banner560
banner589
banner572
06 Temmuz 2014 Pazar 13:33
Ameliyathanesi bile yok ama…
banner508

Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, Erol Kalemer ile birlikte Kocaeli Diş Hekimleri Odası Başkanı Hasan Orakçı’yı ziyaret etti. Şube başkanı Çeker’in hayırlı olsun ziyaretinde güncel konular tartışıldı. Görüşmeden her iki taraf da memnun kalırken, Orakçı ziyareti nedeniyle Çeker’e teşekkür etti.

YÖNETİMİ TEBRİK ETTİ

BaşkanÇeker; “Sayın Orakçı ve ekibi sorumluluk hissederek odaya üye olan, olmayan meslektaşlarının sorunlarını ortadan kaldırmak, çalışma şartlarını iyileştirmek için oda yönetimine talip oldu. Bu gerçekten takdire şayan. Sayın Orakçı’nın şahsında yönetim kuruluna seçilen arkadaşlarımızı tebrik ederim. Serbest çalışan ve kamuda görev yapan diş hekimlerimizin ekonomik ve sosyal haklarının korunması ve geliştirilmesi için sayın Orakçı ve ekibinin gerekli çalışmamaları yapacaklarına inanıyorum” dedi.

DAHA KALİTELİ HİZMET İÇİN

Başkan Çeker sözlerini şöyle sürdürdü; “Meslek odalarının çalışma hayatında önemli yeri vardır. Meslek odaları ve sendikaların kendi iş kollarında birlikte iş birliği yaparak ortak çalışmalar yapmaları toplum üzerinde olumlu etkiler yaratır. Böylece ağız ve diş sağlığı merkezlerinden hizmet alan vatandaşlarımız daha kaliteli hizmet almış olur. Bu iş birliği vatandaşımıza olumlu yansıyacağı gibi sağlıkta kaliteyi artıracak ve olumsuzlukları da ortadan kaldıracaktır. Sendikalar ve odalar üstlerine düşeni yapmadıklarında vebal altında kalırlar.

DENETLENEMİYOR

Oda serbest çalışan diş hekimlerinin muayenelerini denetleyebiliyor. Buralarda kontroller yapabiliyor ama kamuya ait ağız ve diş sağlığı merkezlerinde kontrol ve denetleme yapamıyor. Buralarda denetleme yapan heyette Diş Hekimleri Odası’ndan yetkili bir kişi bulunmuyor. Bu eksikliktir. Eksik uygulamanın bir an önce ortadan kaldırılması için Sağlık Bakanlığı gerekli düzenlemeyi yaparak Ağız ve Diş Sağlığı Merkezlerini kontrol denetleme yapan ekip içerisine Diş Hekimleri Odası’ndan da yetkili bulunmalıdır.

STANDARTLARIN ÇOK ÜZERİNDE

Özel muayenelerde bir hekim mesai saati içerisinde yaklaşık 15 hasta kabul ederek tedavilerini gerçekleştirirken kamudaki Ağız Diş Sağlığı Merkezlerinde hekim yaklaşık olarak günde 40 hasta kabulü yapıyor. Bu oran Avrupa standardının çok üzerinde. Kısa sürede haddinden fazla hastaya hizmet vermek, vatandaşın almış olduğu hizmet kalitesinde düşüklüğe sebebiyet verecektir.  Geçmişte 0 ile 18 yaş arası çocukların azı dişlerinin çekimleri özele sevk ediliyordu Şu  an özele sevk edilmiyor. Bu yanlış uygulamadan Sağlık Bakanlığı vazgeçmeli, eskisi gibi özele sevki tekrar başlatmalıdır.

HAK İHLAL EDİLİYOR

Vatandaşın sağlık hizmetine ulaşması Anayasal hakkı olduğu halde bu hak Sağlık Bakanlığı tarafından engellenmektedir. Çifte standart uygulanmaktadır. Özel hastanelere vatandaş istediği gibi başvurmaktadır. İş ağız sağlığına geldiği zaman ‘Sen özelde tedavi olamazsın’ denmektedir. Bu yanlışlık ortadan kaldırılmalıdır. İlimizde mantar gibi Ağız Diş Sağlığı Merkezi açılmaktadır. Bu merkezle açıldığı halde ameliyathaneleri yoktur. Ameliyathanesi olmayan bir ağız diş sağlığı merkezi olamaz o zaman orası ağız diş sağlığı merkezi değildir.

GÜÇLERİMİZİ BİRLEŞTİRELİM

Bu merkezlerde ameliyathaneyi bırakın kanal tedavisi dahi yapılmamaktadır. Çene cerrahisi bile bulunmamaktadır. İlimizdeki nüfus artışına orantılı olarak diş hekimi ve sağlık personeli istihdamı sağlanmalıdır. Tam teşekküllü Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi kurulması gerekmektedir.” Diş Hekimleri Odası Başkanı Hasan Orakçı ise “Serbest çalışan ve kamuda görev yapan meslektaşlarımızın odalar ve sendikalarla olan ilişkileri konusunda mesleki kazanımlar elde edebilmeleri için sendikaların ve odaların birlikte çalışmasında sayısız fayda var. Güçlerimizi birleştirmenin birlikte olmanın sayısız faydaları var” dedi.

son

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner328

banner482