banner598
banner609
banner638
banner654
22 Haziran 2015 Pazartesi 20:04
banner610

 

 

İzmit Belediyesi tarafından ihaleye çıkarılan ve ihalesini Omega Sinema Sistemleri Şti.’nin kazandığı Cumhuriyet Cafe’nin yıkılarak yeniden inşa edileceği ya da iki kata çıkarılacağı iddiası, araştırdıkça daha da önemli detayları ortaya çıkardı. Kafeteryanın yenileneceği, üzerine kat çıkılacağı öne sürüldü.

 

Şu sıralar parkta hummalı bir çalışma başladı. Konuyla ilgili görüşünü aldığımız ÇEKÜL Kocaeli Temsilcisi Numan Gülşah, Cumhuriyet Parkı’nın altında tarihi kalıntıların olduğunu, alanın kazılması halinde bu kalıntıların ortaya çıkacağını öne sürdü. Buranın sit alanı olup olmadığı konusunda bilgisi olmadığını ifade eden Tarihçi-Yazar Yavuz Ulugün ise “Burası bağış arazisi, buraya bir katın dışında yapı yapılamaz” dedi.

 

 

CUMHURİYET CAFE İHALESİ

 

 

İzmit Cumhuriyet Parkı’ndaki Cumhuriyet Cafe’nin kiralama ihalesi geçtiğimiz haftalarda İzmit Belediyesi’nce gerçekleştirilmişti. Kafeteryanın ihalesine, Omega Sinema Sistemleri Şti. adına Fikret Gürsoy ve şahıs olarak Serhat Avcı katılmıştı. Açık artırma usulü dört tur dönen ihalede, sonuç alınamayınca kapalı zarf usulüne gidilmişti. Kapalı zarftan çıkan sonuca göre Fikret Gürsoy, aylık 9 bin 150 liraya kafeteryayı kiralamaya hak kazandı. Buraya kadar normal görülen ihaleyle ilgili gazetemizde önemli iddialara yer vermiştik.

 


İKİ KATA ÇIKACAK İDDİASI

 


Fikret Gürsoy’un bundan bir yıl evvel Cumhuriyet Parkı’ndaki kafeteryanın ihaleye çıkarılacağını ve burayı kiralayacağını bildiğine dair iddiaları gündeme getirmiştik. Gürsoy’un kafeterya ile ilgili gerekli alt yapıyı tamamladığı ve çevresindekilere buranın işletmecisinin kim olacağını dahi aylar öncesinden duyurduğu söylentilerine yer vermiştik. “Cumhuriyet Cafe adrese teslim mi oldu” başlığı ile verdiğimiz bu haber sıcaklığını korurken, Cumhuriyet Parkı ve bu kafeterya ile ilgili daha da önemli iddialar ortaya atılmaya başlandı. Cumhuriyet Cafe’nin yapılacak olan çalışma ile yenilenip, 2 katlı hale getirileceği öne sürülüyor.

 

 

KAÇINCI DERECE SİT ALANI?

 

Kafeteryada tadilat çalışmaları başladı, binada bulunan Medya Evi de boşaltıldı. Yıllar önce parklar birinci derece sit alanıydı. Tabiat ve Koruma Kurulu tarafından korunurdu.

 

Şimdi bu parklar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlandı. Bakanlık da iddialara göre birinci derece sit alanı olan parkları üçüncü derece sit alanına dönüştürdü ya da sit alanı olmaktan tamamen çıkardı. Üçüncü derece sit alanlarında ağaçlara dokunulmadığı sürece istenilen değişiklik yapılabiliyor. Sit alanı değilse, zaten her şey belediyelerin inisiyatifine bırakılıyor. Cumhuriyet Parkı da bu kapsamda.

 


TARİHİ KALINTI İDDİASI

 


İddialara göre burası birinci derece sit alanıydı ve bakanlık tarafından üçüncü derece sit alanına dönüştürüldü. Şimdi, Cumhuriyet Parkı’ndaki ağaçlara dokunulmadığı sürece istenilen değişiklik yapılabiliyor. Yani, burası üçüncü derece sit alanına dönüştürüldüyse, Cumhuriyet Parkı içindeki kafeteryaya da 2-3 kat daha çıkılabiliyor. Ama hala birinci derece sit alanıysa buraya çivi çakmak dahi yasak. Ortaya atılan bir başka iddia ise Cumhuriyet Parkı’nın altının tarihi kalıntılarla dolu olduğu. Bu nedenle de şu zamana kadar kazılamadığı yönünde. Bu nedenle de parkta yalnızca bir katlı kafeterya ve sanat evi mevcut.

 


NİKOMEDİA ZAMANINDA

 


Nikomedia zamanında parkın bulunduğu alanın gladyatörlerin dövüştürüldüğü bir arena olduğu öne sürülüyor. Bu iddianın sahibi, Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) İl Temsilcisi Numan Gülşah. Bölgenin altında tarihi kalıntılar olduğunu ifade eden Gülşah, bir süre sonra bu bölgeye mezarlık kurulduğunu söyledi. Gülşah, şunları kaydetti: “1930 yılında burası çocuk parkına dönüştürüldü. Buranın altında arena var. Dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Sefa Sirmen, burada su kolektörleri geçirecekti ancak tarihi kalıntılar ortaya çıkar diye yapmadı.

 


BURASI BAĞIŞ ARAZİSİ

 


Burası birinci derece sit alanıydı ancak şu anda ne durumda bilmiyorum. Bakanlık burayı sit alanı olmaktan çıkarmış olsa bile olası bir kazıda buradan tarihi kalıntılar çıkacaktır. İzmit Belediyesi, Cumhuriyet Cafe’yi genişleteyim derken tarihi kalıntıları gün yüzüne çıkarırsa elindeki bulgurdan da olur.” Bunlar Numan Gülşah’ın iddiaları. Konuyla ilgili bir de Tarihçi-Yazar Yavuz Ulugün’e danıştık. Ulugün, tarihi kalıntıların varlığının kesinlik taşımadığını ancak bölgenin daha önceden mezarlık olduğunu ve çocuk parkı yapılması için bağışlandığını ifade etti. Ulugün, bağış olarak verilen park arazilerinde yapıların bir katı aşamayacağını, 2-3 katlı yüksek binaların kurulamayacağını dile getirdi.

 


CEVAP BEKLEYEN SORULAR

 


Şimdi aklımıza şu sorular takıldı: Kafeterya binasına kat çıkılacak mı? Binanın yıkılıp yenilenmesi söz konusu mu? Eğer kat çıkılacak ya da yenilenecekse bu yasal mı? Burası sit alanı mı, sit alanıysa birinci mi, üçüncü derece mi? Sit alanı değilse, burayı sit alanı olmaktan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı mı çıkardı? Bağış arazilerde bir kattan fazla imar izni olmadığı doğru mu? Böyle bir durumda buraya iki katlı bina nasıl yapılacak? İlgili kurumlardan ve İzmit Belediyesi’nde bu sorulara cevap vermesi bekleniyor.

 
 

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner634

banner636

banner354

banner630

banner328

banner633

banner653

banner599

banner482