşıyoruz. Eğer maaş 1.300 TL’nin altına düşerse AGİ ödemesi artırılacak. Maaşlardaki düşüş kadar AGİ artışı ile 1.300 TL’nin altına ücret düşmüş olmayacak. 

SÖZÜMÜZÜ TUTACAĞIZ
Üst gruplardaki çalışanlarda ise herhangi bir değişiklik olmayacak. Örneğin 3 çocuklu, asgari ücretli çalışan bir birey 1.387 TL maaş alırken, son 3 ayda vergi diliminin yükselmesiyle 1.317 TL alacak. Bu kişiye maaşı 1.300 TL’nin altına düşmediği için ekstra bir ödeme yapılmayacak. Böylelikle verdiğimiz sözü tutmuş olacağız ve asgari ücret yıl içerisinde hiçbir koşulda 1.300 TL’nin altına düşmemiş olacak.” Gerçekleşen konuşmaların ardından bakan Ağbal ile beraberindeki heyet oda binasında İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile KSO işbirliğiyle açılan, “Türk Süsleme Sanatları” sergisini gezdi. Program, Club Bithynia’da yenen yemekle sona erdi.
 
Son Güncelleme: 22.09.2016 10:38
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner634

banner636

banner354

banner630

banner328

banner633

banner653

banner599

banner482