banner608
banner609
26 Ekim 2014 Pazar 21:36
ALGI OPERASYONU  İŞE YARAMADI
banner610

ALGI OPERASYONU

İŞE YARAMADI

 


 

Kocaeli Üniversitesi’nde nefesler tutuldu, herkes 30 Ekim’de yapılacak rektörlük seçimlerini bekliyor.

Biz de Gazete Barış olarak, kimsenin yapmadığını yapıyor ve seçimlerin haksız rekabet ortamından uzaklaşması için sözü adaylara bırakıyoruz.

Sürecin en başından beri üniversitede oluşturulmaya çalışılan algıyı yıkan Gazete Barış, tüm adaylara eşit mesafede durarak, özellikle projelerin konuşulması için çabalıyor.

***

En iddialı rektör adaylarından biri olan, kent genelinde ve üniversite çevresinde inanılmaz sevilen Prof. Dr. Recep Tarı son konuğumuz oldu.

Seçimler öncesinde adaylığını ilk açıklayan kişi ola Tarı, son derece kendinden emin.

Üniversite-şehir-Ankara üçgeni arasında müthiş bir bağ kuran Tarı, kazandığı takdirde üniversiteye katacağı en büyük değerin huzur olacağını söylüyor.

İşte Recep Tarı ile röportajımız…

***

HERKES KENDİNE YAKIŞANI YAPAR

Hocam adaylığınızı ilk açıklayan profesör oldunuz. Nasıl bir çalışma içerisine girdiniz?

 

Bir kere şunu ifade etmeliyim ki, aday olmak için aday olmadım. 30 kişilik çalışma ekibimizle birlikte sistemli bir çalışma yürütüyoruz. Herkese gidiyoruz, ulaşıyoruz. Zaten üniversitede bir imajımız var. Biz huzuru vaat ediyoruz. Bu imajımızı bozmadan çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

 

Hocam bazı adaylar Ankara ile olan diyaloğunu öne çıkararak kampanya yürütüyor. Siz ne diyeceksiniz bu duruma?

Ben o tür polemiklere girmek istemiyorum. Ancak herkes kendine yakışanı yapar. Bakın ben geçtiğimiz hafta Ankara’ya davet edildim. Ama aldığımız devlet terbiyesi gereği ne kimle görüştüğümü söyleyebilirim, ne de ne konuştuğumuzu. Ankara beni 40 yıldır tanır. Şu an devletin belli kademelerindeki kişilerle olan dostluğum üniversite yıllarıma kadar dayanır. YÖK üyelerinin yarıdan fazlasını gayet iyi tanırım.

Adaylığımı açıklamadan önce de, sonra da kendileriyle defalarca konuştum. Kocaeli Üniversitesi rektörlük seçimleri öncesinde bir algı oluşturulmaya çalışılıyor. Sanki cumhurbaşkanımız rektörün kim olacağını şimdiden tayin etmiş gibi bir hava var. Ben bu algı operasyonunun üzerine YÖK’e gittim. Onlara ‘Eğer sayın cumhurbaşkanımızın bu yönde bir düşüncesi varsa ben çekileyim, siz de rahat edin’ dedim.

Ama kiminle görüşsem bana böyle bir şeyin mümkün olmadığını söyledi ve ‘Sen heyecanını kaybetmeden çalışmaya devam et’ dendi. Hatta Köşk’le de görüştüm.

Biz demokratik bir ortamda seçim sürecinin atlatılmasını tercih ederdik. Ama ne yazık ki böyle olmadı. Kentte bir algı oluştu. Kent kandırıldı. Birisi bu algı operasyonuyla haksız rekabet oluşturdu.

 

HERKES YANLIŞ OLDUĞUNU BİLİYOR

 

Üniversitede bu algı operasyonu etkili oldu mu Hocam?

Hayır. Ben gidip herkesle görüşüyorum. Elbette bazı isimler ‘Hocam cumhurbaşkanımız bir adayı işaret etmiş’ dedi. Ama onlara da işin aslını anlattım. Ankara’dan edindiğim izlenimleri anlattım. Hiçbir devlet adamı, bir seçim öncesinde tarafını belli etmez. Sayın cumhurbaşkanımız da gayet vakur bir tavır sergiliyor. Ben kimseye söz verdiğine inanmıyorum. Bu yönde de çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

 

Bu operasyon çalışmalarınıza nasıl yansıdı?

 

Bizi Çok rahatsız etmedi. Üniversitede herkes bu algının yanlış olduğunu biliyor. Sadece biraz zaman kaybettik o kadar. Ben öğretim üyelerine öğretim görevlilerine gidip projelerimi anlatıyorum. Bu tarz polemiklere girmiyorum. Başta da dediğim gibi herkes kendisine yakışanı yapar. Bir insan kendini aldatmıyorsa kimseyi aldatamaz.

EN BÜYÜK PROJEM HUZUR

Peki Hocam projeleriniz neler?

 

Kocaeli Üniversitesi’nin ihtiyacı olan şeyi vermek için aday oldum. Ben üniversiteye huzur getireceğim. Üniversitede huzurlu bir çalışma ortamı oluşmasını sağlayacağım. Bunun yanı sıra üniversiteyle şehir buluşmasını sağlayacağız. Ben İzmitliyim. Bunu bir avantaj olarak gördüğüm düşünülmesin. Ancak eğer üniversite şimdiye kadar kentle bütünleşememişse, hem bir akademisyen hem de bu kentli biri olarak sorunları en iyi benim görebileceğime inanıyorum.

Ben Recep Tarı olarak çok kolay ulaşılabilen biriyim ve hep öyle kalacağım. Geçtiğimiz günlerde Fethiye Caddesi’nden aşağı doğru iniyordum. Arkamdan biri seslendi. Döndüm. Tanımadığım biriydi. Kendisini tanıttı. CHP’li bir belediye meclis üyesiymiş. Beni görünce şaşırdığını söyledi.  Ben de kendisine sık sık çarşıya geldiğimi ve rektör seçildiğim takdirde de bir şeyin değişmeyeceğini söyledim. Bana ‘Arkadaşlarımızla sizin rektör olmanızı çok istiyoruz’ dedi. Tabi bunlar çok güzel şeyler.

HERKESE EŞİT MESAFEDEYİM

Hocam genelde sol görüşlü öğretim görevlilerinin ve üyelerinin ağırlıkta olduğu bir üniversitede sağ görüşlü bir aday olarak nasıl tepki alıyorsunuz?

 

Ben insanları sağcı solcu diye ya da başka kavramlar üzerinden ayırmam. 33 yıldır akademik kariyerim var. Hiç kimse de benim öyle bir ayrımcılık içine girdiğimi iddia edemez. Hatta daha çiçeği burnunda bir araştırma görevlisi iken, fakültemizin aşırı sol dünya görüşüne sahip dekanı bir yere giderken bana “Fakülteyi sana emanet ediyorum” derdi.  Üstelik benim muhafazakar yapıya sahip olduğumu bildiği halde. Bakın 30 kişilik bir çalışma ekibimiz var. Ve o 30 kişi içinde her dünya görüşünden insan mevcut.

Ben ne bir kurgu yaptım, ne de bir imaj oluşturdum. Recep Tarı’yı herkes nasıl biliyorsa öyledir. 20 yıllık birikimi ve geçmişi olan bir üniversiteye adayım. 3 şeyi özellikle söylemek istiyorum. Çetelere tutunmayız. Adalet anlayışımız var ve bunu herkes bilir. Ayrıca farklılığımız, uzlaşmacı olmamız, kavgadan uzak durmamız.

 

KOCAELİ-ÜNİVERSİTE-ANKARA ÜÇGENİ

 

Peki Hocam bir algı operasyonu dedik. Siz Ankara’nın nabzını tuttunuz. İlimizde durum nasıl? Buradaki siyasiler de bunun bir algı operasyonu olduğunu biliyor mu sizce?

 

Biz şimdiye kadar yaptığımız çalışmalarla Kocaeli-Kocaeli Üniversitesi ve Ankara üçgeninde diyaloglarımızı sağlam tuttuk. Ben makul bir oy alıp adımın Köşk’e çıkacağını ve orada da atanmamı bekliyorum. Bundan eminim. Ben ‘En iyisi benim’ demiyorum. Diğer arkadaşlarımıza haksızlık olur bu. Herkes bir değerdir. Ancak ben tecrübeme ve birikimime güveniyorum. Bunu ifade etmek istiyorum. Amacım, Köşk’e mümkün olduğu kadar fazla oy alarak gitmek.

 

Seçimlerde Tıp Fakültesi’nin belirleyici olacağı söyleniyor Hocam sizce bu doğru mu?

 

8 aday var ve 4 tanesi Tıp Fakültesi’nden. 930 kişi oy kullanacak. Bunların 230’u Tıp Fakültesi’nden. Yani Tıp Fakültesi’nin ya da herhangi bir fakültenin belirleyici olacağını sanmıyorum.

 

Hocam son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

 

Tekrar etmek istiyorum. Bütün arzum, hedefim, herkesin huzur içinde yaşadığı, bilim ürettiği bir üniversite. Kime sorarsanız sorun, herkes bu hayalimi gerçekleştireceğimi bilir. Ben etrafımda kırık dökük kimse istemem. Bu nedenle de birleştirici olacağız, kimseyi kırmayacağız üzmeyeceğiz.

 

 

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Kara Sancak 2014-10-27 10:27:03

Ankara seni efendi ol akıllı ol diye çağırmadı mı? Niye Yalan söylüyorsun. Kimlerle iş birliği yaptığınız ortada

Avatar
Remzi 2014-10-27 10:28:28

Bu zamana kadar kaç seçimde girdinde en yüksek oyu aldın Ankara ya gittin? Düne kadar sesin çıkmıyordu şimdi ne oldu? Kimin maşası olduğunu bilmiyorlar mı sanıyorsun?

Avatar
Ahmet Esen 2014-10-27 11:24:20

İyi bir operasyon gibi görülen ama foyası ve boyası akan bu operasyonun agzını şapırdadarak bekleyenleri nezaketten uzak yorumlar yazıyor ve küçülüyorlar.balon patladı beyler bayanlar.

Avatar
ali bahçeci 2014-10-27 12:43:20

yazık ettin kendine

Avatar
mustafa 2014-10-27 14:49:41

Recep hoca tanıdığım en prensipli ve dürüst insanlardandir, boyunduruga girmez, bu da Boyunduruga giren yorumculari rahatsız etmiş, hocam şans guveniyoruz, hayırlısi

banner354

banner328

banner596

banner599

banner482